Геєна

ІКонографія. Геєна..jpg

Геє́на (геєна вогняна; грец. γέεννα, від івр. גהנום , גהנם‏‎ — ге-Гінном або ге-Бен-Гінном) — в авраамічних релігіях — символ пекла і пекельного вогнища, місця вічних мук грішників. Термін походить від назви історичної долини Гіннома (або синів Гінномових), що на південному заході від м. Єрусалима, — міського звалища, де спалювали сміття, а в архаїчні часи — проводили язичницькі ритуали, пов’язані з вогнем і жертвоприношенням.

За Юдейського царства, у добу царів Ахаза (763–727 до н. е.) та Манасії (695–642 до н. е.), у долині знаходився Тофет — вівтар для жертовного спалення дітей біля ідолів Молоха та Ваала. Ця практика була суворо заборонена юдейським царем Йосією наприкінці 7 ст. до н. е.; за його наказом жертовники Тофета були знищені. Долину з часом перетворено на звалище, де постійно підтримували вогонь, спалюючи міське сміття Єрусалиму, зокрема трупи тварин та тіла страчених злочинців, яких вважали негідними поховання (а відтак пам’яті та потойбіччя).

Згідно з Талмудом, в долині Гіннома знаходиться вхід до пекла; геєна згадана як місце покарання у потойбіччі або знищення безбожників. З часом в юдаїзмі термін «геєна» став метафоричною назвою для місця спокути і духовного очищення грішників. За даними більшості юдейських джерел, тривалість мук в очищувальному вогні не перевищує року.

У текстах Нового Завіту геєна прямо пов’язана з вогнем: вона згадується як «геєна огненна», «невгасимий вогонь», «піч вогняна», де гинуть душі й тіла грішників. У християнстві поняття пекла і геєни нетотожні: вважається, що пекла, «яке віддасть мертвих» для суду Божого, після Судного дня вже не буде. Воно разом зі смертю буде вкинуте «в озеро вогняне», котре символізує остаточне знищення, вічну загибель і небуття (це названо «другою смертю», Об. 20:13-14).

В ісламі геєна («джаганнам») — синонім пекла. В Корані згадується як місце майбутнього жахливого покарання грішників, особливо невіруючих.

Зображення геєни є одним із елементів іконографії Страшного суду.

Література

  1. Шифман И. Ш. Ветхий завет и его мир. Москва : Политиздат, 1987. 239 с.
  2. Єврейська цивілізація. Оксфордський підручник з юдаїки : в 2 т. / Пер. з англ. Київ : Дух і Літера, 2012.
  3. Лубський В. І., Харьковщенко Є. А., Лубська М. В. та ін. Історія релігій світу. Київ : Центр учбової літератури, 2014. 536 с.
  4. Price R. J., House Н. W. Zondervan Handbook of Biblical Archaeology. Grand Rapids : Zondervan Academic, 2017. 416 р.
  5. Kohler К., Blau L. Gehenna // Jewish Encyclopedia. URL: http://www.jewishencyclopedia.com/articles/6558-gehenna

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Геєна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Геєна (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶