Бонавентура (В. Е. Туренко)

Tiberio d'Assisi Bonaventura da Bagnoregio (part.).jpg

Бонавенту́ра [Бонавентура з Баньореджо; лат. Bonaventura Bagnoregis; світське ім’я — Джованні ді Фіданца (італ. Giovanni di Fidanza); бл. 1217 або бл. 1221, м. Баньореджо, тепер регіон Лаціо, Італія — 15.07.1274, м. Ліон, тепер регіон Овернь — Рона — Альпи, Франція] — релігійний діяч, богослов, кардинал і єпископ Альбано, святий Католицької церкви.

Бонавентура (В. Е. Туренко)

(Bonaventura)

Справжнє ім’я Giovanni di Fidanza da Bagnoregio
Народження бл.1217 або бл.1221«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.1217.
Місце народження Баньореджо
Смерть 15.07.1274
Місце смерті Ліон
Місце поховання Ліон
Напрями діяльності теологія, церковне управління
Традиція/школа католицизм, францисканці

Життєпис

Народився в сім’ї лікаря.

Отримав початкову освіту у місцевому францисканському монастирі. 1243 закінчив факультет мистецтв Паризького університету та вступив на теологічний факультет. Цього ж року увійшов до лав ордену францисканців. Здобутком його теологічних розвідок став ступінь магістра теології (1254 або 1255). Попередньо (1253) отримав посаду професора університету і право викладати.

1257 був обраний Генералом францисканського ордену, що унеможливило подальшу викладацьку роботу. Цілковито присвятив себе справі розвитку ордену та зміцненню його авторитету в Католицькій церкві. 1273 рукопокладений на єпископа. Набув підтримки з боку шереги римських пап — Александра IV, Урбана IV, Климента IV, Григорія Х.

Узяв активну участь у підготовці та роботі Другого Ліонського собору 1274, під час якого раптово захворів і помер. Того ж дня був похований у францисканській церкві м. Ліона (тепер церква Св. Бонавентури) у присутності понтифіка. Враження, яке мислитель справив на сучасників, відображено в «Короткій згадці» (Brevis Notitia) Ліонського Собору.

1434 перепохований у ліонській церкві Св. Франциска (поховання не збереглося), частина мощів (рука) була передана в рідне місто Бонавентури.

Погляди і праці

Для Бонавентури теологія є володаркою всіх світських наук, які він об’єднав під загальним поняттям філософії. Вважав єднання з Богом, любов Якого веде людину через шість щаблів пізнання, найбільшим благом. На його думку, саме теологія задає вибір проблем для філософського розмислу; при цьому виділяв три засадничі метафізичні проблеми: творіння («креація»), екземпляризм, тобто виникнення «багатоманіття з єдиного» («індивідуація»), та возз’єднання з Богом через осяяння («іллюмінація»).

Найвідоміша праця мислителя — «Путівник мислі до Бога» («Itinerarium mentis in Deum»; 1259), де він постає як непересічний богослов-містик. У трактаті висвітлені 6 щаблів богопізнання, або осяяння душі Божественним Світлом (через пізнання «слідів» Бога в природі — до споглядання Його в славі та злиття з Ним), викладено вчення про Бога, Його буття, сутність, властивості, Святу Трійцю.

Був автором бл. 30 творів, які умовно поділяють за тематикою на:

  • богословські: «Коментарі на чотири книги “Сентенцій” Петра Ломбардського» («Commentarii in quattor libros Sententiarum Petri Lombardi»; 1250-1252), «Короткий виклад богослов'я» («Breviloquium»; 1257), «Про зведення наук до богослов'я» («De reductione artium ad theologiam»; бл. 1257), «Співбесіди про десять заповідей» («Collationes de decem praeceptis»; 1267), «Співбесіди про сім дарів Святого Духа» («Collationes de septem donis Spiritus Sancti»; 1268), «Співбесіди на Шестоднів» («Collationes in Hexaemeron»; 1273), «Вибрані проповіді на богословські теми» («Sermones selecti de rebus theologicis»);
  • екзегетичні: 2 коментарі на старозавітні книги (див. Старий Завіт) — на Книгу Премудрості та Книгу Екклезіаста (1253–1254) та 2 коментарі на новозавітні (див. Новий Завіт) — відповідно, Євангеліє від Луки (1248) та Євангеліє від Івана;
  • історичні: «Нарбоннські постанови» («Constitutiones Narbonnenses»; 1260), «Апологія бідних» («Apologia pauperum»; 1270), великий і малий життєписи св. Франциска («Legenda major de S. Francisci», «Legenda minor de S. Franciscі»);
  • містико-споглядальні, які принесли мислителю найбільшу популярність: «Путівник душі до Бога», «Про потрійний шлях» («De triplici via»), «Монолог» («Soliloquium»; обидві — бл. 1259), «До сестер про досконалість життя» («De perfectione vitae ad sorores»), «Про шість крил Серафимових» («De sex alis Seraphim»); «Таємнича виноградна лоза» («Vitis mystica»).

Також Бонавентурі належать 475 проповідей, головні з яких — «De tempore» («Про час»), «De sanctis» («Про святих»), «De beata Maria Virgine» («Про блаженну Діву Марію»).

Зважаючи на високий авторитет теолога, йому приписували безліч інших творів, що стало причиною введення терміна «Псевдо-Бонавентура».

Визнання

Канонізація діяча відбулася 14.04.1482 з ініціативи папи Сікста IV. У березні 1588 папа Сікст V проголосив Бонавентуру Вчителем Церкви, а папа Пій V оголосив його шостим Учителем Церкви після Фоми Аквінського з почесним титулом Doctor Seraphicus (серафимський доктор) замість колишнього Doctor Devotus (відданий доктор).

Французьке місто Ліон обрало Бонавентуру своїм святим покровителем.

Праці

  • S. Bonaventurae opera omnia : in 11 vol. Florence : Quaracchi, 1882–1902.
  • Bonaventure Text in Translation Series : in 17 vol. Bonaventure : Franciscan Institute Press, 1955–2016.
  • У к р. п е р е к л а д — Путівник мислі до Бога. Про приведення мистецтв до богослов'я / Пер. з лат. І. Піговська. Львів : Український католицький університет, 2014. 169 с.

Література

  1. Gilson E. The Philosophy of St. Bonaventure / Trans. from french by D. I. Trethowan, F. J. Sheed. Peterson : St. Anthony Guild Press, 1965. 500 p.
  2. A Companion to Bonaventure / Ed. by J. Hammond, J. Hellmann, J. Goff. Leiden; Boston : Brill, 2014. 588 p.
  3. Dales D. J. Divine Remaking: St Bonaventure and the Gospel of Luke. Cambridge : James Clarke & Co, 2018. 196 р.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Бонавентура (В. Е. Туренко) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бонавентура (В. Е. Туренко) (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶