Гомілетика

Проповідь Св. Павла в Афінах. Художник Рафаель Санті, бл. 1515

Гомілéтика (від грец. ὁμιλητής — бесіда, грец. ὁμιλητική — мистецтво бесіди) — церковна риторика, а також розділ богослов'я, де розглядаються питання теорії та практики проповідництва.

Історична довідка

В античні часи гомілією іменували невимушену бесіду, часто — застольну.

Із прийняттям християнства виникла потреба пояснювати прочитаний в ході богослужіння текст Біблії (з його юдейським контекстом, численними теологічними й історичними моментами). Гомілією почали називати коментар до Святого Письма з поясненням на кожний біблійний вірш.

Самостійна промова називалася проповіддю. З часом проповідь починають іменувати гомілією, а проповідника — гомілетом.

Серед фундаторів гомілетики — Аврелій Августин, Василій Великий, Григорій Назіанзін, Іван Золотоустий та ін. Становлення гомілетики відбувалося з урахуванням здобутків античної риторики. У середньовіччі на основі патристики формуються збірки проповідей (гомілій) — гоміліарії. Відтоді гомілетика осмислюється як мистецтво й наука складання і виголошення проповідей, невід’ємна частина християнської культури.

Новий поштовх розвитку проповідництва надав протестантизм, де гомілія активно відроджувалася в різних формах.

У 17 ст. виникає термін «гомілетика». Один із напрямів у гомілетиці («риторичний») покладає в основу успіху проповіді її переконливість, ступінь впливу на віруючих; інший — орієнтує на знання проповідником своєї пастви та визнання нею його морального авторитету.

В Україні

В Україні гомілетика розвивається від часів Давньої Русі (твори Іларіона Київського, Климента Смолятича, Кирила Турівського та ін.).

У 17 ст. формується київська проповідницька школа (Лазар Баранович, Йоанникій Галятовський, Димитрій (Туптало) та ін.). У 18 ст. одним із найвідоміших учителей церковного красномовства був Феофан (Прокопович).

У Києвській духовній академії гомілетику як самостійну дисципліну вперше відокремлюють від риторики в 19 ст. Перший фундаментальний курс гомілетики і практичні посібники до нього підготував проф. Я. К. Амфітеатров (1802–1848).

Українська гомілетика 20 ст. розвивалася переважно в екзилі, серед відомих постатей: митрополит Іларіон (І. Огієнко), митрополит Мстислав (Скрипник); митрополит Андрей Шептицький, митрополит Йосиф Сліпий, єпископ Софрон (Мудрий) та ін.

Література

  1. Adamek Z. Homiletyka. Tarnow : Biblos, 1992. 266 s.
  2. Darasz Z., Minczew G. Homiletyka. Lodz : Wydawnictwo Universitetu Lodzkiego, 2005. 196 s.
  3. Олійник А. Основні історичні етапи та напрями православної гомілетичної думки в східнохристиянській традиції Київської Русі-України кінця Х – поч. ХХ ст. // Українське релігієзнавство. 2011. № 60. С. 78–86. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ukrr_2011_60_10
  4. Бурега В. В. Розвиток гомілетики в Київській духовній академії: західні впливи та пошуки власного шляху // Наукові записки НаУКМА. Сер.: Філософія та релігієзнавство. 2018. Т. 2. С. 57–64 URL: http://ekmair.ukma.edu.ua/bitstream/handle/123456789/14951/Bureha_Rozvytok_homiletyky_v_Kyivskii_dukhovnii_akademii.pdf

Автор ВУЕ

М. Ю. Чікарькова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чікарькова М. Ю. Гомілетика // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гомілетика (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶