Відок, Ежен Франсуа

Відок, Ежен Франсуа.jpg

Відо́к, Еже́н Франсуа́ (франц. Vidocq, Eugène François; 24.06.1775, м. Аррас, тепер регіон О-де-Франс, Франція — 05.01.1857, м. Париж, Франція) — детектив, кримінолог, засновник сучасного кримінального розшуку та першого у світі приватного детективного агентства.

Життєпис

Народився в багатодітній сім’ї пекаря. У 16-річному віці утік з дому, працював у бродячому цирку, був лялькарем у пересувному театрі. Служив матросом, солдатом у французькій та австрійській арміях.

За побиття офіцера потрапив до в’язниці. Двічі втікав, за що був засуджений до каторги і закутий у кайдани. Після третьої вдалої втечі 1799 нелегально оселився в м. Парижі. Майже 10 років займався торгівлею одягом і галантерейними товарами. Проте колишні співкамерники постійно шантажували «поважного буржуа», погрожуючи видати його владі та вимагаючи «відкупні» за мовчання.

1809 керівництво поліції прийняло безпрецедентне рішення — доручило колишньому каторжнику очолити боротьбу зі злочинністю в м. Парижі (Відок запропонував префектурі паризької поліції власні послуги в обмін на непритягнення його до відповідальності за давні справи). Щоб приховати від злочинного світу справжню роль Відока, його заарештували та влаштували «успішну втечу».

Перші півроку діяв самостійно як таємний поліцейський інформатор. Переодягнений (інколи в жіночий одяг) і загримований, відвідував шинки, нічліжки та бандитські притони, де отримував необхідну інформацію. Детективу вдалося знешкодити кілька небезпечних бандитів-рецидивістів, яких безуспішно розшукувала поліція, а також ліквідувати три великі банди (близько півсотні злочинців).

Від 1812 Відок — у списках персоналу паризької поліції. Йому дозволили створити бригаду охорони «Сюрте» (франц. «Sûreté»; «Безпека»).

1818 за заслуги в боротьбі зі злочинністю, за згодою короля Людовика XVIII, Відока помилувано.

1827 змушений вийти у відставку (новий префект поліції не погоджувався з перебуванням у складі кримінальної поліції м. Парижа колишніх в’язнів). Після відставки оселився за містом. Побудував паперову фабрику, де робочі місця насамперед надавали колишнім злочинцям, які бажали розпочати чесне життя.

Після революційних подій 1830 Відока знову запросили працювати в поліцію (повернувся на попереднє місце). Через три роки його звільнили.

Відкрив у м. Парижі перше у світі приватне детективне агентство «Бюро комерційної розвідки» (франц. «Bureau de renseignements pour le commerce») для захисту підприємців від аферистів.

1837 за підозрою у корупції, шахрайстві та перевищенні повноважень притягнуто до суду й ув’язнено. Через три місяці виправданий і звільнений. Подібне повторилося ще кілька разів. 1849 востаннє побував за ґратами через підозри в шахрайстві.

Діяльність

У своїй діяльності керувався принципом «тільки злочинець зможе побороти злочин». Він підібрав близько 20 співробітників із колишніх в’язнів, працю яких оплачували з таємних фондів поліції. Ця невелика група працювала краще і результативніше за всіх паризьких поліцейських. Лише за рік роботи (1817) Відок із помічниками здійснив 722 арешти і 39 обшуків, при цьому затримали 812 найнебезпечніших злочинців.

Успішній діяльності сприяв також створений Відоком кримінальний архів. На кожного затриманого злочинця заводили персональну картку, де зазначали ім’я, кількість судимостей, особливі прикмети, злодійську «спеціальність», кримінальні зв’язки. На оперативний облік ставили всі злочинні притони, заїжджі двори, готелі.

Опублікував словник кримінального жаргону та низку книг, присвячених виявленню злочинців і проблемі гуманного ставлення до них.

За 18 років бездоганної служби «бригада безпеки» знешкодила близько 17 тисяч злочинців. Французькі журналісти називали Відока «імператором детективів».

Написав мемуари у 4 томах «Записки Відока, начальника Паризької таємної поліції» («Mémoires de Vidocq, chef de la police de Sûreté»; 1828–1829), які перекладені багатьма мовами.

Визнання

Відок став прототипом персонажів творів О. де Бальзака, В. Гюго, Е. А. По, А. Дюма (батька), Ч. Діккенса.

Додатково

«Банда Відока» (так організацію називали поліцейські та судді) досягала високої ефективності за допомогою різних перевтілень, таємних проникнень у злодійські кубла, арештів, «підсадок» співробітників до камер в’язниць із організацією «втечі» та навіть інсценуванням смерті таємних агентів після виконання ними завдань. Висланих із м. Парижа злочинців при повторному арешті ставили перед дилемою: працювати на «Сюрте» або опинитися за ґратами знову.

Щоб запам’ятати обличчя злочинців, Відок регулярно навідувався до тюрем на «паради в’язнів» і змушував робити це своїх підлеглих.

Праці

  1. Mémoires de Vidocq : en 4 t. Paris : Tenon, 1828–1829.
  2. Les voleurs, physiologie de leurs mœurs et de leur langage. Paris : Chez l'Auteur, 1837. 397 p.
  3. Les Vrais Mystères de Paris : en 12 t. Bruxelles : Hauman, 1844.
  4. Considérations sommaires sur les prisons, les bagnes et la peine de mort. Paris : Mille et une nuits, 1999. 61 p.
  5. А н г л. п е р е к л — Memoirs of Vidocq: Master of Crime. Edinburgh : AK Press, 2003. 370 p.

Література

  1. Gerson N. B. The Vidocq Dossier: The Story of the World’s First Detective. Boston : Houghton Mifflin, 1977. 195 p.
  2. Чисніков В. М. Відок (Vidocq) Ежен Франсуа // Юридична енциклопедія : в 6 т. / Відп. ред. Ю. С. Шемшученко. Київ : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. Т. 1. С. 428–429.
  3. Антология сыска: от полиции к внешней разведке : в 14 т. Киев : ГНИИ МВД Украины, 2010. Т. 5: Преступный мир Парижа: записки сыщиков (ХІХ — начало ХХ вв.). С. 7–12; 15–820.
  4. Morton J. The First Detective: The Life and Revolutionary Times of Vidocq. New York : The Overlook Press, 2011. 288 p.
  5. Шепітько В. Ю. Відок Ежен-Франсуа (Eugиne Franзois Vidocq) // Велика українська юридична енциклопедія : у 20 т. Харків : Право, 2018. Т. 20: Криміналістика, судова експертиза, юридична психологія. С. 108.

Автор ВУЕ

В. М. Чисніков


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чисніков В. М. Відок, Ежен Франсуа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Відок, Ежен Франсуа (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
22.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶