Бофорта море

Бо́форта мо́ре (англ. Beaufort Sea) — окраїнне море Північного Льодовитого океану.

Картосхема із зображенням моря Бофорта, яке омиває північні береги Канади та п-ва Аляски

Бофорта море (Beaufort Sea)

Площа (кв.км.) 476 000
Максимальна глибина (м) 4 683
Середня глибина (м) 1 004
Острови Гершел, Бартер (острів)
Впадають річки Маккензі, Колвіл, Андерсон
Країни Канада, Сполучені Штати Америки


Льодові хребти в морі Бофорта
Білий ведмідь на узбережжі п-ва Аляски, море Бофорта
Тюлень на крижині, море Бофорта
Дослідження в морі Бофорта за допомогою дистанційно керованого апарата, океанологічна експедиція США, 2005
Нортстар — штучний острів на північ від
п-ва Аляски для буріння нафтових і газових свердловин

Географічне положення

Море Бофорта розташоване біля берегів Північної Америки. Омиває північне узбережжя Північно-Західних територій, Юкону та штату Аляска. До моря прилягає західна частина Канадського Арктичного архіпелагу.

Південні межі формують Канадський та Юконсько-Аляскинський арктичний шельф. Море обмежене умовною лінією від мису Барроу (п-ів Аляска) на північ і далі до мису Лендс-Енд (о. Принца Патріка). Східна межа проходить уздовж островів Банкс і Принца Патріка (Канада). На заході межує з Чукотським морем.

Історична довідка

1826 мореплавець і дослідник Арктики Дж. Франклін назвав море на честь гідрографа, контр-адмірала Ф. Бофорта.

1849 його вперше досягли кораблі європейців. Наступного року в цих водах побувало дослідницьке судно «Інвестігейтор», 1851 — «Ентерпрайз». 1854 море Бофорта вперше відвідали американські китобої. Згодом вони виявили зручні бухти на островах Гершел і Бейллі, де надалі залишалися на зимівлю і зберігали запаси.

Із середини 20 ст. в морі Бофорта тривають міжнародні наукові дослідження за участю авіації, криголамного флоту, атомних підводних човнів і полярних станцій, що дрейфують.

Станом на 2020 США й Канада мають суперечку щодо делімітації кордону в морі через клиноподібну ділянку акваторії (площею близько 21 тис. км2) на міжнародному кордоні між територією Юкон і штатом Аляска.

Загальні відомості

Площа — 476 тис. км2, об’єм — 739 тис. км3.

Середня глибина — 1 004 м, найбільша — близько 4 683 м.

Характеристика

Рельєф дна

Рельєф дна складний, шельф до 150 км завширшки (найвужчий в океані) плавно знижується на північ до глибини 200 м, місцями прорізаний підводними долинами. У прибережній зоні є дрібні острови, складені з гальки, гравію та піску, які піднімаються над рівнем моря всього на кілька метрів. Порівняно пологий материковий схил із підводними уступами й ущелинами є більш розчленованим біля берегів Аляски, ніж на сході.

Ложе утворює Канадську улоговину з глибинами понад 3 000 м. У її центральній частині підводним хребтом простягається підняття Бофорта, найменша глибина над гребенем — 913 м. Дно улоговини вкрито потужним шаром осадових порід.

Берегова лінія

Береги переважно низькі. Спостерігається ерозія берегової лінії.

Найбільші острови — Гершел і Бартер — розташовані на захід від гирла р. Маккензі.

Є кілька заток, зокрема Маккензі та Амундсена, а також бухти.

Гідрологічний режим

У море Бофорта впадають річки Маккензі, Колвіл, Андерсон та інші. Щорічно р. Маккензі приносить близько 300 км³ прісної води і близько 85 млн т наносів. Виділяються такі водні маси моря Бофорта:

  • поверхнева (до 100 м; найхолодніші, температура — від –1,4 °C наприкінці літа до –1,8 °C взимку);
  • підповерхнева (формується водами Тихого океану й Берингового моря, що надходять через Берингову протоку);
  • глибинна (формується водами Атлантичного океану; найтепліші, температура — від 0 °C до +1 °C);
  • придонна (температура — від –0,4 °C до –0,8 °C).

Течії утворюють циклональний кругообіг. У серпні на його південній периферії води, прогріті в поверхневому шарі (температура — до +2 °C, солоність — близько 28 ‰), переносяться на схід, а на північній периферії арктичні води (температура — від –0,5 °C до +1 °C, солоність — близько 32 ‰) — на захід. Узимку температура на поверхні повсюдно становить –1,5 °С, на північній околиці — –1,6 °С.

Припливи здебільшого півдобові (до 0,5 м).

Льодовий покрив тримається впродовж усього року, за винятком південної прибережної частини, де лід дещо скресає в серпні — вересні. Через зміни клімату вільна від льоду територія наприкінці літа стає дедалі більшою.

Клімат

Клімат арктичний, із суворою зимою та порівняно теплим коротким літом.

Середня температура повітря в січні — від –28 °С до –30 °С, у липні — +6–8 °С.

Восени і взимку спостерігаються сильні штормові вітри, влітку шторми рідкісні, а швидкість вітру невелика.

Тваринний світ

Акваторія моря утворює окремий екорегіон арктичної зоогеографічної провінції. У складі фітопланктону — 70 видів водоростей, його загальна біомаса незначна. Зоопланктон: 80 видів одноклітинних організмів і близько 700 видів дрібних ракоподібних.

Іхтіофауна налічує 21 вид риб, серед яких промислове значення мають омуль, сиг сибірський, сиг-чир (див. Сигові). Трапляється палія арктична, з Берингового моря заходять оселедець тихоокеанський та лососеві.

На узбережжі гніздиться багато качок, гусей, лебедів, сивок і морських птахів.

Серед ссавців — кит гренландський, білуха, нерпа кільчаста, ведмідь білий.

Значення

Широкого промислового значення не має, особливо після мораторію США на комерційне рибальство в морі Бофорта (ухвалено 2009). Корінне населення (ескімоси) займається морським звіробійним промислом і риболовлею для власних потреб.

На шельфі є поклади нафти і природного газу. Морське буріння почалося в 1970-х, на початку 21 ст. нафту видобували вже з 200 свердловин. 1971 було відкрито перше велике газове родовище. У морі є також штучні острови, де розміщено бурове устаткування.

Море Бофорта є важливим резервуаром для поповнення арктичного морського льоду.

Найбільшим населеним пунктом є Прудо-Бей, який став центром нафтовидобування на Північному схилі Аляски. Звідти сира нафта надходить Трансаляскинським нафтопроводом (довжина — близько 1 300 км) на південь штату в порт Валдиз.

Екологічні проблеми

Бурові роботи на шельфі спричинили значне виймання ґрунту з морського дна. Небезпеку становлять і спеціальні розчини, що застосовуються під час буріння та містять барит, їдкий натр, важкі метали, свинець та інше.

Океанологічні дослідження засвідчили зростання кислотності у водах моря (зниження водневого показника рН). За оцінкою, у разі збереження цієї тенденції вже до 2030 під загрозою опиняться багато популяцій молюсків і ракоподібних, а також риби й китоподібні.

Інша загроза, пов’язана з глобальним потеплінням, — відступ морського льоду, який є природним середовищем проживання кільчастої нерпи.

Література

  1. Limits of Oceans and Seas. Special Publication № 23. 3rd ed. Monte-Carlo : International Hydrographic Organization, 1953. 38 p.
  2. Aagaard K. The Beaufort Undercurrent // The Alaskan Beaufort Sea: Ecosystems and Environment. Orlando : Academic Press, 1984. P. 47–71.
  3. Parsons L. S., Lear W. H. Perspectives on Canadian Marine Fisheries Management. Ottawa : NRC Research Press, 1993. 446 р.
  4. Залогин Б. С., Косарев А. Н. Моря. Москва : Мысль, 1999. 400 с.
  5. Хільчевський В. К., Дубняк С. С. Основи океанології. 2-ге вид., допов. і перероб. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 255 с.
  6. Wood K. R., Overland J. E., Salo S. A. et al. Is there a «new normal» Climate in the Beaufort Sea? // Polar Research. 2013. № 32 (1). Р. 1–9.
  7. Our Living Oceans: Habitat. Status of the Habitat of U.S. Living Marine Resources. Silver Spring : National Oceanic and Atmospheric Administration, 2015. 327 p.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Бофорта море // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бофорта море (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶