Бур шнековий

Ескіз бурової установки, зроблений Л. да Вінчі в 1500.
Бур шнековий

Бур шне́ковий — ріжучий інструмент для утворення отворів (свердловин) у ґрунтах і слабких гірських породах.

Історична довідка

Ідея шнекового переміщення матеріалу походить від архімедового гвинта (3 ст. до н.е.). Перше креслення ручного бурильного обертального пристрою з буровою фрезою було опубліковано в Італії 1430. Леонардо да Вінчі 1500 запропонував бурильний верстат із триногою, у якому буровий шнековий наконечник був поєднаний зі штангою, що обертається вручну хрестоподібними переставними рукоятками. Обертальне буріння (зокрема шнекове) замінило ударне у другій половині 19 ст.

Характеристика

Складається із гвинтової обертової лопаті уздовж осі бура, яка слугує руйнівною фрезою та шнековим переміщувачем (конвеєром) для видалення відділеного ґрунтового матеріалу.

Руйнування породи у вибої свердловини відбувається шляхом різання та розпушення ґрунту (породи) лопатевим буровим долотом, у якому лопаті звернені до вибою під кутом близько 90 ° для гірських порід, або 30 °– 60 ° для ґрунтів. Бури можуть облаштовуватись центральним каналом, через який до вибою подають воду або повітря, що знижує обертовий момент і зменшує тертя породи об поверхню шнека. Бур шнековий може обертатися за допомогою двигунів (електричних, внутрішнього згоряння та ін.) або вручну.

Використовують для буріння свердловин глибиною переважно до 50 м (зрідка — до 100–120 м) діаметром від 60 до 800 мм. Область застосування: геологічні та інженерні пошуки, створення свердловин для вибухових робіт, монтаж паль у будівництві, висаджування дерев у садівництві тощо.

Література

  1. Гайко Г. И. История горной техники. Алчевськ : Донбасский горно-металлургический институт, 2001. 134 с.
  2. Мислюк М. А., Рибчич І. Й., Яремійчук Р. С. Буріння свердловин : у 5 т. Київ : Інтерпрес ЛТД, 2002. Т. 1: Загальні відомості. Бурові установки. Обладнання та інструмент. 367 с.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Бур шнековий // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бур шнековий (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶