Кама (індуїзм)

Кама та його дружина Раті. Рельєф 18 ст.

Ка́ма (санскр. kāma — бажання, жадання, пристрасть, кохання, чуттєве задоволення) — багатозначний термін.

Значення терміна

1) Одна з цілей людини в індуїзмі (див. Чатурварґа), бажання (передусім чуттєве) та його задоволення. Камі, отриманню чуттєвої насолоди від еротичної близькості, присвячена спеціальна дисципліна кама-шастра (санскр. kāma-śāstra — наука кохання). Найбільш відомим і авторитетним текстом кама-шастри є «Камасутра» Ватсьяяни Малланаґи (бл. 3–4 ст.). «Камасутра» — текст нормативний, оскільки кама є моральним обов’язком їндуїста на другій стадії його життя, коли він стає головою родини (ґрігастха). Інші твори цього жанру: коментар до «Камасутри» під назвою «Джая-манґала» («Благословення перемоги») Яшодгари Індрапади (13 ст.); «Раті-рагасья» («Таємниця пристрасті кохання»), або «Кока-шастра», Коккоки (до 13 ст.); «Панча-саяка» («П’ять стріл [бога кохання]») Джйотірішвари (11–13 ст.); «Ананґа-ранґа» («Арена Ананґи», від санскр. anaṅga — безтілесний, епітет бога Ками) Кальянамалли (бл. 15 ст.).

Фрагменти храмового комплексу Кхаджураго, 10–11 ст., штат Мадх’я-Прадеш, Індія


2) Божество-персоніфікація чуттєвого кохання й чуттєвої насолоди, ками. Божество Кама з’являється вже в Атхарваведі. Як бог чуттєвого кохання постає
у всій подальшій індуїзму міфології. З-поміж найвідоміших міфів, пов’язаних з Камою, — історія отримання ним імені «Ананґа» («Безтілесний»). За переказом, Шіва після втрати попередньої дружини Саті (див. Деві, Індуїзму міфологія) перебував у аскезі. Боги доручили Камі збудити в Шіви кохання до Парваті
заради народження сина Сканди, який мав перемогти демона Тараку.
Медитуючий Шіва лобним оком спопелив Каму, позбавивши його тіла, але згодом, зваживши на молитви дружини Ками Раті (санскр. rati — пристрасть), відродив його в образі Прадьюмни, сина Кришни і Рукміні.


Каму зображують у вигляді прекрасного юнака, що сидить на папузі (або колісниці); тримає знамено із зображенням фантастичної морської тварини макари та лук з тятивою з бджіл і п’ятьма стрілами з квітів, постріл якими збуджує у жертвах пристрасть кохання.

Поняття ками відіграє важливу роль у різних індійських релігійно-філософських напрямах і текстах, маючи як позитивний, так і негативний сенс. Наприклад, у індуїстському та буддійському тантризмі практика сублімації або задоволення сексуального бажання вважається одним зі способів досягнення звільнення від сансари, а в буддизмі, навпаки, чуттєве бажання – це міцне путо, що прив’язує людину до світу сансари.

Еротичний складник значною мірою просякає індійську релігійну символіку, релігійний культ, літературу та мистецтво.

Джерело

  • Vatsyayana Mallanaga. Kamasutra : A New, Complete English Translation of the Sanskrit Text with Excerpts from the Sanskrit Jayamangala Commentary of Yashodhara Indrapada, the Hindi Jaya Commentary of Devadatta Shastri, and Explanatory Notes by the Translators / Transl. and ed. by W. Doniger, S. Kakar. Oxford : Oxford University Press, 2009. 303 p.

Література

  1. Bhattacharyya N. N. History of Indian Erotic Literature. New Delhi : Munshiram Manoharlal Publishers, 1975. 148 p.
  2. Sharma А. The Puruṣārthas: A Study in Hindu Аxiology. East Lansing : Asian Studies Center, Michigan State University, 1982. 56 р.
  3. The Hindu World / Ed. by S. Mittal, G. Thursby. New York; London : Routledge, 2004. 658 p.
  4. Sellmer S. Indyjski schemat «celów człowieka» (puruṣārtha) // Estetyka i Krytyka. 2011. № 3 (22). S. 135–150.
  5. Doniger W. Redeeming the Kamasutra. New York : Oxford University Press, 2016. 183 p.

Автор ВУЕ

О. А. Луцишина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Луцишина О. А. Кама (індуїзм) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кама (індуїзм) (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶