Білоруська православна церква

Білоруська православна церква. Герб
Свято-Духів кафедральний собор, м. Мінськ

Білору́ська правосла́вна це́рква (БПЦ; Білоруський екзархат Московського патріархату; білор. біл. Беларуская праваслаўная царква, Беларускі Экзархат Маскоўскага патрыярхату) — об’єднання православних єпархій на території Республіки Білорусь під юрисдикцією Московського патріархату.

Структура

Історичні витоки БПЦ відносять до часів Давньої Русі, періоду створення на теперішніх білоруських землях Полоцької (992) та Турівської (1005) єпархій (входили до складу Київської митрополії).

Сучасна структура БПЦ була закладена на порубіжжі 1980–1990-х, коли ухвалою Архієрейського собору Російської православної церкви (РПЦ) єдина у БРСР (Білоруській Радянській Соціалістичній Республіці) Мінська (Білоруська) єпархія в жовтні 1989 реорганізована у Білоруський екзархат Московського патріархату (друга статутна назва — БПЦ). Початково до його складу поряд із Мінською єпархією увійшли Полоцька, Могильовська і Пінська єпископії (1989), у 1990 — Гомельська і Брестська, 1991 — Новогрудська і Гродненська, 1992 — Турівська і Вітебська, 2005 — Бобруйська єпископії. 2014 створено Лідську єпархію, а Мінська — перетворена на Мінську митрополію у складі 4-х єпископій: Мінської, Борисівської, Молодечненської та Слуцької. Станом на 2021 у структурі Білоруської православної церкви діють 15 єпархій та Мінська митрополія.

Предстоятель та органи управління

Митрополит Веніамін (Тупеко)

Предстоятелем БПЦ від часу її утвердження до 25.12.2013 був митрополит Філарет (Вахромєєв; 1935–2021). Від 25.12.2013 до 25.08.2020 — митрополит Павло (Пономарьов; нар. 1952, знятий з посади за власним проханням), з 25.08.2020 дотепер — митрополит Веніамін (Тупеко; нар. 1968). Титул предстоятеля: «митрополит Мінський і Заславський, Патріарший Екзарх всієї Білорусі». Він також є Головою синоду БПЦ, правлячим архієреєм Мінської єпархії, очільником Мінської митрополії та Мінської екзархії, ректором Інституту теології тощо.

Кафедри Патріаршого екзарха: Свято-Духів собор у м. Мінську та церква Преображення Господня у м. Заславлі.

Органом управління БПЦ, якому належить вища церковна законодавча, судова та виконавча влада, є Синод (у складі Патріаршого екзарха та керуючих єпархіями архієреїв). Синод підзвітний Патріарху Московському і Священному синоду РПЦ, які вправі остаточно утверджувати, скасовувати чи змінювати постанови Синоду БПЦ.

Духовно-адміністративним центром управління БПЦ є Мінська Екзархія, яка об’єднує Управління справами, Синодальні відділи та інші служби. Керівництво єпархіями здійснюють архієреї через єпархіальні ради та управління. Єпархії поділені на благочинні округи, що складаються з громад за адміністративно-територіальним принципом, під проводом благочинних (призначаються єпархіальними архієреями).

Сучасний стан

БПЦ натепер є найкрупнішою з 25 конфесій, зареєстрованих у республіці, об’єднує близько 50 % усіх релігійних громад країни.

Найбільша кількість громад діють у Брестській (389) і Мінській (387) областях; значна кількість — у Вітебській (297), Гомельській (241) і Гродненській (210) областях; найменше — у Могильовській області (137) і м. Мінську (48).

Громади БПЦ наявні у всіх адміністративних районах республіки. У конфесійному ландшафті регіонів найвища питома вага православних громад у Гомельській (57 %), Мінській (55 %), Вітебській (53 %) і Брестській (51 %) областях (частка протестантів бл. 40 %). У Могильовській обл. частка православних і протестантів — 47 % і 35 % відповідно, у Гродненській — 43 % православних проти 37 % римо-католиків і 17 % протестантів, у м. Мінську — 31 % православних проти 42 % протестантів и 14 % римо-католиків.

Станом на 01.01.2020 у 15 єпархіях БПЦ діяли 1709 громад, 1683 храми (ще 190 споруджуються); 35 монастирів, найбільші з яких — жіночий Полоцький Спасо-Єфросиніївський і чоловічий Жировицький Свято-Успенський; 15 братств і 10 сестринств, 1 місія, понад 650 недільних шкіл.

У структурах БПЦ зайняті 1862 священнослужителя, підготовку яких здійснюють Мінська духовна академія, Мінська і Вітебська духовні семінарії, духовні училища у містах Мінську, Орші, Слонімі та Вітебську. Діють іконописні школи, школи катехизаторів і дзвонарів. При Білоруському державному університеті з жовтня 2004 діє державний заклад Інститут теології імені святих Мефодія і Кирила.

Провадиться активна видавнича діяльність: працюють видавництво «Издательство Белорусского Экзархата» і 46 органів православних ЗМІ, зокрема журнали «Православ’я» («Праваслаўе»), «Відомості Мінської митрополії» («Ведомости Минской митрополии»), єпархіальні відомості, «Щаблі» («Ступени»), газети «Церковні слова» («Царкоўнае слова»), «Воскресіння» («Воскресение»), «Преображення» («Преображение») тощо. Проводяться богословські читання і конференції, зокрема республіканські «Свято-Єфросиніївські педагогічні читання» та «Кирило-Мефодіївські читання».

Офіційний сайт БПЦ: http://church.by/by/

Державна політика спрямована на розвиток взаємодії з традиційними конфесіями, передусім з БПЦ. Це закріплено преамбулою Закону Республіки Білорусь «Про свободу совісті та релігійні організації» (2002), де декларовано визначальну роль Православної церкви в історичному становленні та розвитку духовних, культурних і державницьких традицій білоруського народу.

2003 між БПЦ і Республікою Білорусь (на рівні Патріаршого екзарха і прем’єр-міністра) підписано «Угоду про співробітництво». Угоди і Програми співробітництва укладені також між Церквою і провідними державними республіканськими відомствами, територіальними органами державного управління.

Найтісніші відносини БПЦ традиційно підтримує з Московським патріархатом. 2013 у м. Москві було відкрито Представництво Білоруського Екзархату при Московському Патріархаті, 2014 у м. Мінську — Патріарше Представництво РПЦ у Білоруському Екзархаті. 2013 за участю глав і представників помісних Православних церков у м. Мінську відбулися урочистості, присвячені 1025-літтю Хрещення Русі.

У жовтні 2018 у м. Мінську вперше в історії відбулося засідання Священного синоду РПЦ.

У сучасній Республіці Білорусь православ’я — найпоширеніша серед релігій, до якої себе відносять, за даними соціологічних досліджень 2019, близько 80 % респондентів.

Додатково

  • На відміну від Української православної церкви, Білоруська православна церква з появою власної державності не отримала церковної автономії від Москви. Згідно зі Статутом РПЦ, вона зберігає статус екзархату Московського патріархату (для якого рішення Священного синоду, Архієрейських та помісних соборів РПЦ є обов’язковими), а її назва «Білоруська православна церква» — друге офіційне найменування Білоруського екзархату.
  • Синод БПЦ в жовтні 2018 одностайно підтримав позицію Патріарха Московського Кирила і виступив зі зверненням, в якому висловив протест проти кроків Константинопольського патріархату в бік процесу надання автокефалії Православній церкві в Україні, зокрема призначення екзархів патріархату в місто Київ. Останнє було назване «агресивним втручанням однієї помісної церкви у внутрішні справи іншої помісної церкви». У БПЦ також висловили підтримку предстоятелю УПЦ (в юрисдикції Московського патріархату) Онуфрію та заявили про «нерозривну духовну єдність православних християн братніх народів Білорусі, Росії та України, чад Російської православної церкви». Як частина РПЦ, Білоруська православна церква приєдналася до рішення про розторгнення відносин з Константинопольським патріархатом.

Література

  1. Рэлігія і царква на Беларусі: энцыклапедычны даведнік / Рэдкал.: Г. П. Пашкоў, Я. М. Бабосау, Ю. В. Бажэнау і інш. Мінск : Беларуская Энцыклапедыя, 2001. 368 с.
  2. Прокошина Е. С., Короткая Т. П., Кутузова Н. А. и др. Современная религиозная ситуация в Беларуси: состояние и перспективы развития. Минск : Национальная академия наук Беларуси, 2005. 224 с.
  3. Старостенко В. В. Религия и свобода совести в Беларуси: очерки истории. Могилев : Могилевский государственный университет имени им. А. А. Кулешова, 2011. 272 с.
  4. Дьяченко О. В., Старостенко В. В., Лисичкин В. М. Православная церковь в белорусском обществе в конце XX — начале XXI в. Могилев : Могилевский государственный университет имени им. А. А. Кулешова, 2012. 224 с.
  5. Старостенко В. В. Религии в Республике Беларусь в статистическом измерении. Могилев : Могилевский государственный университет имени им. А. А. Кулешова, 2021. 144 с.

Автор ВУЕ

В. В. Старостенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Старостенко В. В. Білоруська православна церква // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Білоруська православна церква (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶