Баффіна Земля

Баффіна Земля.png
Баффінова Земля. Арктик-Бей — поселення на півострові Борден

Ба́ффіна Земля́, Баффінова Земля — острів у складі Канадського Арктичного архіпелагу. Належить до території Нунавут Канади.

Названо на честь дослідника В. Баффіна.

Географічне положення

Розташована в східній частині архіпелагу.

Відокремлюється Баффіна морем і Дейвіса затокою від о. Гренландія на півночі та сході, протокою Ланкастер — від о. Девон на півночі, протокою Тасіуджак (Екліпс) — від о. Байлот на півночі, протокою Ф’юрі та Гекла й затокою Фокс — від півострова Мелвілл на південному заході, Гудзоновою протокою — від півострова Унгава (див. у ст. Лабрадор) на південному сході, затокою Бутія та протокою Принс-Риджент — від півострова Бутія та о. Сомерсет відповідно на заході.

Витягнутий із північного заходу на південний схід приблизно на 1 500 км, ширина варіює від 200 до 700 км. Загальна територія — 507,4 тис. км2, за іншими даними — близько 470 тис. км2 (найбільший острів Канади). Є декілька населених пунктів, серед яких — м. Ікалуїт (адміністративний центр території Нунавут).

Рельєф

Уздовж північно-східного узбережжя острова простягаються гори Баффіна, які поступово переходять у плато, з льодовиками й фіордами. На заході — горбиста рівнина. Найвища точка — г. Одін (близько 2 147 м).

Клімат

Клімат переважно арктичний.

Середня температура січня — –27 °С, липня — +7 °С.

Середньорічна кількість опадів — до 400 мм, найбільше в серпні та вересні. Значна частина Баффінової Землі знаходиться за полярним колом, тому на більшості території острова є полярні день і ніч. Східне і південне узбережжя тепліше за інші області. В центрі острова в горах розташовані льодовики. Літо холодне і коротке, навіть у липні-серпні можливе значне зниження температури.

Населення

За суворих умов на острові проживає ледве 11 тис. осіб (2007). Практично все населення живе на узбережжі, за винятком декількох наукових експедицій, яких привертає незайманість природи і можливість вивчення місць, де вплив людини мінімальний.

Господарство

Відомі поклади цинкових руд, свинцевих руд і срібних руд. Видобувають залізні руди. Виявлено також родовище алмазів. Розвинено рибальство й мисливство.

Рослинний та тваринний світ

За класифікацією всесвітнього фонду дикої природи Баффіна земля входить в три північноамериканських екорегіони:

  • Заполярна тундра,
  • Берегова тундра Баффіна Землі,
  • Полярна тундра.

Рослинність тундрова (див. Тундра), представлена мохами й лишайниками. Трапляються також береза карликова, багно звичайне, верба арктична тощо. Поширені ссавці: олень північний, заєць арктичний, песець, ведмідь білий та інші. З птахів — сова біла, крячок полярний, буревісник кочівний тощо. На території острова є Національний парк Аюітик і Національний парк Сермілик.

Література

  1. Bent A. L., 2002. The 1933 Ms = 7.3 Baffin Bay earthquake: Strike-Slip Faulting Along the Northeastern Canadian Passive Margin // Geophysical Journal International. 2002. Vol. 150. Is. 3. P. 724–736.
  2. Assessment of Undiscovered Oil and Gas Resources of the West Greenland–East Canada Province // The 2008 Circum-Arctic Resource Appraisal. Reston : U. S. Geological Survey, 2008. P. 1–10.
  3. Przybylak R. The Climate of the Arctic. Cham : Springer, 2016. 287 p.
  4. Population and dwelling counts: Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities). URL: https://www150.statcan.gc.ca/t1/tbl1/en/tv.action?pid=9810000201

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Баффіна Земля // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баффіна Земля (дата звернення: 13.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶