Злочинність

Злочи́нність — соціально-правове явище, яке охоплює сукупність посягань на суспільні відносини, що охороняються кримінальним законодавством у певному просторі й часі.

Історична довідка

У різні історичні періоди аморальні дії, небезпечну поведінку, недотримання канонічного права та інше вважали як порушенням морально-етичних норм, гріхом, так і злочином. Надалі відбувалися зміни регламентації поняття «злочин» та розуміння злочинності. Згідно з Декларацією прав людини і громадянина 1789, закон міг забороняти лише шкідливі для суспільства дії. Уложенням про покарання кримінальні та виправні 1845 Російської імперії визначено, зокрема, що злочином є будь-яке порушення закону за посягання на права й безпеку суспільства чи приватних осіб. Відповідно до радянської правової доктрини, злочинність виникала в середовищі експлуататорського суспільства та мала класово зумовлений зміст. У кримінології визнається корисним для суспільства явищем. За твердженням Е. Дюркгейма, злочинність є одним із чинників його розвитку й суспільного здоров’я (див. також Аномія).

Характеристика

Охоплює дії на певній території в певний період (зазвичай рік), як зареєстровані (статистичну сукупність), так і латентні (приховані), як усі відповідні діяння, так і конкретного виду. Латентність злочинності відображає ситуацію, за якої частина злочинів не реєструється. Це пояснюється маскуванням та іншим приховуванням злочинцями їхніх діянь, неповідомленням потерпілими про вчинення щодо них кримінальних правопорушень, порушенням порядку обліку злочинів і проступків тощо. Характерні ознаки злочинності:

  • соціальна природа (існує лише в людському суспільстві);
  • зв’язок із кримінальним правом (складається з передбачених кримінальним законодавством діянь);
  • історична мінливість (кількісні та якісні характеристики визначені умовами, у яких розвиваються суспільства);
  • усталеність (щороку повторюється приблизно в однакових обсягах, відмінність окремих злочинів чи проступків становить до 5–10 %);
  • іррегулярність (кожен окремий злочин переважно не пов’язаний з іншими);
  • масовість.

Зумовлюється низьким розвитком демократичних інститутів, економіки, правової системи, сфери освіти; бідністю і слабким соціальним захистом; корупцією та вадами доброчесності політичної еліти; алкоголізмом і наркоманією; низьким контролем за діяльністю органів державної влади й органів місцевого самоврядування, посадових осіб; відсутністю згуртованості неурядових організацій тощо. Розрізняють також причини окремих видів злочинів і кримінальних проступків.

Структура злочинності демонструє співвідношення й частку різних видів кримінальних правопорушень у їхній загальній кількості на певній території за певний час. Враховують соціально-демографічні (відповідно розглядають злочинність неповнолітніх і молоді, жіночу, геронтологічну тощо), кримінально-правові (злочинність необережна, корупційна, групова й організована, рецидивна, екологічна, військова тощо), кримінологічні показники (злочинність корисливо-насильницька, політична, пенітенціарна, транскордонна, латентна тощо).

Динаміка злочинності відображає зміни її рівня та структури за деякий період. На це впливають природні (катастрофа, пандемія) та соціальні (війна, зміна соціально-економічних умов життя, міграція населення, значні зміни кримінального та кримінального процесуального законодавства, інституційні перетворення в системі кримінальної юстиції, зміни в порядку реєстрації правопорушень) чинники.

Виділяють такі наслідки злочинності: смерть людей, заподіяння шкоди здоров’ю, майну чи довкіллю, погіршення загального стану безпеки, зниження рівня моралі суспільної та інше.

Література

  1. Лунеев В. В. Преступность XX века. Мировой криминологический анализ. 2-е изд., перераб. и доп. Москва : Волтерс Клувер, 2005. 912 с.
  2. Закалюк А. П. Курс сучасної української кримінології: теорія і практика : в 3 кн. Київ : Видавничий дім «Ін Юре», 2007.
  3. Українська кримінологічна енциклопедія / Упоряд.: О. М. Джужа, О. М. Литвинов. Харків; Київ : Золота миля, 2017. 804 с.

Автор ВУЕ

М. І. Хавронюк

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хавронюк М. І. Злочинність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Злочинність (дата звернення: 29.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶