Бджола-муляр Лефебвра

Бджола́-му́ляр Лефе́бвра, бджола́-ліпни́ця Лефе́бвра (Megachile lefebvrei) — вид комах родини бджіл мегахілід (Megachilidae) ряду перетинчастокрилих. Рідкісний, локально поширений вид.

Таксономія і характеристика

Тіло чорне, за винятком останніх члеників лапок, що мають червоне забарвлення і чорні кігтики, крила затемнені. Середньоспинка й голова зверху вкриті чорно-коричневими волосками, морда — світло-коричневими з домішкою сірих. Щоки, боки грудей і проподеум (перший черевний сегмент у складі задньогрудей) вкриті білими або світло-сірими волосками. У самиць на боках 1-3 тергумів (спинна склеротизована частина сегментарного кільця членистоногих) є плями, а на апікальних краях 4–5 тергумів — суцільні перев’язи, утворені скупченнями білих волосків. Черевна щітка чорно-коричнева до світло-коричневої. У самця 6 тергум на боках із зубцем, тіло опушене сіруватими волосками. Основна частина 4–7 тергумів вкрита чорними волосками, на апікальних краях — коричневими. Тіло завдовжки 14–18 мм.

Бджола-муляр Лефебвра має одне покоління на рік. Літ імаго триває із середини червня до початку серпня. Збирає пилок і нектар у квітках рослин родин бобових, глухокропивових, айстрових. Самиці будують гнізда в невеликих порожнинах каменів, що за розмірами відповідають одній комірці. Гніздо складається з однієї або декількох комірок, побудованих з вологої землі. Готове гніздо самиця вкриває шаром камінчиків, які закріплює мастикою з пережованого листя, що є характерною особливістю комах у межах підроду.

Географічне поширення та екологія

Середземноморський вид. Поширена бджола-муляр Лефебвра у Південній, Східній й Центральній Європі, на Кавказі, у Північній Африці (Алжир, Марокко, Туніс) та в Ірані. В Україні вид відомий лише в Криму. Оселяється на ділянках петрофітного степу, кам’янистих і скельних відслоненнях морських узбереж, серед рідколісь. Чисельність виду та площа його ареалу виявляють стійку тенденцію до зменшення, що пов’язано зі скороченням площі цілинного степу, перевипасанням, рекреацією на морських узбережжях.

Практичне значення та охорона

Запилювач рослин. Охороняється в Казантипському, Опукському й Карадазькому природних заповідниках, окремих заказниках на узбережжі Криму.

Література

  1. Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. Київ : Глобалконсалтинг, 2009. 624 с.
  2. Praz C. J. Subgeneric Classification and Biology of the Leafcutter and Dauber Bees (Genus Megachile Latreille) of the Western Palearctic (Hymenoptera, Apoidea, Megachilidae) // Journal of Hymenoptera Research. 2017. № 55. P. 1–54.
  3. Ghisbain G., Rosa P., Bogusch P. et al. The New Annotated Checklist of the Wild Bees of Europe (Hymenoptera: Anthophila) // Zootaxa. 2023. Vol. 5327. № 1. Р. 1–147. URL: https://www.mapress.com/zt/article/view/zootaxa.5327.1.1/51642

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бджола-муляр Лефебвра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бджола-муляр Лефебвра (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶