Бела ІІ

Король Бела ІІ, мініатюра з «Ілюстрованої хроніки», 14 ст.

Бе́ла ІІ [угор. II. Béla; прізвисько — Сліпий (Vak); бл. 1109, тепер вармедьє Толна, Угорщина — 13.02.1141, м. Секешфегервар, тепер Угорщина] — державний діяч, король Угорщини (1131–1141), із династії Арпадів.

Бела ІІ

(II. Béla)

Народження бл. 1109«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.1109.
Місце народження Угорщина
Смерть 13.02.1141
Місце смерті Секешфегервар
Місце поховання Секешфегервар
Місце діяльності Угорщина
Напрями діяльності державне управління, політика


Життєпис

Син угорського принца Альмоша (бл. 1070–1127) та руської князівни Предслави (1090 — перша пол. 12 ст.) — доньки Великого князя Київського Святополка ІІ Ізяславича.

У дитинстві був осліплений разом із батьком (бл. 1115) за наказом дядька Коломана І, який прагнув усунути претендентів на королівський трон. Ріс у Демеському монастирі (неподалік м. Вишеграда, тепер Угорщина), куди ув’язнили Альмоша. У середині 1120-х обом організували втечу. Батько дістався до Візантії, де й помер. Близько 1128 Бела переховувався в бенедиктинському монастирі в м. Печвараді (тепер медьє Баранья, Угорщина), де його знайшов король Стефан ІІ (був бездітним, не мав наступника). Він наділив Белу земельними володіннями, висватав за нього Ілону Сербську (бл. 1109 — бл. 1146) — доньку правителя (великого жупана) Сербії Уроша І (до 1083 — 1145).

28.04.1131 коронований, унаслідок чого королівська влада перейшла до молодшої гілки династії Арпадів. Заміна владної еліти та жага помсти за каліцтво й гоніння спричинили криваву подію — масове вбивство дворян, запідозрених у співучасті в осліпленні (т. з. Арадська різанина) на коронаційному сеймі 1131 в м. Араді (тепер Румунія). У джерелах подано дані про 68 убитих аристократів і згадано про вирішальну роль королеви Ілони в акті розправи.

Правління

Боровся за корону з Борисом Коломановичем (1114 — бл. 1153 /1154), сином Коломана І від князівни Євфимії (дата народження невідома — 1139) — доньки Володимира Мономаха, який претендував на престол Угорщини. У червні 1132 угорські та австрійські війська розгромили армію Бориса та його союзника польського короля Болеслава ІІІ Кривоустого.

Зовнішню політику короля характеризують як ефективну та успішну. Встановив союзницькі відносини з маркграфством Австрії та Богемії; підтримував добрі стосунки з галицьким князем Володимирком Володаровичем, київським княжим престолом.

Повернув під владу Угорського королівства центральну частину Далмації (1136), захопив північно-східні території Боснії (1137).

Під час його правління 30-тисячне угорське військо в міжусобній війні руських князів виступило на боці князя Ярополка II Володимировича (1139): узяло в облогу м. Чернігів (це змусило чернігівського князя Всеволода Ольговича просити миру).

Підтримка Папи Римського Інокентія ІІ в боротьбі з антипапою надала королю прерогативи в церковному питанні, зокрема можливість вирішувати церковні справи без папського втручання. Взаємодія з угорською духовною ієрархією, значні пожертви на користь церкви сприяли внутрішньополітичній консолідації в державі.

Сліпота короля спонукала ініціювати залучення до державного управління дорадчих органів (королівської ради), започаткувати інститут Королівської канцелярії тощо.

Згідно з відомостями хроністів, в останні роки життя поступився реальною владою своїй дружині Ілоні Сербській, шукав розради в пияцтві.

Додатково

Зберігав пам'ять про батька й віддав йому останню шану: 1137 тіло Альмоша привезли з Візантії та перепоховали в королівській базиліці в м. Секешфегерварі. Там поховано й самого Белу ІІ.

Література

  1. Werthner M. Az Árpádok családi tőrténete. Nagybecskereken : Pleitz Fer. Pál Könyvnyomdája, 1892. 629 р.
  2. Kristó Gy., Mákk F. Az Árpád-házi uralkodok. Budapest : Akademiae kiadó, 1988. 309 р.
  3. Лукач Б. І. Українсько-угорські відносини наприкінці IX — середині XIII ст. // Науковий вісник Дипломатичної академії України. 1998. Вип. 1. С. 37–39. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvdau_1998_1_7
  4. Волощук М. «Русь» в Угорському королівстві (ХІ — друга половина XIV ст.): суспільно-політична роль, майнові стосунки, міграції. Івано-Франківськ : Лілея НВ, 2014. 496 c.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бела ІІ // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бела ІІ (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶