Віталій з Дубна

Віта́лій із Ду́бна (дати й місця народження і смерті невідомі, друга половина 16 ст. — початок 17 ст., м. Вільно, тепер Вільнюс, Литва) — релігійний письменник, філософ, перекладач, поет.

Відомостей про його життя дійшло небагато. Походив із Великого князівства Литовського. Був добре освіченим, знав грецьку й латинську мови. Чернець та ієродиякон Віленського Святодухівського братського монастиря. Аскет, імовірно зарекомендував себе як проповідник і перекладач з грецької та латинської мов. У 1603–1607 — ігумен Дубненського монастиря Чесного Хреста (м. Дубно, тепер Рівненська обл., Україна). В останні роки життя покинув Волинь і перебрався у Литву (пов’язують зі смертю його покровителя князя Костянтина-Василя Острозького в 1608).

1604–1605 упорядкував збірку «Діоптра, албо зерцало і вираженє живота людського на том світі», що містила переклади з грецької старослов’янською релігійно-моралізаторських праць, а також власні вірші та епіграми морально-дидактичного змісту. В ній автор розвивав ідеї протиставлення духовного та матеріального світів, як добра — злу, величі — ницості, щастя — стражданню, вічного життя — смерті й тлінності; двох натур у людині (тілесної та духовної, зовнішньої та внутрішньої); свободи волі та людського вибору; шляхів духовного самовдосконалення і спасіння; самопізнання (пізнання «внутрішньості свого серця») як богопізнання тощо. Книга вперше видана 1612 у м. Єв'є (тепер м. Вевіс, Литва), набула великої популярності серед православного люду, пізніше неодноразово перевидана. Свідченням ерудиції автора «Діоптри...» є використання у творі французьких приповідок, оповідань з Талмуду, створення неологізмів від латинських коренів. Дослідники відчитують вплив західноєвропейських філософів середньовіччя та Реформації. Аналогів «Діоптри» у грецькій літературі натепер не знайдено. Перша наукова розвідка про книгу — «Забутий український віршописець XVII віку» І. Франка (1898).

Література

  1. Франко І. Забутий український віршописець XVII віку // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. Київ : Наукова думка, 1979. Т. 31. С. 156–172. URL: https://www.i-franko.name/uk/HistLit/1898/ZabutyjUkrVirshopysec.html
  2. Кралюк П. Віталій Дубенський як поет-ісихаст // RISU. Релігійно-інформаційна служба України. 2017. URL: https://risu.ua/vitaliy-dubenskiy-yak-poet-isihast_n83611
  3. Логвиненко О. Віталій з Дубна // Українська релігієзнавча енциклопедія : у 3 т. / За ред. А. Колодного. Київ : Інтерсервіс, 2022. Т. 1. С. 346.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Віталій з Дубна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Віталій з Дубна (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.03.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶