Безрелігійне християнство

Пам'ятник Д. Бонгефферу у м.Вроцлаві, Польща

Безрелігі́йне христия́нство — етико-теологічна концепція в межах християнства, що набула розвитку переважно у протестантській (див. Протестантизм) західній теології 20 ст.

Характеристика

Ідею «безрелігійного християнства» висунув протестантський пастор і богослов Дитрих Бонгеффер. Він піддав ревізії традиційне християнське віровчення, з огляду на процеси щобільшого звільнення його сучасників від впливу релігії та віри в Бога як потойбічної Вищої Істоти, деміурга. За його висновком, віра, уґрунтована на традиційному розумінні Бога (трансцендентного стосовно світу, абсолютного у своїй владі та досконалого у всезнанні) стає для людей чужою, зайвою і непотрібною.

Перебуваючи у гестапівській в’язниці протягом останніх двох років свого життя (з 05.04.1943 по 07.02.1945), Бонгеффер написав близько 200 сторінок листів, в яких зокрема порушив ключове і найбільш упізнаванне у його творчості питання: чим є християнство, або ким є насправді Христос для нас сьогодні? На його думку, доба релігії минула, релігійні авторитети втратили свою силу, людство йде назустріч зовсім безрелігійному часові. Вихідною тезою його візії майбутнього стає твердження про те, що людство увійшло в стадію безрелігійного християнства (саму західну форму християнства можна вважати попередньою стадією цілковитої безрелігійності). Бонгеффер вважав, що трансцендентність Христа мусить відкриватися і реалізуватися у любові до ближнього, в реальній людині і конкретній ситуації. Бога слід визнавати не лише на межі людських можливостей. Людство потребує Бога в житті (а не лише в смерті), у здоров’ї та силі (а не лише у стражданнях). Бог є осереддям щоденності, а не тільки Тим, хто прийшов, щоб відповісти на нерозв’язані запитання. Відтак християнством запитані громадянська мужність, життєва активність, наслідування заповідей Христа у повсякденних земних умовах.

Далі Бонгеффер запитує, а що означатимуть Церква, спільнота, проповідь, літургія, молитва, християнське життя в безрелігійному світі? Як потрібно казати про Бога «без релігії», тобто без передумов метафізики? Прямих відповідей теолог так і не встиг подати (був страчений 9 квітня 1945 в концтаборі Флоссенбюрг у Баварії).

Значення

Передбачення Д. Бонгеффера про те, що ера апріорної релігійності в історії людства закінчується, вважають доволі реалістичним. В його концепції вбачають розробку соціальної моделі теологічного мислення, «світського християнства».

Цитата

«Що мене постійно непокоїть, то це питання: чим є християнство або навіть ким є насправді Христос для нас сьогодні? Час, коли це можна було передати людям словами (теологічними чи благочестивими) минув, як і доба внутрішнього життя та сумління, а це означає – доба релігії загалом. Ми йдемо на зустріч зовсім безрелігійному часові; люди, якими вони є зараз, можуть уже бути просто нерелігійними. І ті, хто чесно характеризують себе як «релігійних», у жодному разі цього не практикують; тож вони, мабуть розуміють «релігійність» якось зовсім інакше»

 Бонгеффер Д. Ебергардові Бетґе. 30.4.44. // Спротив і покора. Листи і нотатки з-за ґрат / Пер. з нім. К. Дмитренко. Київ : Дух і Літера, 2018. C. 464.


Джерела

  • Бонхёффер Д. Хождение вслед / Пер. с нем. Г. Дашевского. Москва : Российский государственный гуманитарный университет, 2002. 226 с.
  • Bonhoeffer D. Ethik. Gütersloh : Gütersloher Verlagshaus, 2015. 566 p.
  • Бонгеффер Д. Спротив і покора. Листи і нотатки з-за ґрат / Пер. з нім. К. Дмитренко. Київ : Дух і Літера, 2018. 832 с.

Література

  1. Bethge Е. Dietrich Bonhoeffer: A Biography. Minneapolis : Fortress Press, 2000. 1068 р.
  2. Pugh J. C. Religionless Christianity. London : T&T Clark International, 2008. 171 р.
  3. Kirkpatrick M. D. Engaging Bonhoeffer: The Impact and Influence of Bonhoeffers Life and Thought. Minneapolis : Fortress Press, 2016. 352 р.
  4. Денисенко А. «Безрелігійне християнство для повнолітнього світу» як передбачення Дитриха Бонгеффера // Бонгеффер Д. Спротив і покора. Листи і нотатки з-за ґрат / Пер. з нім. К. Дмитренко. Київ : Дух і Літера, 2018. С. 755–764.
  5. The Oxford Handbook of Dietrich Bonhoeffer / Ed. by M. Mawson, Ph. Ziegler. Oxford : Oxford University Press, 2019. 500 p.

Автор ВУЕ

А. В. Денисенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Денисенко А. В. Безрелігійне християнство // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Безрелігійне християнство (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶