Бурак

Бурак. Індійська (Могольська) мініатюра 17 ст.

Бура́к (аль-Бурак; араб. البراق‎ — букв. блискавичний, сяючий) — в ісламі — міфологічна розумна тварина (істота), верхи на якій Мухаммад здійснив нічну подорож від Кааби до м. Єрусалима (ісра), за пізнішими версіями передання — і чудесне вознесіння на небеса (мірадж).

Безпосередньо в Корані не згаданий. Але саме з ним пов’язують 1-й аят сури «Аль-Ісра»: «Слава Тому, Хто переніс уночі раба Свого з Мечеті Забороненої до Мечеті Віддаленої задля того, щоб показати йому частину знамень Наших» (Коран 17:1). Йдеться про перенесення пророка від мечеті аль-Харам у м. Мекка до мечеті аль-Акса в м. Єрусалимі.

За деякими хадисами, Буряк служив також іншим пророкам, зокрема Ібрагіму.

Бураку приписана виняткова швидкість руху. Початково Бурака уявляли як білосніжну тварину, схожу на коня (за розмірами меншу за мула, але більшу за віслюка), з великими вухами і крилами на кінцівках. Пізніше набули поширення його зображення як крилатого скакуна з людським обличчям (жоден хадис не згадує про людиноподібне обличчя; припускають, що образ став наслідком невірного перекладу перською мовою). В хадисах не згадана і стать створіння, але, за деякими джерелами, Джибраїл звертався до Бурака як до істоти жіночого роду.

Сюжет подорожі Мухаммада на Бураку був особливо популярним у книжкових мініатюрах пізнього середньовіччя (зокрема індійські мініатюри могольської доби зображали істоту з хвостом павича), народному мистецтві.

За легендами, всі пророки, яким служив Буряк прив’язували його біля Єрусалимської скелі. Звідси утворено мусульманську назву Західного муру Храмової гори — «Стіна Бурака».

Джерело

  • Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : ДУМУ «Умма», 2017. 433 с.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Бурак // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бурак (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶