Безногі

Безно́гі (Gymnophiona або Apoda) — ряд класу земноводних.

Таксономія і характеристика

У складі ряду розглядають 10 родин, 33(35) родів, 180(190) видів червуг. Найменш вивчені амфібії порівняно з іншими рядами, що зумовлено їхнім потайним способом життя і оселищами: часто тварини мешкають в ґрунті або руслах струмків. Поєднують примітивні риси організації із високоспеціалізованими.

Менші за розмірами червуги, внаслідок відсутності кінцівок, нагадують гігантських дощових черв’яків, а більші, як от червуга Томпсона (Caecilia thompsoni) завдовжки до 1,5 м — змій, а не типових земноводних.

Тіло тварин видовжене (завдовжки 30–150 см) циліндричне, почленоване численними кільцевими перехватами, вкрите слизом, який виділяють залози. Хребці, яких налічують до 300, амфіцельні (увігнуті спереду і ззаду ), між ними є залишки хорди. Ребра і хвіст короткі. Кінцівки відсутні. У більшості видів є покривні кістки черепа. Деяким видам [наприклад, з родів рибозмій (Ichthyophis), червуга (Caecilia), водяна червуга (Typhlonectes)] також притаманні кісткові лусочки в шкірі — зовнішній скелет, що є примітивною ознакою.

Голова слабко відмежована від тулуба. Рот розташований ближче до низу, очі недорозвинені, вкриті шкірою, через яку часто просвічують, або кістками. Не мають барабанної перетинки і середнього вуха, натомість є розвинені органи чуття (нюхові, тактильні), хемосенсорне щупальце. Між передсердями є неповна перегородка. За винятком одного безлегеневого виду, червуги Айзельта (Atretochoana eiselti), всі безногі мають легені. Часто ліва легеня набагато менша за праву, що є адаптацією до форми тіла й властиво також зміям.

Рухаються зміє- або хвилеподібно вигинаючи тіло, м’язи пристосовані до проштовхування крізь землю. У воді плавають подібно до вугрових. Безногі з родини водяних червуг (Typhlonectidae) є мешканцями водойм і найбільшими за розмірами тваринами цього ряду. Представники цієї родини вздовж задньої частини тіла мають м’ясистий плавець, який покращує рух у воді. Живляться червуги різними безхребетними (червами, мурахами, термітами), сліпунами.

Запліднення внутрішнє. Функцію копулятивного органа виконує клоака, що вивертається. Більшість безногих відкладає 5–30 багатих на жовток яєць, з яких у окремих видів з’являються личинки, що закінчують метаморфоз у воді. У інших видів розвиток завершується в яйці. Для водних видів характерне живородіння.

Поширення та екологія

Більшість видів живе у вологому ґрунті, по берегах річок і озер, незначна кількість — мешканці водойм. Безногі поширені у вологих тропіках Південної і Центральної Америки, Африки, Південної та Південно-Східної Азії.

Література

  1. Nussbaum R., Wilkinson M. On the Classification and Phylogeny of Caecilians (Amphibia: Gymnophiona), a Critical Review // Herpetological Monographs. 1989. № 3. P. 1–42.
  2. Загороднюк І. В. Поняття Apoda в зоології та його омонімія // Vestnik Zoologii. 2004. Т. 38. № 3. С. 67–72.
  3. Browne R., Kaurova S., Vasudevan K. et al. Reproduction Technologies for the Sustainable Management of Caudata (Salamander) and Gymnophiona (Caecilian) Biodiversity // Reproduction, Fertility and Development. 2022. № 34 (6). P. 479–497.
  4. Lowie A., De Kegel B., Wilkinson M. et al. The Anatomy of the Head Muscles in Caecilians (Amphibia: Gymnophiona): Variation in Relation to Phylogeny and Ecology? // Journal of Anatomy. 2023. № 242 (2). P. 312–326.

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Безногі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Безногі (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶