Білоцерківський договір 1651

Білоцеркі́вський до́говір 1651 — мирна угода між гетьманським урядом Б. Хмельницького і представниками польського короля Яна II Казимира, укладена 28.09.1651 в м. Білій Церкві після Берестецької битви та осінньої кампанії 1651.

Передумови укладання

Переговори щодо умов мирної угоди відбувалися на тлі продовження збройного протистояння українсько-татарських і польсько-литовських військ та заворушень в українському таборі (так зване Білоцерківське повстання козаків 1651). Підписанню договору передували суперечки сторін, під час яких комісари короля наполягали на зменшенні реєстру козацького до 12 тис., звільненні шляхетських маєтностей від перебування в них козаків, розірвання союзницьких стосунків Війська Запорозького з Кримським ханатом. Українська сторона вимагала підтвердження умов Зборівського договору 1649.

Умови договору

За договором козацький реєстр встановлено в кількості 20 тис. осіб. Зауважено, що поіменне оформлення реєстру мало завершитися до кінця поточного року. Виписані з реєстру козаки зобов’язані повернутися до попередньої соціальної верстви. Території, підвладні козацькому гетьманові, обмежено лише землями Київського воєводства. Але й там козаки не мали права проживати в шляхетських маєтностях, а лише в королівщинах (на державних землях). Із Брацлавського воєводства і Чернігівського воєводства реєстрові козаки повинні були виселитися. Шляхті дозволено вернутися до своїх маєтків, зокрема й тих, що розміщувалися на козацьких територіях. Б. Хмельницький отримав підтвердження гетьманських повноважень і привілей на м. Чигирин, однак підпорядковувався владі великих гетьманів коронних. Українського гетьмана зобов’язали до відкриття наступного сейму досягти союзу Кримського ханату з Річчю Посполитою, якщо не вдасться — жодних стосунків з ним не підтримувати. Українська сторона не мала права на дипломатичні відносини з іноземними державами.

На відміну від Зборівського договору 1649, у Білоцерківському договорі 1651 не було пункту про лінію розмежування козацьких земель із територією коронних земель Речі Посполитої. Це означало зниження статусу політичної автономії Війська Запорозького до рівня станового імунітету козацтва.

Наслідки

Договір спричинив значне загострення соціальної напруги в Україні, антигетьманські виступи й масове переселення козаків на землі, підвладні московському цареві. Враховуючи важкі для Війська Запорозького умови договору та негативну реакцію на нього з боку козацтва, гетьманський уряд Б. Хмельницького всіляко саботував виконання прописаних домовленостей. Перемога Війська Запорозького над поляками в Батозькій битві 1652 анулювала Білоцерківський договір 1951.

Джерела

  • Памятники, изданные Временною Комиссиею для разбора древних актов, Высочайше учрежденною при Киевском военном, Подольском и Волынском генерал-губернаторе : в 4 т. Киев : Университетская типография, 1845–1859.
  • Latopisiec, albo Kroniczka Jochima Jerlicza : w 2 t. Warszawa; Peterburg : W Drukarni Wienhoebera, 1853.
  • Oswięcim St. Stanisława Oświęcima dyaryusz 1643–1651. Kraków : Akademia Umiejętności, 1907. 437 p.
  • Документи Богдана Хмельницького (1648–1657) / Упоряд. І. П. Крип’якевич. Київ : Академія наук УРСР, 1961. 738 c.
  • Ugody polsko-ukraiński w XVII wieku. Kraków : Platan, 2002. 100 p.

Література

  1. Korzon T. Dzieje wojen i wojskowośсi w Polsce : w 3 t. Lwów; Kraków; Warszawa : Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, 1912. T. 2. 532 p.
  2. Смолій В. А., Степанков В. С. Богдан Хмельницький. Соціально-політичний портрет. 2-ге вид., допов., перероб. Київ : Либідь, 1995. 624 с.
  3. Грушевський М. С. Історія України-Руси : в 11 т. Київ : Наукова думка, 1996. Т. 9. Кн. 1. 880 с.
  4. Качмарчик Я. Гетьман Богдан Хмельницький. Перемишль; Львів : [б. в.], 1996. 326 с.
  5. Смолій В. А., Степанков В. С. Українська національна революція XVІІ ст. (1648–1676 рр.). Київ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2009. 447 с.
  6. Горобець В. Зірки та терени Козацької революції. Історія звитяг і поразок. Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2017. 480 с.
  7. Смолій В., Степанков В., Горобець В. та ін. Дипломатія Українського Гетьманату в міжнародних політичних комбінаціях Раннього Нового часу (ХVІІ–ХVІІІ ст.). Київ : Інститут історії України, 2022. 512 с.

Автор

В. М. Горобець


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Горобець В. М. Білоцерківський договір 1651 // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Білоцерківський договір 1651 (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶