Будацький лиман

Буда́цький лима́н, Шабонацьке озеро — затока Чорного моря у Білгород-Дністровському районі Одеської області.

Будацький лиман

Географічне положення

Розташований за 18 км від м. Білгорода-Дністровського. Простягається уздовж узбережжя на південний захід від Дністровського лиману, сполучений із ним штучними протоками. Довжина 15 км, ширина 1,5 км. Площа 30 км2. Середня глибина 1,1 м, максимальна — понад 2 м.

Відділений від Чорного моря піщано-черепашковим баром шириною близько 100 м, висотою до 3 м. У західній частині бару є канал для водообміну й міграції риби.

Північні береги заввишки до 30 м, розчленовані ярами. Подекуди вздовж берегів простягаються піщані коси.

Історична довідка

Назва лиману походить від топоніма Будак (колишньої назви селища Приморське, біля якого розташований лиман), що з тюркської означає «болото, трясовина».

На думку науковців, Будацький лиман, подібно до Дністровського, утворився в результаті відгалуження гирла р. Дністра. Саме тому не має чітких меж і пов’язаний з Дністровським лиманом болотистими плавнями.

Характеристика

Тип живлення

Режим живлення залежить від фільтрації морської води через бар, водообміну з Дністровським лиманом, поверхневого стоку, випаровування.

Водний режим

Улітку прогрівається до 28–33 °C, що є основним фактором утворення бальнеологічних (див. Бальнеологія) ресурсів — мінералізованої води і лікувальних грязей.

За хімічним складом вода близька до морської. Середня мінералізація води — 12–15 ‰, максимальна — 26 ‰, іноді до 33 ‰. Градієнт солоності збільшується зі сходу на захід протяжності лиману.

Дно у прибережній частині лиману піщане, далі від берегів — мулисте, вкрите товщею (30–60 см) лікувальних грязей (запаси близько 3 500 м3). Грязі лужні, мають водневий показник рН=8,2; містять комплекс мікроелементів.

Рослинний і тваринний світ

Береги східної частини, опрісненої водами р. Дністра, покриті очеретом та осокою, поширена водна рослинність. Заболочені ділянки на межі з Дністровським лиманом слугують місцем гніздування перелітних качок, лебедів, гусей і середовищем поширення чайок, бакланів, осілих качок.

Іхтіофауна обумовлена водообміном із морем і Дністровським лиманом: у східній частині переважають прісноводні риби (лящ, короп, судак, окунь, щука, сом, карась, бичок), під час нересту з моря заходять анчоус, кефаль.

Значення

На узбережжі лиману — рекреаційна зона з розвинутою курортною інфраструктурою (с-ще Сергіїівка, села Курортне, Приморське та ін.). Діють дитячі літні табори, оздоровчі бальнеологічні комплекси, бази відпочинку, готелі. У Сергіївці функціонує міст, який з’єднує селище з морем.

Література

  1. Дятлов С. Е., Лещинский А. О. Одесские лиманы: Краеведческие очерки. Одесса : Маяк, 1980. 72 с.
  2. Географічна енциклопедія України : в 3 т. Київ : Українська радянська енциклопедія ім. Миколи Бажана, 1989. Т. 1. С. 131.
  3. Полищук В. С., Замбриборщ Ф. С., Тимченко В. М. и др. Лиманы Северного Причерноморья. Киев : Наукова думка, 1990. 204 с.
  4. Янко М. Т. Топонімічний словник України. Київ : Знання, 1998. 428 с.
  5. Северо-западная часть Черного моря: биология и экология / Отв. ред.: Ю. П. Зайцев, Б. Г. Александров, Г. Г. Миничева. Киев : Наукова думка, 2006. 701 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Будацький лиман // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будацький лиман (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶