Баффін, Вільям

Ба́ффін, Ві́льям (англ. Baffin, William; близько 1584, м. Лондон, Велика Британія — 23.01.1622, о. Кешм, тепер Іран) — мореплавець, полярний дослідник, картограф.

Баффін, Вільям

(Baffin, William)

Народження біля 1584«біля» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 1584.
Місце народження Лондон
Смерть 23.01.1622
Місце смерті о. Кешм, тепер Іран
Напрями діяльності географія


Життєпис і діяльність

Про дитинство мореплавця відомостей не виявлено. Перша документальна згадка про нього датована 1612. Був штурманом і капітаном одного з кораблів під час останньої експедиції Дж. Голла (рік народження невідомий, Велика Британія — 1612, о. Гренландія), в якій її керівника вбили ескімоси на узбережжі Гренландії. Баффін без втрат привів кораблі на батьківщину. Вів щоденник, де описав гренландських ескімосів, їхню країну і трагічну загибель Дж. Голла.

Після повернення служив на китобійному флоті в англійській Московській компанії, яка торгувала з Росією. Дослідив значну частину узбережжя архіпелага Шпіцбергена (1614).

1614–1615 брав участь у пошуках Північно-Західного проходу між Атлантичним океаном і Тихим океаном, досліджував Гудзонову протоку. Відкрив острови Ноттінгем і Солсбері, виявив затоку Фокс. Повернувшись із цієї подорожі, Баффін зробив висновок, що жодного судноплавного проходу на захід із Гудзонової затоки не існує.

05.07.1616 досяг 78° північної широти (до середини 19 ст. жоден з кораблів, окрім норманів, не заходив так далеко на північ). Відкрив і досліджував море, розташоване на захід від Гренландії (тепер названо його іменем), зробив карту узбережжя. Відкрив також півострів Гейс (Гренландія) та великі ділянки островів Елсмір і Девон у Канадському арктичному архіпелазі.

Проте він не знайшов Північно-Західний прохід і шлях до Індії, який шукав. Тому вирішив шукати цей шлях з іншого кінця, з заходу (тобто з Тихого океану). З 1617 служив у Британській Ост-Індській компанії, вирушав до портів Червоного моря та Перської затоки. У подорожі зробив цінні карти.

Загинув під час захоплення англо-перськими військами португальського гарнізону на о. Кешмі.

Відкриття Баффіна у Великій Британії сприйняли як фантастику. Так тривало до 1818, коли Баффіна море знову відкрив Дж. К. Росс.

Окрім географічних відкриттів, Баффін зробив кілька важливих наукових спостережень, одне з яких (визначення довготи на морі за допомогою спостереження Місяця) претендує на те, щоб бути першим у своєму роді в історії.

Визнання

На честь Баффіна названі Баффіна Земля та Баффіна море, а також сорт троянд, виведений у Канаді.

Література

  1. Ross J. A voyage of Discovery, Made under the Orders of the Admiralty, in His Majesty’s Ships Isabella and Alexander for the Purpose of Exploring Baffin’s Bay, and Inquiring into the Probability of a North-West Passage. London : J. Murray, 1819. 252 p.
  2. The Voyages of William Baffin, 1612–1622 / Ed. by Cl. R. Markham. Cambridge : Cambridge University Press, 2010. 192 p.
  3. Quinn J., Woodward S. Earth's Landscape: An Encyclopedia of the World's Geographic Features : in 2 vol. Santa Barbara : ABC-CLIO, 2015.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баффін, Вільям // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баффін, Вільям (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶