Бібліологія

Бібліоло́гія — 1) комплексна наука про книгу; архаїчне поняття, рівнозначне книгознавству; 2) міждисциплінарна галузь, яка охоплює бібліографознавство, бібліотекознавство, книгознавство тощо і вивчає книжкову справу від етапу створення книги до її поширення та використання споживачем, циркуляцію бібліографічної, книгознавчої та іншої інформації; термін широко вживали до 1950-х; 3) комплекс наук про книжкову комунікацію, що забезпечує створення та функціонування книги в суспільстві; існує в комплексі документології, ноокомунікології та інформології; містить бібліософію (теорія книги, типологія книги, культурологія книги тощо) та спеціальну бібліологію (історію книги, едиціологію, бібліополістику, бібліотекознавство, бібліографознавство).

Історія

У 16 ст. Ж.-Ж. Рів (1730–1795; Франція) вживав термін у значенні «мистецтва міркувати про книги і говорити про них з певністю чи то стосовно їхнього змісту, чи стосовно їхньої історії».

Книгознавець Г.-Е. Пеньо (1767–1849; Франція) у своєму двотомному «Тлумачному словнику з бібліології» (1802–1804) визначав бібліологію як науку про книгу.

В Україні поняття «бібліологія» як синонім до книгознавства запровадив бібліотекар і викладач Кременецького ліцею П. Ярковський. 1814 він читав курс граматики та бібліології, зокрема бібліографію. Пізніше П. Ярковський розширив розуміння терміна і курс поєднав елементи книгознавства, бібліотекознавства та книгорозповсюдження.

Уперше термін «книгознавство» 1820 використав бібліограф В. Анастасевич. На той час це поняття вживали як синонім до терміна «бібліологія».

Письменник, бібліограф П. Отле у «Трактаті про документацію» (1934) розширив значення бібліології. Він визначав її як загальну науку, синтез усіх наук про книгу, що системно охоплює всю сукупність даних, пов’язаних із виробництвом, зберіганням, популяризацією та використанням рукописів і документів будь-якого роду.

Після поширення терміна «книгознавство», поняття «бібліологія» вважають застарілим. Останнім часом спостерігаються спроби відродити термін в системі наук.

Література

  1. Otlet P. Traité de documentation: le livre sur le livre: théorie et pratique. Bruxelles : Editiones Mundaneum, 1934. 451 p.
  2. Ісаєвич Я. Українське книгознавство: етапи розвитку // Вісник Львівського університету. Серія: Книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології. 2006. Вип. 1. С. 7–19.
  3. Швецова-Водка Г. Місце бібліології в системі наукового знання // Бібліотечний вісник. 2013. № 4. С. 3–9.
  4. Черниш Н. Основи бібліології. Київ : Наша культура і наука, 2014. 220 с.

Автор ВУЕ

Д. М. Панчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Панчук Д. М. Бібліологія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бібліологія (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.12.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶