Бітуми природні

Бі́туми приро́дні — органічні речовини (дистиляційні рештки нафти, вугілля), що розчиняються в органічних розчинниках (сірковуглець, бензол, спирт та ін.); корисні копалини органічного походження з первинною вуглеводневою основою. Залягають у надрах у твердому, в’язкому та в’язко-пластичному стані.

Характеристика

Різновиди

Генетично природними бітумами є нафта, гази природні горючі, газовий конденсат, а також природні похідні нафти (мальти, асфальти, асфальтити, керити, гумінокерити, озокерити, антраксоліти) та їхні аналоги — нафтоїди.

Хімічний склад

До складу природних бітумів входять високомолекулярні вуглеводні та гетероатомні (кисневі, сірчисті, азотисті, металовмісні) сполуки.

Фізичні властивості

За консистенцією природні бітуми бувають від в’язкорідких (мальти) до пухких (гумінокерити); густина речовин становить 965; 1500 кг/м3 відповідно; температура розм’якшення від 35 оС (мальти) до неплавких (керити, антраксоліти, гумінокерити); розчинність у хлороформі від 100 % (мальти, асфальти) до нерозчинних (антраксоліти).

Класифікація

Розчинні бітуми різняться вмістом масел: мальти — 65–40 %, асфальти — 40–25 %, асфальтити —25-5 %.

Групування нерозчинних бітумів залежить від параметрів елементного складу й оптичних даних. Елементний склад (Карбон, Гідроген, Оксиген, Сульфур, Нітроген) установлюють за допомогою напівмікро- і макрометоду, спалення; уміст металів визначають, послуговуючись методами колориметрії, спектроскопії, нейтронноактиваційним та ін., груповий склад — методами висхідної хроматографії.

Походження. Розташування родовищ

Основні запаси асфальтових бітумів (переважно мальт) пов’язані з монокліналями. Родовища розташовані на зовнішніх бортах мезозой-кайнозойських крайових прогинів, що межують зі щитами й склепіннями давніх платформ та перебувають у зоні дії активної інфільтрації. Найбільші поклади, із запасами в мільярди тонн, локалізовані на схилах Канадського, Гвіанського (Південна Америка) та ін. щитів, Оленьокського склепіння [Республіка Саха (Якутія), Росія]. Подібні родовища утворилися в часи інтенсивного підняття крайових антекліз, коли сформувалися умови для висхідної латеральної міграції нафти з суміжних прогинів і окиснення її сульфатами і киснем інфільтраційних вод.

Жильні і штокверкові (див. Штокверк) бітумні скупчення формуються на шляхах вертикальної міграції вуглеводнів тектонічними тріщинами і пов’язані з локальними розривами на нафтогазоносних структурах [Садкінське родовище (Самарська область, Росія; Іванівське родовище в Кіровоградській області, Бориславське родовище озокериту та ін.], зонами регіональних розривів у передових частинах складчастих систем і на бортах міжгірських западин і крайових прогинів.

Видобувають природні бітуми кар’єрним (див. Кар’єр), шахтним (див. Шахта) або свердловинним (див. Свердловина) способами.

Значення

Бітуми природні — комплексна сировина, переважно хімічна й енергетична. Із асфальтових бітумів отримують легкі синтетичні нафти й нафтовий кокс, компоненти моторного пального та ін. Бітуми природні і важкі високосмолисті нафти — джерела сірки та цінних металів (ванадію, ніобію, германію, урану та ін.).

Див. також

Бітуми

Бітуми штучні

Бітуми вугільні

Бітуми торфові

Асфальт

Література

  1. Lexikon der Geowissenschaften : in 6 bd. / Hrsg. von Chr. Martin, M. Eiblmaier. Heidelberg : Spektrum Akademischer Verlag, 2000–2002.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Білецький В. С., Саранчук В. І., Ільяшов М. О. та ін. Основи хімії і фізики горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 640 с.
  4. Кривенко П. В. Будівельне матеріалознавство. Київ : Кондор, 2012. 624 с.
  5. Стебельська Г. Я. Геологічні передумови розвідки та розробки покладів високов’язких нафт та природних бітумів // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія: Геологія — Географія — Екологія. 2015. № 1157. Вип. 42. С. 53–57.
  6. Advances in Asphalt Materials / Ed. by Sh.-Ch. Huang, H. Di Benedetto. Cambridge : Elsevier Science & Technology, 2015. 492 p.
  7. Стебельська Г. Закономірності розміщення покладів природних бітумів // Геологія і геохімія горючих копалин. 2017. № 1–2. С. 168–169.


Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Бітуми природні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бітуми природні (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

,

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶