Беньян, Джон

Бе́ньян, Джон (Баньян, Бонян, Буньян; англ. Bunyan, John; 28.11.1628, с. Елстоу, тепер графство Бедфордшир, Англія, Велика Британія — 31.08.1688, м. Лондон, Велика Британія) — релігійний діяч, проповідник, письменник, основоположник релігійної белетристики. Писав англійською мовою.


Беньян, Джон

(Bunyan, John)

Народження 28.11.1628
Місце народження Елстоу
Смерть 31.08.1688
Місце смерті Лондон
Місце поховання Лондон
Місце діяльності Велика Британія
Напрями діяльності літературна творчість, релігійна діяльність


Життєпис

Народився в бідній селянській сім’ї. Систематичної освіти не отримав, швидко покинув навчання в сільській школі, займався батьковим ремеслом мандрівного лудильника. 1644 вступив до лав парламентської армії (див. Громадянська війна в Англії 1642–1652 ). Служив у гарнізоні 3 роки (1644-1647). 1647 повернувся в рідне село, 1649 одружився. Як посаг за дружиною отримав дві книги релігійно-богословського змісту, що надзвичайно вплинули на його світогляд та життєвий шлях. Зацікавився релігією, став членом вільної християнської церкви Бедфорда, поділяв нонконформістські (див. Нонконформізм ) погляди пуританського спрямування (див. Пуритани ). Не мав спеціальної освіти та духовного сану. З 1653 став мандрівним проповідником, набув помітної популярності.

Відповідно до закону, який карав відступників від Англіканської церкви (див. Церква Англії), отримав письмовий припис із забороною проповідувати. За звинуваченням у відвідуванні релігійних зібрань нонконформістів та відмову припинити проповідницьку діяльність був арештований. 1660–1672 — відбував ув’язнення. Звільнений 1672, коли король Карл II Англійський видав так звану Декларацію про індульгенції. Цей документ призупинив дію кримінальних законів проти нонконформістів, дозволив їм збиратися на молебні та обирати пасторів. 1676–1677 — знову був засуджений до шестимісячного ув’язнення. Після виходу із в’язниці присвятив своє життя проповідницькому служінню. Останні роки життя провів як письменник, проповідник, пастор Бедфордської громади. Подорожував Бедфордширом (тепер Англія), відвідував м. Лондон.

Помер дорогою до м. Лондона. Похований на історичному лондонському цвинтарі нонконформістів Банхілл Філдс (Bunhill Fields).

Творчість

Написав понад 60 творів релігійного змісту.

Беньяна вважають основоположником жанру притчі-алегорії в модерній літературі. В історію літератури увійшов насамперед як автор твору «Подорож пілігрима від цього світу до Прийдешнього» («The Pilgrim’s Progress from This World, to That Which Is to Come»; 1678) — християнської повчальної притчі, що за стилем та алегоріями апелює до Біблії. Твір продовжує літературну традицію описів подорожі в потойбічний світ (антична література, Данте Аліг'єрі ). Твір змальовує життя як паломництво, шлях до Бога й Небесного граду, піднесення на вершини духу й чеснот. Яскраву образність створено завдяки використанню англійського фольклору (передусім казок і легенд). Особливу роль відіграв образ ярмарку марнославства — життєвої марноти, всепродажності, що помітно вплинув на подальший розвиток англійської літератури (зокрема, творчість В. М. Текерея ). Книга одразу набула виняткової популярності, витримала багаторазові перевидання. Друга частина твору, опублікована 1684, не мала такого успіху. Українською мовою цей твір під назвою «Подорож Пілігрима в Небесну Країну» переклала й видала Християнська місія «Живе слово» (2003). Серед інших відомих творів — повість «Життя і смерть містера Бедмена» («The Life and Death of Mr. Badman»; 1680), написана у формі сократичної бесіди, та алегоричний роман «Священна війна» («The Holy War»; 1682). Українською мовою роман переклав І. К. Ефімович (1945). Автор звертав увагу читачів на гострі соціальні проблеми тогочасної Англії. У роки Реставрації його твори, що проповідували гуманістичні ідеали й викривали суспільні недоліки, набули помітного політичного спрямування.

Визнання

«Подорож пілігрима від цього світу до Прийдешнього» після Біблії була найпопулярнішою книгою в Англії 17 ст. До кінця 20 ст. налічували приблизно 1950 її перевидань англійською мовою. Твір перекладено двомастами мовами, перші переклади з’явилися ще за життя автора.

Канонізований у Англіканстві, його пам’ять вшановують 30 серпня; 31 серпня — у деяких церквах Англіканської співдружності.

Місце народження Беньяна символічно позначене меморіальною дошкою.

1874 у м. Бедфорді встановлено бронзову статую діяча (скульптор Дж. Е. Бем). 1862 на могилі Беньяна встановлено меморіальний надгробок (відновлено в 1922).

У м. Бедфорді діє меморіальний музей письменника (John Bunyan Museum).

Вивченню життя й творчості письменника присвячений щорічний рецензований журнал «Беньян Стадіз» («Bunyan Studies: A Journal of Reformation and Nonconformist Culture»; з 1988). З 1992 в Університеті Альберти працює Міжнародне товариство Джона Беньяна (International John Bunyan Society), що досліджує життя й творчість письменника та епоху, в яку він творив.

Праці

  • Life and Death of Mr. Badman. London : J. A. for Nath, 1680. 348 p.
  • The Whole Works of John Bunyan : in 3 vol. London : Blackie, 1862–1865.
  • У к р. п е р е к л. — Свята Війна: Духовна алєґорія, написана Джаном Боняном в Англії / Пер. з англ. Др. Іван Кмета Ефімович. Вінніпег : Накладом Видавництва Христіянського Вістника, 1945. 136 с. URL: https://diasporiana.org.ua/wp-content/uploads/books/24550/file.pdf
  • Подорож пілігрима в Небесну країну. Рівне : Місія «Живе слово», 2016. 432 с.

Література

  1. Furlong M. Puritan's Progress: A Study of John Bunyan. London : Hodder & Stoughton, 1975. 223 p.
  2. Forrest J. F., Greaves R. L. John Bunyan: A Reference Guide. Boston : G. K. Hall & Co, 1982. 478 p.
  3. Демидова Т. Беньян Джон // Зарубіжні письменники. Енциклопедичний довідник : у 2 т. / За ред. Н. Михальської, Б. Щавурського. Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2005. Т. 1. С. 125–127.
  4. The Cambridge Companion to Bunyan / Ed. by A. Dunan-Page. Cambridge : Cambridge University Press, 2010. 187 p.
  5. Morden P. John Bunyan: The People's Pilgrim. Farnham : CWR, 2013. 191 p.
  6. The Oxford Handbook to John Bunyan / Ed. by M. Davies, W. Owens. Oxford : Oxford University Press, 2022. 734 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Беньян, Джон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Беньян, Джон (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶