Бруствер

Рів і вал оборонний з бруствером у верхній його частині (на аксонометричному розрізі позначено чорною заливкою).
Кресленик В. В. Вечерського

Бру́ствер (нім. brustwehr, від brust — груди і wehr — захист) — частина оборонної споруди у вигляді невисокого (90–120 см) земляного насипу на оборонному валу, мурованого з каменю чи цегли парапета на мурі замку чи фортеці. У дерев’яно-земляних та мурованих укріпленнях бруствери були також у вигляді огорожі з колод, брусів чи дощок. Бруствер призначений для захисту оборонців від стежіння та обстрілу з боку супротивника, а також для зручності при стрілянні з ручної зброї. Для цього у вертикальній площині бруствера робили отвори для стріляння — бійниці. Конструкцію бруствера визначали характер зброї та властивості матеріалів, з яких його робили.

Найдешевшим, найшвидшим у спорудженні та найкращим для захисту залоги був земляний бруствер, який перешкоджав розлітанню уламків при потраплянні в нього куль чи ядер (снарядів). Його товщина для польових земляних укріплень визначалася умовою непробивності кулею, а для капітальних, зокрема й мурованих укріплень, — умовою витримування обстрілу гарматними ядрами і снарядами. Іноді бруствер мав виступ над оборонним муром у вигляді навісних «стрільниць», що в Україні називався підсябиття. Верхня горизонтальна площина бруствера мала невеликий ухил до напільного боку для відведення опадів. Під назвами «заборола», «облом» («облам») або «бланкування» бруствери відомі у фортифікації Давньої Русі з 11 ст. (оборонні вали зі стінами «Міста Ярослава» у м. Києві та у м. Білгороді — тепер с. Білогородка Бучанського району Київської області).

Література

  1. Шперк В. Фортификационный словарь. Москва : Военно-инженерная Краснознаменная академия Красной Армии им. В. В. Куйбышева, 1946. С. 7.
  2. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 53.
  3. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 71.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 138.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Бруствер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бруствер (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶