Газогідратний поклад

Газогідра́тний по́клад — відокремлене скупчення гідратів вуглеводневих газів в осадовому чохлі земної кори.

Характеристика

У природному заляганні газогідратний поклад є тілом пласта, що складається з двох фаз: твердої (скелета породи з газовим гідратом у вигляді льоду, що заповнює поровий простір) і газоподібної (утвореної внаслідок розкладання газового гідрату з утворенням води). Поровий простір — система сполучених порожнин з окремими наскрізними або тупиковими поровими каналами.

Газогідратний поклад малорухливий навіть за активної міграції пластових вод. На суші контактує знизу з водою підошви, газоконденсатним або нафтовим покладом, зверху — з газовим покладом, газонепроникними пластами; в акваторії океану — з водою. Інтенсивність формування або руйнування газогідратного покладу зумовлена:

  • швидкістю зміни термодинамічних умов у розрізі осадових гірських порід;
  • наявністю вільних вуглеводнів у зоні фазових переходів;
  • величиною газонасиченості пластових вод, що контактують із зоною фазових переходів;
  • швидкістю міграції пластових вод.

В акваторії Світового океану газогідратні поклади формуються в природній частині осадового чохла з газів, що ґенеруються безпосередньо в зоні гідратоутворення, та газів, що мігрують з нижніх пластів і пластових вод. Поклади мають відносно невелику товщину (100–400 м) і значну площу поширення (близько 320 млн км²). В екваторіальній зоні виявлені на глибинах 400–600 м, в арктичних морях — починаючи з глибин 100–250 м.

Газогідратні поклади на материках пов’язані з охолодженими зонами земної кори. Формуються переважно з покладів вільного газу за умови зміни термодинамічних параметрів. Для них характерна відносна локалізація і значна товщина, зумовлена товщиною зони гідратоутворення (700–1 500 м).

Загальна площа суші, перспективна для формування газогідратних покладів, — близько 40 млн км². За оцінкою, ресурси метану в газогідратах становлять до 85 % світових ресурсів природного газу.

Перспективною на газогідрати в Україні є акваторія Чорного моря, зокрема, палеодельта р. Дніпра.

Різновиди

  • Масивні поклади, зцементовані піщано-мулистими і глинистими відкладами;
  • жильні структури, що містять гідрати в тріщинах;
  • лінзово-шаруваті поклади;
  • поклади, що мають порфірову структуру;
  • поклади, що мають брекчієву структуру (див. Брекчія);
  • поклади, що залягають суцільним масивом.

Розробка

Сукупність газогідратних покладів утворює газогідратне родовище.

Пошуки і розвідку газогідратних покладів на суші проводять промислово-геофізичними методами, на морі — сейсмоакустичними (частоти 0,1–10 кГц) і геохімічними методами. Розробку здійснюють через свердловини. При цьому газ переводять у вільний стан збільшенням температури вище рівноважної введенням каталізаторів розкладання гідратів, а також електричними, акустичними, термохімічними та іншими методами впливу на пласт.

Відклади, що містять газові гідрати, залежно від глибини і положення дна океану, складені теригенними та карбонатними гірськими породами, зцементовані алевроліти — глинистим матеріалом.

Перспективи видобування

На межі 20–21 ст. розвіданість ресурсів гідратів метану була фрагментарною. На початку 21 ст. проведено системні й широкі геологічні дослідження морського дна, що виявило значний потенціал газогідратних ресурсів. Техніка і технологія розробки газогідратних покладів — важливий напрямок наукових досліджень; належить до критичних технологій в паливно-енергетичному секторі.

Література

  1. Sloan E. D. Jr., Koh C. A. Clathrate Hydrates of Natural Gases. Boca Raton : CRC Press, 2008. 730 p.
  2. Коболєв В. П., Верпаховська О. О. Скупчення газових гідратів у палеодельті Дніпра як об’єкт сейсмічних досліджень // Геологія та корисні копалини Світового океану. 2014. № 1. С. 81–93.
  3. Педченко М. М. Гідратоутворення вуглеводневих газів / За ред. В. С. Білецького. Полтава : Полтавський національний технічний університет, 2014. 182 с.
  4. Бондаренко В. І., Витязь О. Ю., Зоценко М. Л. та ін. Газогідрати. Гідратоутворення та основи розробки газових гідратів. Дніпропетровськ : Літограф, 2015. 215 с.
  5. Gas Hydrate: What is it? // U. S. Geological Survey. URL: https://web.archive.org/web/20120614141539/http://woodshole.er.usgs.gov/project-pages/hydrates/what.html

Автори ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Газогідратний поклад // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Газогідратний поклад (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶