Вихід

Перехід через Червоне море. Художник Нікола Пуссен, 1633–1644

Ви́хід (Книга Вихід; грец. Ἔξοδος; лат. Éxodos) — друга книга Біблії й друга з П’ятикнижжя Мойсея. Відповідна книга Тори, що йменується, за традицією, початковими словами тексту, має назву Шемот (івр. שְׁמוֹת — букв. І ось імена).

Структура та основний зміст

У книзі міститься оповідь про вихід ізраїльтян з рабства в біблійному Єгипті завдяки силі Господа Ягве, що обрав їх Своїм народом. Книга охоплює період часу від поневолення євреїв єгипетським фараоном до початку другого року після виходу з Єгипту (спорудження та освячення Скинії).

Складається з 40 розділів. Містить оповіді про народження, порятунок і дорослішання Мойсея та Боже об’явлення йому (розд. 1–4); вимогу Мойсея та Аарона до фараона в ім’я Бога відпустити ізраїльтян і дива десяти кар єгипетських (розд. 5–13); вихід ізраїльтян із Єгипетської землі, перехід під проводом Мойсея через Червоне море та подорож до гори Синай (розд. 13–18); Синайське одкровення, укладання й оновлення Завіту Ягве з обраним народом (розд. 19–40).

Серед дослідників немає згоди щодо внутрішньої логіко-змістовної структури книги. Найчастіше її розглядають як диптих (поділ на дві частини: 1) розділи 1–19, які містять оповідь про порятунок Богом свого народу; 2) розділи 19–40, присвячені Завіту між Богом і народом) або триптих.

Авторство

Мойсей зі Скрижалями Завіту. Художник Гвідо Рені, бл. 1634

Юдейська та християнська традиції приписують авторство книги особисто Мойсею.

З наукового погляду джерелом біблійної книги став текст — продукт вавилонського вигнання (6 ст. до н. е., див. Вавилонський полон), заснований на давніших письмових та усних традиціях, із остаточними змінами в перський період після вигнання (5 ст. до н. е.).

Деякі дослідники, зокрема проф. Керол Мейерс (нар. 1942; США), припускають, що Вихід — імовірно, найважливіша серед книг Старого Завіту, позаяк концентрує визначальні риси ідентичності Ізраїлю: спільна пам’ять про важке минуле і порятунок; священні зобов’язання, узяті на себе цілим народом (завіт з Богом, який вибрав Ізраїль), а також упорядкування способу життя громади, загальнообов’язкові норми і настанови.

Джерела

Припускають, що на форму і зміст книги могли вплинути стародавні легенди. Так, оповідь про порятунок немовляти Мойсея з р. Нілу заснована на значно давнішому переказі про царя Саргона Аккадського (24–23 ст. до н. е.). В описі переходу через Червоне море, коли перед євреями розступилися його води (Вих. 14:21–30), віднаходять вплив месопотамської міфології. Кодекс Завіту (кодекс законів, викладений у віршах 20:22–23:33) за змістом і структурою має певну схожість із законами Хаммурапі.

Ці потенційні впливи підкріплюють висновок про те, що Книга Вихід укладена у добу Вавилонського полону єврейської спільноти. Проте не всі з імовірних джерел є месопотамськими: наприклад, історія втечі Мойсея до мідіян після вбивства єгипетського наглядача могла спиратися на єгипетське джерело «Розповідь Синухе» (бл. 20–18 ст. до н. е.).

Історичність

Питання щодо історичності подій, описаних у книзі Вихід, є дискусійним.

Переважна більшість дослідників схиляються до розуміння викладеної оповіді як до міфу, а не літопису, історичної хроніки.

Так, за твердженням археологів І. Фінкельштейна (нар. 1949; Ізраїль) та Н. А. Зільбермана (нар. 1950; США, Ізраїль), внаслідок багаторічних досліджень не знайдено жодних доказів перебування та виходу з Єгипту до Синаю великої етнічної групи ізраїльтян. Натомість сучасна археологія припускає безперервність між ханаанськими та ізраїльськими поселеннями.

Ключові теми

Серед ключових тем книги біблеїсти вказують на такі:

  • «Спасіння». Священна історія ізраїльського народу тлумачиться як «історія спасіння» та рятівних дій Бога: порятунок від рабства, переселення з Єгипту, об’явлення й Боже покровительство, надія на майбутнє життя в обіцяній землі.
  • «Богоявлення», теофанія. Божа присутність від часу прибуття на Синай є постійною для обраного народу. Те, що значна частина книги (розділи 25–31, 35–40) описує деталі спорудження Скинії (Намету Свідчення), свідчить про те значення, яке відігравало в юдаїзмі періоду Другого Храму (на момент редагування тексту книги) сакральне місце, де Бог «фізично присутній», а Ізраїль (через священників) перебуває з Ним у постійному спілкуванні.
  • «Завіт» між Богом Ягве та народом Ізраїлю (кульмінаційний момент оповіді); встановлення правил святкування Песаху та заповідей Декалогу.
  • «Богообраність» народу Ізраїлю.

Головні теологічні ідеї книги: можливість вивільнення від тілесного та духовного рабства винятково за допомогою Бога; дотримання Божих настанов і заповідей як умова спасіння; мета Божественного плану — повернення до стану людства в Едемі, поширення на всіх людей «благословення Божого творіння», розпочате в Адамі.

Див. Юдаїзм, Завіт

Джерела

  • Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / За ред. о. Рафаїла Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 с.

Література

  1. Fretheim T. E. Exodus. Louisville : John Knox Press, 1991. 321 p.
  2. Finkelstein І., Silberman N. The Bible Unearthed: Archaeology's New Vision of Ancient Israel and the Origin of Sacred Texts. New York : Simon and Schuster, 2002. 385 р.
  3. Meyers C. Exodus. Cambridge : Cambridge University Press, 2005. 336 р.
  4. Methods for Exodus / Ed. by T. B. Dozeman. Cambridge : Cambridge University Press, 2010. 254 р.
  5. Exodus in the Jewish Experience: Echoes and Reverberations / Ed. by P. Barmash, W. Nelson. Lanham : Lexington Books, 2015. 256 р.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Вихід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вихід (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.04.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶