Верховної Істоти культ

Свято Верховної істоти на Марсовому полі. Худ. П'єр-Антуан Демачі, бл. 1794

Верхо́вної Істо́ти культ (фр. Culte de l'Être suprême) — прототип громадянської релігії, державний офіційний культ, упроваджений 1794 під час Великої французької революції М. Робесп’єром та його соратниками.

Історична довідка

До основних чинників, які спонукали до створення культу Верховної Істоти, відносять:
а) потребу в розширенні соціальної бази якобінської диктатури та заспокоєння вірян, невдоволених політикою «дехристиянізації» (йдеться про заходи, спрямовані на подолання католицизму адміністративними засобами: зокрема, від листопада 1793 революційною владою Франції скасовано християнство, заборонено служби, відбувалося масове закриття та пограбування костелів, нищення християнської символіки та реліквій);
б) політику боротьби М. Робесп’єра з позаконфесійним культом Розуму, попередньо запровадженим за ініціативою Паризької комуни (культ, уґрунтований на раціоналістичних позиціях, підтримувало конкуруюче угрупування у владних колах — ліві радикали на чолі з
П. Ґ. Шометтом);
в) намагання створити противагу традиційній релігії для французів — католицизму, в якому вбачали джерело загрози монархічної контрреволюції.

Робесп’єр хотів покласти край як клерикалізму, так і войовничому атеїзму революціонерів; розумів, що переважна більшість населення Франції зберігає традиційну віру, й через те побоювався звуження соціальної бази революції. Ідея ж Верховної Істоти, за його словами, має «республіканський та суспільний характер».

07.05.1794 діяч виголосив у Конвенті промову, в якій стверджував, що атеїзм — «аристократичний», і «без віри в Бога, який карає за провини та нагороджує за чесноти, люди не можуть бути моральними». Цього самого дня було схвалено декрет про створення культу Верховної Істоти. Перший його пункт проголошував: «Французький народ визнає Верховну Істоту та безсмертя душі». Підкреслено, що культ, гідний Верховної Істоти, полягає у виконанні людиною своїх обов’язків. Нова громадянська релігія в такий спосіб набувала етико-політичного характеру, зберігаючи при цьому ідею надприродного.

Світоглядною основою культу Верховної Істоти став деїзм, характерний для філософських поглядів Вольтера та особливо Ж.-Ж. Руссо, який розробляв ідеї природної релігії. Термін «Бог» (фр. Dieu) було замінено поняттям «Верховна Істота» (фр. l'Être suprême). Для нагадування «про ідею Божества та його величі» встановлено особливі свята, присвячені Верховній Істоті та Природі, Республіці, Свободі, Любові до Батьківщині, Істині, Справедливості, Славі та безсмертю, Дружбі тощо. Святу на честь Верховної Істоти надавали великого політичного та ідеологічного значення: воно покликано було закріпити авторитет Робесп’єра і сприяти запровадженню нових церемоній у повсякдення французів.

З віроповчального погляду культ був позбавлений системності, всеохопної світоглядної картини світу, не містив відповіді на головні екзистенційні питання.

Релігійні практики

08.06.1794 у м. Парижі відбулася перша святкова урочистість, присвячена Верховній Істоті, яка за своєю пишністю дещо нагадувала католицький культ. Свято відкрив Робесп’єр, який прославив Істоту, котра створила Всесвіт, аби, за його словами, «проявити свою могутність та написати своєю безсмертною рукою закони рівності та справедливості в серці людському». Потім він закликав французів очистити землю від тиранів і повернути на землю справедливість та добропорядність. Під музику, яка прославляла Верховну Істоту, Робесп’єр спалив статую, що зображала «гідру атеїзму» та виголосив промову проти «аристократичного атеїзму», котрий нібито намагались утвердити королі Франції, а також молитву-звернення до «Істоти серед істот, Творця природи». Масова урочиста хода до Марсового поля була прикрашена квітами, гілками, трикольоровими стрічками, символами землеробства, знань, промисловості. Робесп’єр та члени Конвенту перебрали роль жерців нового культу, їм віддавали почесті. На площі було виконано гімн Божеству на слова М. Ж. Шеньє, лунали артилерійські залпи, вигуки: «Хай живе Республіка!».

Культ Верховної істоти на місцях геть не завжди був вільним від католицьких традицій (запалювали пахощі, читали молитви, схожі за формою з католицькими). Поряд із тим не завжди усвідомлювали розбіжність між культом Верховної Істоти й культом Розуму, адже в провінціях новий офіційний культ часом сприймали як продовження попереднього.

У підсумку офіційна релігія не досягла висунутої мети, не зуміла подолати багатовікову традицію католицизму та утвердитись у свідомості народних мас. Термідоріанський переворот (див. Термідор) та загибель Робесп’єра призвели до ліквідації культу Верховної Істоти.

Додатково

В ідеях засновника позитивізму О. Конта щодо трьох стадій поступу людського розуму та «позитивної релігії» людства вбачають відгомін культів Розуму та Верховної істоти.

Література

  1. Aulard F.-A. Le Culte de la Raison et le culte de l'Être Suprême (1793–1794) : essai historique. Paris : Félix Alcan, 1892. 371 р. URL: https://archive.org/details/lecultedelaraiso00aulauoft
  2. Histoire de la France religieuse, sous la direction de Jacques Le Goff et René Rémond : en 4 vol. Paris : Seuil, 1991. T. 3: Du roi très chrétien à la laïcité républicaine: VIIIe–XIXe siècle. 540 p.
  3. Desmons É. Réflexions sur la politique et la religion: de Rousseau à Robespierre // Revue française d'histoire des idées politiques. 2009. № 29. Р. 77–93.
  4. Шевченко Т. Католицька Церква і Французька революція // Релігія в Україні. 2011. https://www.religion.in.ua/main/history/11087-katolicka-cerkva-i-francuzka-revolyuciya.html
  5. Leuwers Н. Robespierre. Paris : Pluriel, 2016. 456 p.

Автор ВУЕ

Д. В. Базик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Базик Д. В. Верховної Істоти культ // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Верховної Істоти культ (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶