Брагма Кумаріс

Праджапіта Брагма та його учениці
Логотип БКВДУ в Україні

Бра́гма Кума́ріс Всесві́тній Духо́вний Університе́т, БКВДУ («Брахма Кумаріс»; гінді प्रजापिता ब्रह्माकुमारी ईश्वरीय विश्वविद्यालय, Prajapita Brahma Kumaris Ishwariya Vishwa Vidyalaya; англ. Brahma Kumaris World Spiritual University, BKWSU; від санскр. ब्रह्माकुमारी, Brahma Kumari — букв. донька Брагми) — неоіндуїстська (див. Неоіндуїзм) духовно-просвітницька організація, заснована 1936–1937 у м. Гайдарабаді (тепер провінція Сінд, Пакистан). Штаб-квартира міжнародного центру знаходиться в м. Маунт Абу (штат Раджастхан, Індія).

Історична довідка

Засновник організації Дада Лекградж Кгубчанд Кріпалані

Фундатором організації був бізнесмен Дада Лекградж Кгубчанд Кріпалані (1876–1969; Пакистан, Індія). Після заснування громади послідовників відомий під низкою духовних імен-титулів — Праджапіта Брагма, Брагма Баба, Шіва Баба. Постать засновника обожнена, його біографію міфологізовано.

Згідно з життєписом, у віці 60 років (1936) пережив містичний досвід. За його словами, мав видіння бога Шіви у вигляді пульсуючої точки світла; отримав інформацію про знищення зла та несправедливості в світі у найближчому майбутньому та настання нового «Золотого віку». Видіння нібито надихнули створити організацію, спрямовану на самоперетворення людини (шляхом споглядання, медитації, набуття духовних знань, практикування чеснот). Початкова назва організації — «Ом мандалі». Невдовзі після заснування члени громади перебралися до м. Карачі (Пакистан), 1950 — до м. Маунт Абу.

Послідовники назвали себе «Брагма Кумарі», тобто «синами або доньками, які народжені вустами Брагми» (Бога-Творця в індуїзмі, див. Брагма).

В другій половині 20 ст. осередки організації активно засновуються поза межами Індії. Станом на 2020-ті, за даними БКВДУ, осередки й центри організації діють у 110 країнах світу.

Віровчення і діяльність

БКВДУ декларує себе як «міжнародний духовний рух» або «міжнародне духовне об’єднання», що спрямоване на особисту трансформацію та оновлення світу»; визначає змістом своєї діяльності духовне просвітництво й навчання, розповсюдження моральних цінностей. На офіційному сайті організації зазначено: «…нашим дійсним прагненням є допомагати людям змінити їхнє бачення світу з матеріального на духовне. Ми підтримуємо розвиток глибокої колективної свідомості миру та індивідуальної гідності кожної людини».

Засновника руху оголошено «Прабатьком людства» та фізичним посередником між людьми і безтілесним Богом, передавачем Його одкровень. Бог, своєю чергою, потрактований як Всевишня душа; відкриває Себе в світі як Всевишній Батько всіх душ, Єдиний Визволитель всіх душ та ін. Крім того, Бога, за духовним вченням БКВДУ, ототожнено з богами інших релігій: це і Шіва індуїзму, і старозавітній Єгова, й уособлення нірвани буддистів. Звідси й різноманітні імена, якими величають засновника неорелігійної інституції (Брагма Баба, Шіва Баба та ін.), підкреслюючи тим його «божественне походження».

Назагал віровчення «Брагма Кумаріс» уґрунтовано на постулатах індуїзму, учення про закони карми та реінкарнації. Організація активно пропагує спрощений варіант класичної раджа-йоги, основи якої систематизовані в «Йога-сутрах» (авторство приписують Патанджалі). Вважають, що практика медитації сприяє скиненню з душі «тягаря старої карми», негативних результатів минулих дій та гріховних вчинків, віднайденню прихованих багатств душі. Головною метою практики раджа-йоги «Брахма Кумаріс» проголошує досягнення божественного блаженства, потрактованого як стан «чистоти, спокою, вічного щастя, досконалості та свободи від негативу».

Послідовники руху дотримуються вегетаріанської дієти, целібату, їм також заборонено вживати алкоголь, наркотики та тютюн.

БКВДУ побудований за принципом культурно-просвітницької організації, де послідовники й слухачі проходять цикл навчання, в результаті якого набувають певного виду релігійно-морального знання. Щоденний розпорядок і стиль життя пересічних членів організації чітко визначені. Сформовано складну багатощаблеву ієрархію рівнів посвяти.

Діяльність організації спрямована на проведення конференцій та семінарів, тематика яких присвячена проблемам моральної освіти й виховання. Також реалізуються спеціальні програми для родин, жінок, різних вікових груп, а також орієнтовані на політиків, бізнесменів, юристів, митців, лікарів і вчителів.

Серед послідовників переважають жінки. Вони посідають і майже всі вищі керівні посади в організації, зазвичай очолюють її центри та осередки.

Офіційний міжнародний сайт БКВДУ: www.brahmakumaris.org

В Україні

Діяльність «Брагма Кумаріс» в Україні розпочато 1994 з відкриття центру в м. Одесі. 1996 засновано духовний центр у м. Києві, згодом у містах Миколаєві, Дніпрі, Львові, Ужгороді тощо.

За даними БКВДУ, натепер в різних містах України діють 10 осередків «Брагма Кумаріс». Основний напрям їх діяльності — цикл освітніх програм, що «базуються на загальнолюдських моральних цінностях» і «спрямовані на формування активної життєвої позиції, розкриття внутрішнього потенціалу кожної людини, виховання сильних, позитивних рис характеру», пропаганді здорового способу життя. Серед цих програм: «Милосердя починається вдома» (для сімейного навчання), «Роль жінки у родині і суспільстві» (для жінок), «Моральні цінності — з дитинства» (позашкільні програми для дітей), «Життя, вільне від стресу», «Мистецтво, яке змінює світ», програми з розвитку особистості для дорослих, селфменеджменту та ін.

Послідовники «Брагма Кумаріс» проводять лекції, семінари, вебінари, курси і тренінги різної тривалості, відео-медитації, поширюють брошури і плакати, зокрема щодо здорового способу життя, «позитивного мислення», «духовної й фізичної чистоти».

Офіційний сайт організації в Україні: https://brahmakumaris.ua/

Література

  1. Карапентян Ю., Грибенко О. Брахма Кумаріс / Історія релігії в Україні : в 10 т. / Гол. ред. А. Колодний. Київ : Український Центр духовної культури, 2010. Т. 8: Нові релігії України. С. 582–587.
  2. Walliss J. The Brahma Kumaris Аs a 'Reflexive Tradition'. Responding To Late Modernity. New Delhi : Motilal Banarsidass, 2007. 131 р.
  3. Whaling F. Understanding the Brahma Kumaris. ‎ Edinburgh: Dunedin Academic Press, 2012. 137 р.
  4. Хто ми є // Брахма Кумаріс. URL: https://brahmakumaris.ua/

Автори ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Базик Д. В., Арістова А. В. Брагма Кумаріс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брагма Кумаріс (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.12.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶