Будівельні матеріали металеві

Будіве́льні матеріа́ли метале́віметали і сплави (хімічні з’єднання різних металів і металів із неметалами), які надходять у будівельне виробництво як лінійний і листовий напівфабрикат (продукт металургійних підприємств).

Класифікація

Поділяють на дві основні групи:

  • чорні метали;
  • кольорові метали.

Застосування

Із чорних металів найпоширенішою є сталь, на яку припадає основна маса використовуваного у будівництві металу. Сталь застосовують як конструкційний матеріал (див. Будівельні конструкції) та як один з основних інгредієнтів залізобетону.

Чавун використовують як литі санітарно-технічні та інші вироби, іноді — елементи будівельних конструкцій.

Залізо в сучасному будівництві використовують тільки під час реставрації пам’яток архітектури, у монументальному й ужитковому мистецтві. Із кольорових металів найпоширеніші сплави алюмінію з магнієм, кремнієм, цинком, марганцем і міддю. Сфери застосування алюмінієвих сплавів — тримальні конструкції будівель (особливо за наявності агресивного середовища), великопрогонові покриття, стінові огородження, віконні рами.

Чистий алюміній (швидко окислюється, тому неміцний) застосовують тільки під час виготовлення фарб, емалей, бетонів ніздрюватих, а також для захисно-декоративних покриттів інших матеріалів і виробів.

Сталь і алюмінієві сплави надходять у будівельне виробництво як прокат; профільний та листовий сортамент, листовий сортамент, сталева арматура залізобетонних виробів, сталеві троси і канати.

Мідь і мідні сплави (латунь, бронза) використовують як декоративний, опоряджувальний, скульптурний, конструкційний матеріали.

Серед інших кольорових металів виділяють цинк (застосовують як листки для покрівельних і захисних покриттів) та свинець (для зачеканювання стиків елементів конструкцій).

Високу питому міцність, вогнестійкість, вологостійкість і добрі естетичні якості мають титанові (див. Титан) сплави, однак їх використання обмежене трудомісткістю і високою вартістю виробництва.

Література

  1. Мардер А. Матеріали будівельні // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 157–161.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Будівельні матеріали металеві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівельні матеріали металеві (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶