Білозерський, Василь Михайлович

Білозе́рський, Васи́ль Миха́йлович (криптонім і псевдономи — В. Г., Воловід Микола, Микола В., Русин; 01.01.1825, х. Мотронівка, тепер у складі с. Оленівки Ніжинського району Чернігівської області, Україна — 04.03.1899, там само) — громадський, політичний, культурний і літературний діяч, журналіст. Брат Г. Барвінок і М. Білозерського.

Життєпис

Походив з дворянської сім’ї. Батько був предводителем дворянства, мати належала до козацько-старшинського роду.

1845 закінчив історико-філологічний факультет Київського університету (тепер Київський національний університет імені Тараса Шевченка). Відтоді працював учителем Києво-Подільського повітового дворянського училища, згодом викладав історію та географію у Полтавському кадетському корпусі (1846–1847).

Один із організаторів Кирило-Мефодіївського товариства, належав до ліберально-буржуазної, поміркованої його частини. Брав участь у створенні статуту товариства.

У квітні 1847 його заарештовано і заслано до м. Петрозаводська. На засланні працював помічником правителя канцелярії олонецького цивільного губернатора у м. Петрозаводську, перебував під наглядом. 1849 став асесором Олонецького губернського управління, потім титулярним радником.

Після повернення з заслання (1856) жив у м. Санкт-Петербурзі, був призначений радником Першого департаменту Управи благочиння.

Редактор журналу «Основа» (1861–1862). В «Основі» видрукувано низку поезій Т. Шевченка. Журнал сприяв розвитку української літератури на засадах реалізму та народності.

Після закриття журналу виїхав до м. Варшави, служив членом Варшавської судової палати. Співпрацював у журналах народовців «Мета» і «Правда».

Вийшовши у відставку, повернувся до м. Санкт-Петербурга. Останні роки життя (з літа 1898) мешкав на хуторі Мотронівка.

Доробок

У роки навчання в університеті збирав і записував фольклор («Дума «Івась Коновченко», пісня «У Києві на риночку орел воду носить» тощо).

Склав «Проект про створення на Україні ремісничих шкіл для юнаків козацького стану» (1846).

Автор «Записки» (пояснення до «Статуту слов’янського товариства Св. Кирила і Мефодія»). Вважав за можливе через пропаганду ідей християнства й освіти об’єднати слов’янські народи у федеративну державу на засадах рівності й суверенності. На його думку, найдоцільніша форма державного устрою — федерація у поєднанні з республіканською формою правління. Усі суб’єкти федерації повинні мати однакові основні закони, систему мір, єдину грошову одиницю, свободу торгівлі без внутрішніх митниць, єдину центральну владу, яка керує збройними силами та зовнішньою політикою. На чолі республік та союзу мають стояти виборні особи. Разом з Г. Андрузьким розробив документ «Начерки Конституції Республіки» — модель Федеративної слов’янської республіки, яка поєднувала досвід Північноамериканських штатів і традиції Російської імперії.

Вважав, що тривала просвітницька діяльність і реформи забезпечать успіх політичних і соціальних перетворень.

Автор праці «Літописи південно-руські, відкриті і видані В. Білозерським» (1856).

Написав низку статей про творчість Т. Шевченка.

Додатково

Білозерський подарував (1863) львівському народному дому автограф Т. Шевченка — посвяту П. Й. Шафарикові до поеми «Єретик».

Твори

  1. Значение Шевченко для Украины. Проводы тела его в Украину из Петербурга // Основа. 1861. № 6. С. 1–31.

Література

  1. Петров В. Шевченко, Куліш, В. Білозерський — їх перші стрічі // Україна. 1925. Кн. 1–2. С. 45–50.
  2. Бернштейн М. Д. Журнал «Основа» і український літературний процес кінця 50–60-х років XIX ст. Київ : Академія наук УРСР, 1959. 215 с.
  3. Справа В. М. Білозерського // Кирило-Мефодіївське товариство : у 3 т. Київ : Наукова думка, 1990. Т. 1. С. 367–466.
  4. Листи В. М. Білозерського до Т. Г. Шевченка // Листи до Тараса Шевченка. Київ : Наукова думка, 1993. С. 118; 145; 181.
  5. Барабаш Н. О. Рід Білозерських і культурний світ України ХІХ — початку ХХ століть. Київ : Стилос, 2007. 264 с.
  6. Половець В. Василь Михайлович Білозерський // Сіверянський літопис. 2016. № 4. С. 196–202. 

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ,


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Білозерський, Василь Михайлович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Білозерський, Василь Михайлович (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
24.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶