Бої за Донецький аеропорт 2014–2015

Вишка Донецький аеропорт.jpg
Бої за Донецький аеропорт.jpg

Бої́ за Доне́цький аеропо́рт 2014–2015 — бойові дії за встановлення контролю над стратегічним об’єктом — Донецьким міжнародним аеропортом імені Сергія Прокоф’єва між підрозділами Збройних Сил України (ЗСУ) та українських добровольчих формувань, з одного боку, і незаконними збройними формуваннями (НЗФ) невизнаного самопроголошеного терористичного квазідержавного утворення «Донецька Народна Республіка» («ДНР») й окупаційними військами РФ — з іншого.

Бої за Донецький аеропорт Актуально ВУЕ.png

Історична довідка

Сили сторін

Бої за Донецький аеропорт тривали 242 доби та стали одними з найзапекліших у перебігу початкового етапу російсько-української війни. Безпосередньо у боях брали участь:

  • з української сторони — підрозділи ЗСУ, СБУ, МВС та неурядові добровольчі формування, зокрема добровольчий український корпус «Правий сектор» та батальйон «ОУН»;
  • зі сторони так званої «ДНР» — батальйони «Восток», «Кальміус», «Оплот», «Сомалі», «Спарта» і загін російських спецпризначенців «Іскра».

Характеристика

Хід боїв

У ніч із 25 на 26.05.2014 НЗФ «ДНР» під керівництвом командира батальйону «Восток» О. Ходаковського та командира російських найманців О. Бородая здійснили спробу захоплення аеропорту з метою встановлення контролю над диспетчерською службою і посадковою смугою. Проросійські НЗФ зайняли новий термінал аеропорту. Українські воїни утримували контроль над старим терміналом летовища. У ході бойових дій за підтримки української авіації противника вдалося витіснити з території аеропорту.

Повернення ворога до нових спроб оволодіння Донецьким аеропортом відбулося вже після вторгнення регулярних частин ЗС РФ на територію України (серпень 2014), Іловайської трагедії та укладання Мінських угод. Усупереч цим домовленостям у ніч із 12 на 13.09.2014 проросійські бойовики активізували дії, розпочавши другу фазу боротьби за контроль над аеропортом. Сили АТО на той час утримували обидва термінали летовища. Запеклі бої з бойовиками та елітними спецпідрозділами ЗС РФ із періодичними загостреннями і значними втратами з обох сторін тривали понад чотири місяці. Захисники Донецького аеропорту витримували щоденні артилерійські, мінометні та танкові обстріли; відбивали десятки атак і декілька потужних штурмів чисельно переважаючого ворога. Розташоване поруч селище Піски слугувало опорним пунктом для забезпечення українських вояків боєприпасами та провізією. Звідти ж здійснювали артилерійську підтримку та проводили періодичні ротації бійців.

У результаті бойових дій остаточно виведено з ладу злітно-посадкову смугу та повністю зруйновані будівлі й технічні споруди аеропорту. У грудні 2014 захисники аеропорту були змушені залишити зруйнований старий термінал. 13.01.2015 після тривалих ворожих обстрілів обвалилася диспетчерська вежа керування польотами. Утім українські воїни продовжували героїчно захищати руїни вежі. 19.01 відбувся перший потужний підрив нового терміналу. Наступного дня противник здійснив другий підрив, що призвів до руйнації цього об’єкта. Під завалами терміналу загинули та отримали тяжкі поранення десятки українських бійців, багато з них потрапило до полону. Цей день вважають останнім днем героїчної оборони аеропорту. Однак частина десантників 90-го окремого аеромобільного батальйону ще два дні утримували будівлю пожежного депо на території летовища.

Підсумки боїв

За різними даними, у боротьбі за Донецький аеропорт Україна втратила понад 100 військовиків загиблими та близько 400–500 пораненими і травмованими. Захисників, які потрапили до полону, піддавали жахливим катуванням. Представників проросійських НЗФ загинуло від 600 до 800 осіб, близько 2000 отримали поранення.

Значення

Героїчна оборона Донецького аеропорту стала символом спротиву громадян України російській військовій агресії, незламності та бойового духу українського війська. Захисники терміналів отримали (спочатку — від своїх супротивників) почесне ймення «Кіборги».

Визнання

За виняткову особисту мужність, героїзм і самопожертву, виявлені при захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі під час оборони аеропорту звання Героя України удостоєні шестеро українських воїнів, із них п’ятеро посмертно:

16.01 в Україні офіційно відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту.

Події боїв за Донецький аеропорт знайшли відображення:

  • у мемуарах учасників, документальній і художній літературі (поема В. Тимчука «Донецький аеропорт», роман С. Лойка «Аеропорт» та інші);
  • у кіномистецтві — документальні фільми «Добровольці Божої Чоти» (2015; режисери Л. Кантер, І. Ясний), «Трохи нижче неба» (2020; режисер Г. Горовий); художній фільм «Кіборги» (2017; режисер А. Сеїтаблаєв).

Джерела

  • Про День вшанування захисників Донецького аеропорту: Наказ Міністерства оборони України № 21/24 від 20 січня 2022 р. // Міністерство оборони України. URL: https://www.mil.gov.ua/content/mou_orders/mou_2022/21_nm_24.pdf

Література

  1. Лойко С. Аеропорт / Пер. з рос. О. Гончар. Київ : Брайт Букс, 2015. 336 с.
  2. Історія мужності, братерства та самопожертви. Харків : Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. 352 с.
  3. Жирохов М. Оборона Донецкого аэропорта (апрель–август 2014 г.). Чернигов : Patriot Book, 2019. 68 с.
  4. Вовк І. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Донецький аеропорт. Харків : Фоліо, 2020. 572 с.
  5. Оборона донецького аеропорту, 2014–2015. Хроніка бойових втрат. Мартиролог. Київ : Національний військово-історичний музей України, 2020. 104 с.

Автор ВУЕ

О. О. Нашивочніков


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Нашивочніков О. О. Бої за Донецький аеропорт 2014–2015 // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бої за Донецький аеропорт 2014–2015 (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶