Белізький бар’єрний риф

Корали

Белізький бар’єрний риф

Країна Беліз
Місце розташування Атлантичний океан
Площа 96 300 га
Рік внесення 1996

Белі́зький бар’є́рний риф (англ. Belize Barrier Reef Reserve System — BBRRS) — система природно-заповідних територій (96 300 га); пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1996). Розташований у прибережній зоні Белізу в Атлантичному океані, простягається від кордону з Мексикою на півночі і до кордону з Гватемалою на півдні. Відстань від узбережжя змінюється від 25 км на півночі до 50 км на півдні.

Історична довідка

Уперше науковий опис рифа 1842 зробив Ч. Р. Дарвін. 1972 риф досліджував Ж. І. Кусто. Він спустився на дно «Блакитної діри» в одномісному батискафі та описав це унікальне природне утворення. Першу заповідну територію (частина сучасної пам’ятки природи «Затока Мон Че» — Half Moon Caye) створено тут 1928 для збереження місцевої орнітофауни.

Інші заповідні об’єкти оголошенo 1981–1996.

2009–2018 BBRRS була у переліку об’єктів всесвітньої спадщини, які перебували під загрозою зникнення. Моніторингова місія МСОП/ЮНЕСКО у березні 2009 виявила вирубки мангрових лісів, продаж мангрових островів, надмірний розвиток туризму.

Характеристика

Белізький бар’єрний риф — природоохоронна система, представлена найбільшим бар’єрним рифом Північної півкулі (другим після Великого Бар’єрного рифу біля Австралії), шельфовими атолами, кількома сотнями піщаних островів, мангровими заростями, лагунами і річковими естуаріями (див. Естуарій). Цей рифовий комплекс складається з трьох атолів, близько 450-ти піщаних і мангрових рифів. Його протяжність — близько 280 км.

До складу системи природоохоронних територій Белізького бар’єрного рифу належать ділянки:

  • Національний парк і морський заповідник «Бакалар-Чіко» (Bacalar Chico National Park and Marine Reserve);
  • пам’ятка природи «Блакитна діра» (Blue Hole Natural Monument);
  • пам’ятка природи «Затока Мон Че» (Half Moon Caye);
  • морський заповідник «Наметовий чай» (Сут South Water Caye);
  • морський заповідник «Риф Гловера» (Glover’s Reef Marine Reserve);
  • Національний парк «Сміється птах Кей» (Laughing Bird Caye);
  • морський заповідник «Саподилла Кейс» (Sapodilla Cays).

Найвідомішою серед цих ділянок є пам’ятка природи «Блакитна діра», яка внесена до переліку семи підводних чудес світу. Це провалля в системі колишніх карстових печер у центрі Лайтхаус-Рифа, яке утворилося упродовж останнього льодовикового періоду. Її глибина — 124 м, діаметр — 305 м.

Зазначені природоохоронні території охоплюють 12 % площі всього рифового комплексу, демонструють еволюцію розвитку рифів і є важливим середовищем існування видів, які знаходяться під загрозою зникнення.

Флора та фауна

У межах рифового комплексу описано 178 видів судинних рослин і 247 таксонів морської флори. Більшість рифових атолів вкриті мангровими заростями, окремі піщані острови — чагарниковою рослинністю з кокосовими пальмами.

У межах рифового комплексу виявлено понад 500 видів риб, 65 видів мадрепорових коралів, 45 видів гідроїдних і 350 видів молюсків, значне різноманіття губок, морських червів і ракоподібних. Об’єкт BBRRS є важливим середовищем для існування низки морських видів, які перебувають під загрозою зникнення: ламантина американського (Trichechus manatus; тут знаходиться одна з найбільших популяцій цього виду в світі, що складається з 300–700 особин), зеленої черепахи (Chelonia mydas), бісси, довгоголової морської черепахи (Caretta caretta), а також крокодила гострорилого (Crocodylus acutus). До важливих для охорони видів належать ендемічні (див. Ендеміки) та перелітні птахи, які розмножуються в прибережних лісах рифів, атолів та на узбережжі. Основні колонії птахів формують сула червононога (Sula sula), сула білочерева (Sula leucogaster) та крячок бурий (Anous stolidus). Поширені тут також пелікан бурий (Pelecanus occidentalis) і фрегат карибський (Fregata magnificens).

Література

  1. Belize Barrier Reef and Los Katios Park in Danger // International Union for Conservation of Nature. 2009. URL: https://www.iucn.org/content/belize-barrier-reef-and-los-katios-park-danger
  2. Coastal World Heritage Sites. Dordrecht : Springer, 2019. 602 p.
  3. Belize Barrier Reef Reserve System // UNESCO. URL: http://whc.unesco.org/en/list/764
  4. Discover the World’s Protected Areas // Protected Planet. URL: www.protectedplanet.net

Автор ВУЕ

В. П. Брусак,

Д. А. Кричевська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Брусак В. П., Кричевська Д. А. Белізький бар’єрний риф // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Белізький бар’єрний риф (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶