Аскет

Спокута Арджуни (в центрі композиції, на одній нозі). Скальні рельєфи м. Махабаліпурами, 8 ст. (Індія)

Аскéт (від грец. ἀσϰητής — навчений вправам) — людина, яка з релігійних або моральних мотивів обрала шлях утримання від матеріальних благ і фізичних задоволень, відмови від гедонізму та самообмеження навіть у необхідному.

Характеристика

Термін вжито, зокрема, у Новому Завіті; набув поширення завдяки апостолу Павлу. Апостол, своєю чергою, запозичив його з античної гімнастики на означення духовних вправ задля утримання від тілесних насолод, але застеріг від гностичного (див. Гностицизм) трактування тілесного як зла.

Аскет — типова постать первісних релігій, яка обмежує себе через табу, калічить тіло, міняє стать тощо, аби умилостивити демонічні сили всесвіту.

Феномен аскета утверджується у стародавніх культурах Сходу й античності — це градація від тимчасових обітниць чи поміркованої стриманості філософів (даосизм) до повного пригнічення пристрастей (садху) або й бузувірства (самокастрація чоловіка на пошану Дурги, Ісіди, Кібели). З поширенням сотеріологічних вчень (див. Сотеріологія) аскет досягає граничного самозречення Так, індійській культурі притаманна уся амплітуда від культу вишуканих тілесних насолод (див. Кама (індуїзм)) до цілковитого викорінення пристрастей і бажань у відлюдників-садху задля вивільнення від влади карми й сансари та досягнення нірвани. Це стає фундаментом йоги, набуває розвитку у джайнізмі та буддизмі.

У старозавітному світі аскет утримується від трефного та постить, відмовляється від вина, не стриже волосся тощо (назореї). В юдейському суспільстві послідовними аскетами були кумраніти-ессеї.

У християнстві, найперше в епоху Середньовіччя, аскет — одна з центральних постатей (монах). Християнське чернецтво століттями транслювало й осмислювало аскетичний досвід: від способу життя перших самітників, пустельників, анахоретів 3 ст. (Павло Фівейський, Антоній Великий) — до розвинутих укладів монастирів і чернечих орденів, інститутів постригу, схимництва, мирського аскетизму, диференціації практик східного і західного чернецтва.

В ісламі чернецтво відсутнє (Коран, сура «Залізо», 27), але вітається відмова від захоплення земними благами (зухд), аскетичні практики розвинуті у суфійських тарикатах.

У секуляризованій свідомості (див. Секуляризація) аскет трактується як людина, яка багато чим жертвує заради здорового способу життя або соціального успіху.

Література

  1. Ascetic Culture: Renunciation and Wordly Engagement / Ed. by K. Ishwaran. Leiden; Boston; Koln : Brill, 1999. 162 p.
  2. Лурье В. М. Призвание Авраама: Идея монашества и ее воплощение в Египте. Санкт-Петербург : Алетейя, 2000. 243 с.
  3. Вепрук В. Феномен аскетизма в религиозной жизни человечества. Черновцы : Книги–ХХІ, 2006. 480 с.
  4. Binns J. The History of Monasticism: The Eastern Tradition. London; New York : T&T Clark, 2019. 272 p.
  5. Clements N. Sites of the Ascetic Self: John Cassian And Christian Ethical Formation. Notre Dame : University of Notre Dame Press, 2020. 294 p.

Автор ВУЕ

С. Д. Абрамович


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Абрамович С. Д. Аскет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аскет (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶