Беовульф

Битва Беовульфа з драконом. Ілюстрація Джозефа Реткліффа Скелтона, 1908 р.

«Беову́льф» (Beowulf) — англосаксонська (давньоанглійська) поема 7 –9 ст. (між 675 та 850).

Історія твору

Анонімний рукописний твір; не містив заголовка. Названий на честь головного героя під час першої публікації 1815. Єдина цілісно збережена поема такого обсягу давньоанглійською мовою. Її збереженість — унікальне явище для ранньосередньовічного германського світу, оскільки від континентальних епосів каролінгської (див. Каролінги) доби збереглися лише уривки, напр., «Пісні про Хільдебранда», а «Пісню про Нібелунгів», «Кудруну», «Старшу Едду» зафіксовано лише в 13 ст. Рукопис зберігався в колекції англійського антиквара Р. Коттона (1571–1631, Велика Британія), 1700 його передали у Британський музей (тепер Британська бібліотека).

Особливості форми і змісту

Походження епосу не острівне британське, його героїв та фабулу запозичено.

Епос про напівказкового героя Беовульфа написаний традиційним германським алітераційним віршем (див. Алітерація). Мова поеми англосаксонська, як і мова інших поетичних текстів до 11 ст., не містить рис спільногерманського койне.

В основі оповіді — типово фольклорні три подвиги героя. Немає єдиної думки щодо його походження, яке пов’язують і з племенем гаутів, і з ютами. Беовульф здійснив перші два подвиги в палатах данського конунга Хігелака, третій — на батьківщині. Припускають, що його батьківщиною є або Готланд (острів), або умовно «готські» області (див. Готи). Герой переміг у нічному двобої людиноподібного монстра Гренделя (фольклорний мотив людожерства) та його розлючену матір, на батьківщині — поборов дракона, що тероризував місцеве населення, але в нерівному двобої загинув.

У поемі не згадано язичницьких богів, християнські мотиви доволі поверхові, зі спільного давньогерманського світогляду запозичено культ долі й мотив кривавої помсти. Оскільки аріанство завжди імпонувало войовничим германцям, у поемі зафіксовано дві біблійні згадки (одну з іпостасей Трійці Бога-Отця; Гренделя порівняно з Каїном). Такий світоглядний синтез закономірний з огляду на неоднорідне походження твору.

Зв’язок з іншими видами мистецтва

Поему перекладено європейськими мовами. 2012 опубліковано перший переклад українською мовою.

За мотивами поеми Дж. Ч. Гарднер написав роман «Грендель». 1982 британська рок-група «Мерілліон» («Marillion») записала композицію «Грендель».

Існує низка екранізацій твору в різних жанрах: мультиплікаційний фільм (1998), фантастичний (1999), телесеріал (2016). 2007 Р. Земекіс екранізував його в жанрі героїчної саги. За мотивами твору знято фільми «Беовульф і Грендель» (2005), «Грендель» (2007), «Вікінги» (2008).

Додатково

Одним із найвідоміших дослідників поеми в 20 ст. був Дж. Р. Р. Толкін; твір надихнув письменника на створення ще одного епосу для англійців — роману «Володар перснів».

Джерела

  • Beowulf / Trans. from anglo-saxon by B. Raffel. New York : New American Library, 1963. 160 p.
  • Беовульф / Пер. із англосакс. О. О’Лір. Львів : Астролябія, 2014. 208 с.

Література

  1. Berndt R. History of the English Language. Leipzig : VEB Verlag, 1982. 240 p.
  2. Собуцький М. А. Мовно-культурний простір західноєвропейського середньовіччя. Київ : Інститут історії України НАН України, 1997. 208 с.
  3. Слухай А. С. Етнічний міф в образних парадигмах давньоанглійських епіко-міфологічниї текстів. Київ : Аграр Медіа Груп, 2012. 254 с.
  4. Карлова В. О. Еволюційні періоди у розробці теорії «Беовульфознавства» // Сучасні дослідження з іноземної філології. 2017. Вип. 15. С. 54–63.

Автор ВУЕ

М. А. Собуцький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Собуцький М. А. Беовульф // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Беовульф (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Література доби Середньовіччя (V−ХV ст.)


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶