Маєток

Має́ток (пол. majątek — майно) — історично обумовлена форма великого приватного землеволодіння; земельна ділянка власника, яку обробляли піддані або наймані селяни. У вузькому розумінні — комплекс житлових і господарських будівель з прилеглими парками, садами, орними землями тощо.

Маєток. Палац Потоцьких у Тульчині

Маєтки належали представникам суспільної еліти. В Україні маєтки бояр відомі з часів Давньої Русі; пізніше вони належали, здебільшого, шляхті. Маєтки поділялися на заміські та міські (останні поширені у 18-19 ст.).

До складу маєтку входили: будинок або палац власника з просторими залами, численними кімнатами, коморами та іншими приміщеннями, флігелі для гостей і обслуги, кухонний корпус, льох, будинки управителя й садівника, стайні, каретні корпуси (з кінця 19 ст. – гаражі для автомобілів), майстерні, кузні, маєтковий храм або каплиця. Прилеглу територію займав парк з алеями, альтанками, ставками, оранжереями й теплицями, розвагами тощо. На певній відстані розміщували господарські й виробничі об’єкти, які входили до складу маєтку: млин, лісопильня, крупорушка, олійниця, клуні й великі комори для зберігання сільськогосподарської продукції, тваринницька ферма тощо.

Міські маєтки мали обмежений склад споруд. Багато маєтків в Україні протягом 19 ст. стали визначними центрами культури й мистецтва (садиба в Качанівці, палац Потоцьких у Тульчині). У 1917 та подальші роки більшість маєтків в Україні знищено. Невелика кількість тих, які збережено, хоча б і фрагментарно, мають статус пам’яток архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва національного та місцевого значення (Олександрія, парк у Білій Церкві; Софіївка; Тростянець (дендропарк); садиби Чечелів у Самчиках, Лінтварьових на Луці, Ґалаґанів у Сокиринцях тощо).

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 168.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Маєток // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Маєток (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶