Гавриїл

Архангел Гавриїл, ікона 14 ст. Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького
Статуя архангела Гавриїла на площі Героїв у м. Будапешті

Гавриї́л (івр. גַּבְרִיאֵל‎, букв. — людина від Бога, муж Божий, Сила Божа; грец. грец. Γαβριήλ; лат. Gabriel) — в авраамічних релігіях — один із головних ангелів (архангелів), благовісник волі Божої до людей. Мав особливе призначення — передати Боже об’явлення, прояснити і витлумачити зміст видінь пророків.

У Біблії

Надприродна істота, що створена Богом у перший день творення світу.

У Святому Письмі з архангелом Гавриїлом прямо пов’язані чотири епізоди (Дан. 8:15–26, 9:21–27; Лк. 1:11–20, 1:26–38). Так, Книга Даниїла описує розмови архангела з пророком, де Гавриїл розкриває Даниїлові сенс його видінь щодо «часу кінця», майбутню долю єврейського народу. В Євангелії від Луки архангел Гавриїл провістив Захарії народження сина, який «наверне багатьох до Бога» (Івана Хрестителя), та благовістив Діві Марії про народження Сина і його месіанське призначення, звелівши назвати немовля Ісусом (див. Ісус Христос).

У численних юдейських і християнських апокрифах містяться згадки про архангела Гавриїла як посланця Бога і заступника людей перед Ним, зокрема в апокаліпсисі «Книга Еноха» Гавриїл виступає як охоронець раю та архангел, що здійснює покарання.

Отці церкви пов’язували з Гавриїлом інші посланницькі місії, охорону Святого сімейства.

Релігійне вшанування

Культ святих архангелів Михаїла і Гавриїла («правої» й «лівої руки Господа» відповідно) розвинувся ще від початку прийняття християнства. За давньою християнською літургійною традицією День архангела Гавриїла відзначали наступного дня після свята Благовіщення Діви Марії.

1921 папа Бенедикт XV увів загальноцерковне святкування на честь Гавриїла 24 березня. Від 1969 Католицька церква вшановує архангелів Гавриїла, Михаїла та Рафаїла 29 вересня. Цю ж дату прийняла і Англіканська церква.

Християни східного обряду відзначають день архангела Гавриїла 26 березня (за григоріанським та новоюліанським календарем) або 8 квітня (за юліанським календарем). Православна церква України до рішення про перехід на новоюліанський календар (з 01.09.2023) відзначала Собор Архангела Гавриїла 8 квітня та 26 липня, згадувала 21 листопада під час святкування Собору Архистратига Михаїла та інших сил безтілесних.

В іконографії

У Книзі пророка Даниїла міститься згадка про Гавриїла як «подібного до чоловіка» (Дан. 8:15), «мужа» (Дан. 9:21). У християнстві це визначило антропоморфний характер зображень архангела — у вигляді юнака, з крилами і німбом, волосся зібране у високу зачіску й перев’язане стрічкою. Християнська традиція наголошує на суттєвій ролі Гавриїла у висвітленні події Благовіщення, тому в іконографії архангела зазвичай зображають з білою лілією в руці (символізує непорочність Діви Марії) або з райською пальмовою гілкою (знак перемоги Діви Марії над смертю). Може тримати в руках сувій, зерцало тощо.

Архангели Михаїл і Гавриїл були обов’язковими постатями чину Моління українських іконостасів.

В ісламі

Є всі підстави стверджувати, що образ ангела Джибраїла в Корані суголосний образу архангела Гавриїла в юдео-християнській традиції. За віровченням ісламу, Джибраїл (інші варіанти транслітерації — Джибріїль, Джібріль, Джибраїл, Джабраїл) є одним із чотирьох наближених до Аллага архангелів, головним посередником між Богом і пророками.

У Корані це ім’я ангела та його діяння згадані в трьох аятах. Головне завдання, покладене на Джибраїла, — доведення і тлумачення змісту Божих одкровень до посланців Аллага. Наголошено, що саме Джибраїл передав Коран пророку Мухаммаду (Коран 2:97), він постає як заступник пророка Мухаммада, його захисник від дій і вчинків невірних.

Цитати

«А на шостому місяці посланий був ангел Гавриїл від Бога до галилейського міста, названого Назаретом, до діви, зарученої з чоловіком на ім’я Йосип, із дому Давида, а ім’я діви – Марія. І, прийшовши до неї, сказав: Радій, сповнена благодаті! Господь з тобою, благословенна ти між жінками. Вона стривожи.лася від цих слів і міркувала, що означало б це привітання. Та ангел сказав їй: Не бійся, Маріє, бо ти знайшла благодать у Бога! І ось, ти зачнеш в утробі й народиш сина, і даси Йому ім’я Ісус» (Лк. 1:26–31).

 Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / За ред. о. Р. Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 с.


«Скажи: "Якщо хтось є ворогом Джібрілу", — а це саме він із волі Аллага відкрив [Коран] твоєму серцю на підтвердження істинності того, що було раніше за тебе, як прямий шлях та добру звістку для віруючих» (Коран 2:97).

 *Коран. Переклад смислів українською мовою / Переклад з арабської Михайла Якубовича. К.: ДУМУ «УММА» 2017. 608 с.


Додатково

З огляду на місію архангела Гавриїла як посланця, носія звістки, його визнано особливим заступником дипломатів, листоношів, покровителем засобів зв’язку і комунікації, ЗМІ. Його ім’ям названо один із трьох серверів, на яких розміщені сайти Ватикану.

Джерела

  • Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : ДУМУ «Умма», 2017. 608 с.
  • Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / За ред. о. Р. Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 с.

Література

  1. Глаголев А. Ветхозаветное библейское учение об ангелах. Киев : Типография И. И. Горбунова, 1900. 705 с.
  2. Fros Н., Sowa Fr. Księga imion i świętych : v 6 t. Kraków : WAM, 1997. T. 2. Р. 414.
  3. Burge St. Angels in Islam: Jalal al-Din al-Suyuti’s al-Haba’ik fi akhbar al-mala’ik. New York : Routledge, 2015. 352 р.
  4. Джибріїль // Ісмагілов С. В., Козловський І. А., Халіков Р. Х., Якубович М. М. Іслам: Енциклопедичний словник. Київ : Бібліотека ісламознавства ; Інститут філософії імені Г. С. Сковороди НАН України ; Видавництво Руслана Халікова, 2021. С. 137.
  5. Харьковщенко Є. А. Архангел // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архангел

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Гавриїл // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гавриїл (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶