Гусль

Гусль, гусл, ґусл, ґусул (араб. غسل‎ — обливання) — в ісламі — ритуальне омовіння всього тіла водою за правилами шаріату; обов’язкове очищення перед важливими релігійними практиками або після серйозного порушення чистоти.

Характеристика

На відміну від вуду (часткового, або малого омовіння) передбачає очищення не тільки рук до ліктів, ніг до кісточок, обличчя, але всього тіла — так, щоби не лишити жодного невимитого, сухого місця (включно з волоссям, вусами, бровами, шкірою під волоссям і бородою, вушними раковинами, пупком, статевими органами тощо). Бажано здійснити конфіденційно, без сторонніх, або утриматися, доки не настануть сприятливі умови для омовіння.

Тим, хто перебуває «нечистим» і мусить здійснити гусль (джунуб), заборонено у цей період торкатися і читати Коран, входити до мечеті (за окремими винятками).

Гусль встановлено обов’язковим для дорослих вірян після виверження сперми (зокрема, полюцій), статевого контакту, по завершенні менструального циклу (хайд), у післяпологовий період (ніфас).

У багатьох випадках гусль є украй бажаною і боговгодною справою (хоча й не встановлене як обов’язкове), наприклад, у дні великих мусульманських свят, під час хаджу (зокрема, перед тим, як вбратися в одяг паломника — іхрам), перед в’їздом до священних міст — Мекки і Медини, після навернення в іслам, а також після здійснення благодійних вчинків, виконання обітниці (клятви), видужання від серйозної хвороби, повернення з важкої дороги тощо.

Між різними мазгабами існують деякі розбіжності щодо обов’язковості та послідовності дій при здійсненні гусль, способу його виконання. Ритуал омовіння традиційно вимагає використання чистої, раніше не вживаної води — джерельної, колодязної, річкової, морської, дощової, резервуарної тощо. Зазвичай гусль починають з проголошення наміру до очищення. Здійснюють згори вниз (з голови до ніг). Конкретно процедура в Корані не описана, тому узвичаєні різні способи: як омовіння частинами у чіткій послідовності (спершу правий бік, потім — лівий, спершу передню частину тіла, потім — задню), так і одночасне суцільне купання (занурення у воду).

У Корані вимога омовіння міститься в сурах «Ан-Ніса» («Жінки»; Коран 4:43), «Аль-Маїдда» («Трапеза»; Коран 5:6).

Джерело

Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : ДУМУ «Умма», 2017. 608 с.

Література

  1. Taqī al-Ḥusaynī al-Mudarrisī S. M. The Laws of Islam. Brisbane : Enlight Press, 2016. 480 р.
  2. Гусль // Ісмагілов С. В., Козловський І. А., Халіков Р. Х. та ін. Іслам: Енциклопедичний словник. Київ : Бібліотека ісламознавства ; Інститут філософії імені Г. С. Сковороди НАН України ; Видавництво Руслана Халікова. 2021. С. 120.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Гусль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гусль (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶