Бен Бадіс, Абд аль-Гамід

Ibn Badis 2.jpg

Бен Баді́с, Абд аль-Гамі́д (Абдель Гамід; Абдель Гамід; араб. عبد الحميد بن باديس; франц. Ben Badis, Abdelhamid; повне ім’я — Абд-аль-Гамід бен Мустафа бен Маккі бен Бадіс (араб. عبد الحميد بن مصطفى بن المكي بن باديس‎); 04. (за ін. даними — 05.)12.1889, м. Константіна, тепер вілаєт Константіна, Алжир — 16.04.1940, там само) — релігійний і політичний діяч, богослов, поет, публіцист, педагог, лідер ісламського реформаторського та національно-культурного руху в Алжирі та країнах Магрибу.

Бен Бадіс, Абд аль-Гамід

Народження 04.12.1889
Місце народження Константіна
Смерть 16.04.1940
Місце смерті Константіна
Місце діяльності Алжир
Напрями діяльності політика, громадська діяльність, богослов'я
Ben-Badis-Abd-al-Hamid2.png

Життєпис і діяльність

Походив із заможної та освіченої берберської родини. Ще підлітком вивчив напам’ять Коран.

У 1908–1912 навчався на богословському факультеті університету Аз-Зайтуна в Тунісі, по закінченні протягом року викладав. Близько 1912–1913 здійснив хадж до Мекки та Медини, відвідав Єгипет і Сирію. Зустрічався з мусульманськими діячами, улемами, шейхами, захопився ідеями «очищення» ісламу, повернення до традиціоналізму, салафізму, зазнав упливів ваггабізму.

1913 повернувся на батьківщину, від початку 1914 вчителював у Зеленій мечеті м. Константіни, викладав арабську мову, релігійні дисципліни, історію, географію, проповідував, увійшов до кола інтелектуалів — прибічників реформ алжирського ісламу на засадах повернення до традиції та поміркованого модернізму.

Під його керівництвом 1919 у м. Константіні відкрито першу в Алжирі школу для дівчат.

У липні — жовтні 1925 видавав тижневик «Аль-Мунтакід» («Al-Muntaqid», «Критик»; вийшло 17 номерів), невдовзі заборонений колоніальною владою, у 1925–1939 — релігійний і політичний тижневик (згодом щомісячний журнал) «Аш-Шихаб» («Ach-Chihab»; «Метеор»), де критикував колоніальну політику Франції в Алжирі та співробітництво місцевої еліти, чиновництва з французькою владою. Заохочував, організовував та спонсорував поширення в країні культурних центрів, музичних товариств, театральних і спортивних колективів, молодіжних організацій. Виступав за консолідацію всіх антиколоніальних сил країни.

У травні 1931 заснував і очолив Асоціацію алжирських мусульманських улемів (араб. جمعيّة العلماء المسلمين الجزائريّي). Асоціація об’єднала мусульманських богословів, учених (початково і шейхів релігійних братств), прихильників різних поглядів і напрямів з метою розвитку ісламу, поширення арабської культури, збереження алжирських культурних цінностей та протидії французькому впливу. Улеми стали відігравати щодалі важливішу роль у релігійному та політичному житті Алжиру, це викликало занепокоєння французької влади (станом на 1930-ті Асоціація об’єднувала близько 1,5 тис. членів та близько 100 закладів, зокрема мечетей і медресе). Колоніальна влада кількаразово забороняла діяльність Асоціації (уперше 1933).

Відіграв непересічну роль в організації та діяльності Алжирського мусульманського конгресу (1936), який об’єднав головні політичні рухи в країні та виступав за ліквідацію колоніального режиму в Алжирі.

До кінця життя мешкав у рідному місті.

Визнання

Діяльність Бен-Бадіса на посаді президента Асоціації алжирських мусульманських улемів відносять до ключових чинників збереження в умовах колоніалізму етноконфесійної й цивілізаційної ідентичності алжирського народу. За внесок у культурне просвітництво та боротьбу за незалежність країни названий «батьком алжирського відродження». Реформаторські зусилля Бен Бадіса стали складником потужного салафітського руху у Північній Африці.

На вшанування пам’яті діяча 16 квітня (день його смерті) офіційно оголошено в Алжирі Днем науки.

У м. Орані (вілаєт Оран, Алжир) 2015 завершено спорудження Великої мечеті, названої на честь Абд аль-Гаміда Бен-Бадіса.

Література

  1. Merad A. Réformisme musulman en Algérie de 1925 à 1940: Essai d’histoire religieuse et sociale. Paris : Mouton, 1967. 472 p.
  2. Merad A. Ibn Badis, commentateur du Koran. Paris : Geuthner, 1971. 267 p.
  3. Religious Internationals in the Modern World: Globalization and Faith Communities since 1750 / Ed. by A. Green, V. Viaene. Basingstoke : Palgrave Macmillan, 2012. 383 p.
  4. Esposito J. Islam: The Straight Path. 5th ed. New York : Oxford University Press, 2016. 252 p.
  5. McDougall J. Ben Bādīs // Encyclopaedia of Islam. 2016. URL: https://referenceworks.brillonline.com/entries/encyclopaedia-of-islam-3/ben-badis-COM_25284?s.num=0&s.rows=20&s.f.s2_parent=s.f.book.encyclopaedia-of-islam-3&s.q=Ben+B%C4%81d%C4%ABs+

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бен Бадіс, Абд аль-Гамід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бен Бадіс, Абд аль-Гамід (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶