Болланд, Жан

Portret van Johann Bolland, RP-P-1906-649.jpg

Бо́лланд, Жан (фр. Bolland, Jean; лат. Johannes Bollandus; 18.08.1596, с. Жюльмон, тепер у складі м. Ерве, провінція Льєж, земля Валлонія, Бельгія — 12.09.1665, м. Антверпен, тепер Бельгія) — церковний історик, агіограф, теолог, засновник товариства болландистів.

Болланд, Жан

(Bolland, Jean)

Народження 18.08.1596
Місце народження Ерве
Смерть 12.09.1665
Місце смерті Антверпен
Напрями діяльності теологія, церковна історія, агіографія
Традиція/школа католицизм, Товариство Ісуса

Життєпис

Про життя Болланда дійшло небагато відомостей.

Народився у тогочасному герцогстві Брабант.

Із 1606 отримував освіту в єзуїтському (див. Єзуїти) колегіумі в м. Маастрихті (Нідерланди), 1612 вступив до ордену єзуїтів (див. Товариство Ісуса). Навчався філософії в єзуїтських семінаріях у містах Левені (тепер Бельгія) та Антверпені. Викладав у єзуїтських колегіумах (1614–1620). 1625 висвячений на священника в м. Левені. Володів кількома європейськими і східними мовами.

1625–1629 — префект колегіуму м. Мехелена (тепер Бельгія). 1629 (або 1630) викликаний очільником (провінціалом) фламандської провінції Товариства Ісуса до м. Антверпена для вивчення архіву агіографа Г. Розвейда (1569–1629; Бельгія). За дорученням генерала ордену започаткував монументальне видання «Житій святих» (лат. «Acta Sanctorum») у хронологічному порядку за церковним календарем. Очолив католицьку конгрегацію, спеціально створену для здійснення видавничого проєкту.

Доробок

Був обраний з-поміж вчених-єзуїтів для продовження агіографічної праці Г. Розвейда (ініціатора видання «Житій святих»): вивчив і упорядкував архів (зокрема зібрані з монастирських бібліотек Фландрії рукописи й стародавні документи, нариси щодо змісту й структури майбутнього видання), змінив і суттєво розширив початковий проєкт. Упорядкував перелік святих Католицької церкви за датами смерті.

Працював у архівах та бібліотеках європейських країн, багато подорожував з метою пошуку і вивчення малодосліджених або недосліджених джерел (зокрема Нідерландами, Францією, Англією, Італією). Сформулював важливі для історіографії методологічні вимоги до укладання історичних праць та методику роботи з історичними документами.

Під керівництвом Болланда засновано «Товариство болландистів» (лат. «Societas Bollandiana»), члени якого провадили попередню роботу над виданням, листувалися з дослідниками-єзуїтами із різних країн, шукали документальні матеріали, здійснювали ретельне співставлення знайдених текстів.

Зрештою підготовлені до видання томи ґрунтувалися на обширній джерельній базі та принципах історичної критики; сумнівні з історичного погляду факти включено з примітками; кожний розділ доповнювали покажчики, коментарі й хронологія. Всі томи починалися передмовою, що містила методику критичного опрацювання документальних джерел (вступну частину до першого тому написав особисто Болланд). Опис життєпису кожного святого починався з обставин місця і часу, включав основні віхи життя, відомості про мучеництво, смерть і поховання, а також дива, які пов’язували з постаттю подвижника (зі згадкою про їхній імовірний характер).

Перші томи видано 1643 у м. Антверпені. За життя Болланда вийшло друком 5 томів «Acta Sanctorum», що містили життєписи та легенди про святих, церковне шанування яких припадало на січень (1643, т. 1–2) і лютий (1658, т. 1–3).

Визнання

Працю Болланда високо оцінив Папа Римський Александр VII.

Дослідницька діяльність і видання корпусу агіографічних книг тривала упродовж трьох століть (68-й том видано 1940). На честь Болланда католицька конгрегація учених-єзуїтів, які продовжують роботу над укладанням «Житій святих», отримала назву болландисти.

Доробок Болланда і болландистів уплинув не тільки на церковну, але й на світську історіографію, методику роботи з джерелами.

1942 на честь Болланда бельгійська поштова служба випустила марку.

Праці

Acta Sanctorum // Volumes of the Acta Sanctorum online. URL: https://www.roger-pearse.com/weblog/2012/06/19/volumes-of-the-acta-sanctorum-online/

Література

  1. Зашкільняк Л. Методологія історії: від давнини до сучасності. Львів: Львівський національний університет імені Ів. Франка, 1999. 228 с.
  2. Godding R., Joassart B., Lequeux X. et al. Bollandistes, saints et légendes. Quatre siècles de recherche hagiographique, Bruxelles : Société des Bollandistes, 2007. 184 р.
  3. Delehaye H. The Work of the Bollandists Through Three Centuries, 1615–1915. London : Forgotten Books, 2015. 269 р.
  4. De Smedt Ch. The Bollandists // The Catholic Encyclopedia / New Advent. URL: https://www.newadvent.org/cathen/02630a.htm

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Болланд, Жан // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Болланд, Жан (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶