Бристольський університет

Бри́стольський університе́т (англ. University of Bristol) ― заклад вищої освіти та дослідницький центр у м. Бристолі (Велика Британія). Засновано 1876.

Бристольський університет University of Bristol

Тип заклад вищої освіти
Рік створення 1876
Профіль діяльності освіта, наука
Розташування Бристоль, Велика Британія
Веб-сайт https://www.bristol.ac.uk/


Статус

Державний університет.

Рейтинг

Бристольський університет ― один із десяти найкращих університетів Великої Британії, входить до 20 найкращих у Європі, посідає 61 місце у світі за версією Рейтингу найкращих університетів світу 2023 (англ. QS World University Rankings). За показниками цього самого рейтингу щодо вибору найкращих навчальних курсів (QS World University Rankings by Subject), 26 дисциплін, які викладають у Бристольському університеті, увійшли до 100 найкращих у світі, 9 з них ― до 50 найкращих.

2022 заклад посів 8 місце серед університетів Великої Британії і 81 позицію в найавторитетнішому Академічному рейтингу університетів світу (англ. Academic Ranking of World Universities).

Відповідно до результатів рейтингу Концепція досконалості досліджень (англ. Research Excellence Framework) 2021 університет перебував на 5 місці за показником ефективності наукових досліджень у Великій Британії, зокрема, 94 % його досліджень оцінені як провідні у світі.

Бристольський університет посів перше місце у Світовому рейтингу бізнес-інкубаторів та акселераторів (англ. UBI Global world rankings of business incubators and Accelerators) 2019 та отримав почесне звання «Колиски найкращого бізнес-інкубатора у світі».

Понад 20 % випускників створюють власні компанії та дослідницькі підприємства.

Понад 40 % університетських освітніх програм акредитовано професійними організаціями, які визнають досконалість програм, освітнього середовища та результатів навчання.

Університет входить до престижної групи «Рассел» (англ. Russell Group).

Членство в міжнародних організаціях

Бристольський університет є членом Коїмбрської групи (англ. Coimbra Group) ― міжнародної асоціації європейських університетів. Входить також у Всесвітню мережу університетів (англ. World wide Universities Network, WUN).

Офіційний сайт

https://www.bristol.ac.uk/

Історична довідка

Університетський коледж Бристоля відкрив свої двері 10.10.1876. Розбудові та підтримці закладу сприяли сімʼї Віллсів, Фрай і Колстонів.

Навчальні курси з 15 предметів читали 2 професори та 5 викладачів. Університетський коледж був першим закладом вищої освіти Великої Британії, який приймав на навчання жінок на рівних правах з чоловіками (крім факультету медицини). Під час першої сесії зареєструвалося 99 студентів денного відділення (30 чоловіків і 69 жінок) та 238 вечірнього (143 чоловіків і 95 жінок).

24.05.1909, через 33 роки після відкриття коледжу, набула чинності Хартія короля Едуарда VII, яка наділила заклад статусом університету та затвердила його герб. Він складається з п’яти символів: сонце, яке репрезентує сім’ю Віллсів; коня ― сім’ю Фрай; дельфіна ― сім’ю Колстонів, відкриту книгу як утілення перспектив навчання, а також корабель і замок із середньовічної печатки м. Бристоля. Девіз університету, розміщений під щитом (лат. «im promovet insitam»), в перекладі означає «сприяти розвитку вродженої сили».

Заклад мав репутацію інноватора з моменту свого заснування. Його дослідження скеровані на розв’язання проблем у таких сферах, як інфекції та імунітет, права людини, зміна клімату, криптографія та інформаційна безпека.

Ректори, президенти

1909–1911 ― бізнесмен, меценат Г. О. Віллс ІІІ (1828–1911; Велика Британія).

1912–1928 ― юрист, політик, філософ Р. Б. Голдейн (1856–1928; Велика Британія).

1929–1965 ― політик, військовий, письменник, прем’єр-міністр Великої Британії В. Черчилль.

1965–1970 ― громадський діяч Г. Г. А. Ф. Сомерсет (1900–1984; Велика Британія).

1970–1988 ― біохімік, лауреат Нобелівської премії з хімії (1964) Д. М. К. Годжкін.

1989–2003 ― фінансист К. Дж. Морзе (1928–2016; Велика Британія).

2004–2016 ― юрист Б. М. Гейл (1945; Велика Британія).

з 2017 ― генетик, лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини (2001) П. М. Нерс.

Підготовка фахівців

Освітньо-кваліфікаційні рівні

Бристольський університет пропонує понад 300 освітніх програм. Здобувачі вищої освіти мають змогу отримати ступені бакалавра, магістра, доктора наук.

Заклад є одним із найкращих у Великій Британії за профілем інженерії, освіти, мов та курсів із тваринництва.

Загальна кількість студентів (орієнтовно), випускників

В університеті навчається понад 24 тис. студентів і близько 6 тис. аспірантів (2022; оцінка).

Випускники Бристольського університету належать до когорти найбільш працевлаштованих у світі.

Навчання іноземних студентів

У Бристольському університеті здобувають освіту понад 6 тис. (25,1 %) іноземних студентів зі 120 країн світу, із них понад 3 тис. (52,4 %) ― аспіранти з інших країн (2022; оцінка).

Університетський кампус

Університетські корпуси розташовані на значній території міста, хоч більша їх частина зосереджена в центральному районі, який називають «університетським». 27 університетських резиденцій розміщені в трьох житлових містечках — Північному, Східному та Західному.

Структурні підрозділи

Бристольський університет складається з 25 академічних шкіл, організованих на 6 факультетах:

  • мистецтв;
  • інженерії;
  • природничих наук;
  • наук про здоров’я;
  • біомедичних наук;
  • соціальних наук та права.

Бібліотека

Бібліотечний університетський фонд нараховує понад 1,4 млн книг.

Відомі випускники, викладачі

У Бристольському університеті навчалися, працювали та провадили наукову діяльність 13 лауреатів Нобелівської премії: В. Рамзай, П. Дірак, В. Черчилль, фізик С. Ф. Павелл (1903; Велика Британія ― 1969; Італія), Д. М. К. Годжкін, Г. А. Бете, М. Дельбрюк, Г. Герцберг, Н. Ф. Мотт, П. Нерс, Г. Пінтер, Ж. М. Г. Ле Клезіо, Е. Дітон.

Зв’язок з Україною

2022 Бристольський університет запропонував аспірантам і докторантам ЗВО України 8 шестимісячних стипендій для продовження своїх досліджень. Започаткував також стипендії для допомоги студентам-дослідникам, навчання яких було перерване війною.

Бристольський університет підписав угоду про партнерство з Національним аерокосмічним університетом ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут». Договір функціонує в межах підтримуваної урядом Великої Британії схеми співпраці із закладами вищої освіти, які постраждали від повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну (див. російсько-українська війна). Партнерство надасть широкий спектр практичної допомоги у фізичній відбудові кампусів українських університетів, які були пошкоджені та зруйновані; уможливить взаємне визнання кредитів, щоб англомовні українські студенти могли відвідувати онлайн-курси в університетах Великої Британії; сприятиме спільному використанню академічних ресурсів ― на зразок бібліотеки та технічного обладнання; дасть змогу зберігати українські архіви в установах Великої Британії; розширюватиме можливості культурного та мовного обміну; дозволить українським студентам надолужити знання в закладах вищої освіти Великої Британії.

Література

  1. About the University // University of Bristol. URL: https://www.bristol.ac.uk/university/
  2. 2022 Academic Ranking of World Universities // Shanghai Ranking. URL: https://www.shanghairanking.com/rankings/arwu/2022
  3. Coimbra Group. URL: https://www.coimbra-group.eu/mission-statement/members/
  4. Nobel Prizes and Fellowships // University of Bristol. URL: https://www.bristol.ac.uk/university/distinctions/#nobel
  5. QS World University Rankings by Subject 2022: Natural Sciences // QS Top Universities. URL: https://www.topuniversities.com/university-rankings/university-subject-rankings/2022/natural-sciences
  6. QS World University Rankings 2023: Top Global Universities // QS Top Universities. URL: https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2023
  7. University of Bristol // QS Top Universities. URL: https://www.topuniversities.com/universities/university-bristol
  8. University of Bristol // Russell Group. URL: https://www.russellgroup.ac.uk/about/our-universities/university-of-bristol/
  9. University of Bristol // Worldwide Universities Network. URL: https://wun.ac.uk/wun/members/view/university-bristol/


Автор ВУЕ

О. М. Слюсаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Слюсаренко О. М. Бристольський університет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бристольський університет (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
04.12.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶