Джибраїл

Джибраї́л [Джибріїль, Джібріль; араб. جبريل‎, جبرائيل‎‎; від давньосеміт. «джибр» — раб, слуга та «Іль» («Ель») — Бог, букв. — раб Бога (Аллага)] — в ісламі — один із чотирьох головних ангелів, створених Аллагом (поряд із Мікаїлом, Азраїлом та Ісрафілом), головний посередник між Всевишнім і пророками та посланцями, котрий передавав їм Боже одкровення.

За вченням ісламу, Джибраїл у різні часи передавав посланцям об’явлення Аллага: Сунна оповідає, що ангел багаторазово сходив до Адама, Ідріса, Нуха, Ібрагіма, Муси. Він же відкрив Коран пророку Мухаммаду. У печері Хіра, де усамітнювався Мухаммад, Джибраїл вимовив пророку повеління: «Читай!», з якого і почалося об’явлення; передавав Коран частинами понад два десятиліття. Супроводжував Мухаммеда під час ісри (нічної подорожі до Єрусалима) та міраджу.

Під ім’ям «Джибраїл» ангела згадано в Корані у трьох аятах: у сурі 2 (97–98) та сурі 66 (4). Точну кількість згадок вказати складно, позаяк, на думку коментаторів, саме цей ангел згаданий і під іншими іменами: Рух (Дух), Рух аль-Куддус (Святий Дух), Расул Карім (Благородний Посланець) та ін.

За переказом, має 600 крил, кожна пара з яких здатна заповнити простір між Сходом і Заходом. Перед посланцями Аллага поставав у різних образах: як істота величезного зросту, ноги якої знаходяться на землі, а голова — у небесах; така, що затуляє собою весь простір між небом і землею; у подобі чоловіка.

Згаданий в Корані як покровитель і захисник Мухаммада, оборонник його від невіруючих. Хадиси оповідають, що Джибраїл разом з іншими ангелами допомагав пророку у битві при Бадрі, стояв поряд із Мухаммедом у битві при Хунейні.

Вважається відповідником архангела Гавриїла в юдео-християнській традиції; оповіді про Джибраїла суголосні з біблійними сюжетами — це ангел, який повідомив праведника Закарію (Захарію) про народження сина Ях̣’ї (Івана Хрестителя), а також Мар’ям (Марію) — про майбутнє народження пророка Іси (Ісуса).

Про Джибраїла складено чимало арабських переказів і легенд, апокрифічних текстів (див. Апокрифи), зокрема про те, як він навчив прабатька Адама землеробству, добуванню вогню, письму, обробці заліза; про знищення ангелом гріховного міста Содома; про Джибраїла та Ібрагіма (в юдео-християнській традиції — Авраама); про Джибраїла і Мусу (Мойсея); Джибраїла й Сулеймана (Соломона) тощо.

Родич і сподвижник Мухаммада, засновник коранічної екзегетики Ібн Аббас (бл. 619 — бл. 687) витлумачував три літери (алеф, ламед і мем) на початку деяких сур Корану як позначення Бога (א‎), Джибраїла (ל‎) та Мухаммада (מ‎).

Література

  1. Guillén Robles Fr. Leyendas de José, hijo de Jacob y de Alejandro Magno: Sacadas de dos Manuscritos Moriscos de la Biblioteca Nacional de Madrid. Charleston : Nabu Press, 2012. 382 р.
  2. Muir W., sir. The Life of Mahomet: From Original Source. London : Forgotten Books, 2019. 664 р.
  3. Джибріїль // Ісмагілов С. В., Козловський І. А., Халіков Р. Х. та ін. Іслам: Енциклопедичний словник. Київ : Бібліотека ісламознавства ; Інститут філософії імені Г. С. Сковороди НАН України ; Видавництво Руслана Халікова, 2021. С. 137.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Джибраїл // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Джибраїл (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶