Гідрошахта

Гідроша́хта — підприємство гірничої промисловості, на якому вугілля або інші корисні копалини добувають підземним способом із застосуванням засобів гідромеханізації.

Історична довідка

Перша у світі дослідно-промислова гідрошахта побудована 1939 в Україні в м. Орджонікідзе (тепер м. Єнакієве Горлівського району Донецької області). У 1990-х в Україні діяли 5 гідрошахт. До 1999 діяла гідрошахта «Шахта ″Піонер″» у смт Новодонецьке Краматорського району Донецької області.

За кордоном гідрошахти на межі 20-21 ст. працювали в Канаді («Балмер»), Німеччині («Ганза»), Новій Зеландії («Стронгмен»), Китаї («Лінцятуо»), Японії («Сунагава»), Росії («Інська», «Ювілейна» та ін.).

Характеристика

Гідрошахта.jpg

Основні ланки гідрошахти:

Як правило, джерело води — шахтний водовідлив. У період пуску гідрошахти він забезпечує накопичення у відстійниках та резервуарах необхідної кількості води, а у процесі експлуатації — заповнює її втрати.

У гідрошахтах застосовують високонапірне (до 16 МПа, операція відбійки), низьконапірне (для гідротранспортування гірничої маси та пилоподавлення) і змішане водопостачання.

Розрізняють 2 технологічні схеми водопостачання гідрошахти: центрально-замкнену і двоциклічну замкнену.

Центрально-замкнена схема передбачає централізоване постачання, як правило, високонапірною водою всіх шахтних водоспоживачів. При потребі низьконапірної води високонапірну воду подають в понижувальні редуктори.

При двоциклічній замкненій схемі з поверхні подають тільки високонапірну воду. Низьконапірна виділяється в камері гідропідйому шляхом згущення гідросуміші, що надходить із вибоїв гідрошахти, і в спеціальних резервуарах-відстійниках.

Загальна технологічна схема роботи гідрошахти включає:

Очисну виїмку вугілля в гідрошахтах здійснюють гідромоніторами: в коротких лавах — механогідравлічними комбайнами без кріплення очисного простору, в довгих лавах — механогідравлічними комплексами з гідротранспортуванням вугілля по лаві.

Підготовчі гірничі виробки проходять по вугіллю, змішаним вибоєм з присічкою бічних порід або по породі.

Виділяють 3 основні групи технологічних схем проведення виробок:

1) із застосуванням гідравлічної відбійки;

2) за допомогою буропідривних робіт і наступного гідрозмиву гірничої маси;

3) механогідравлічні і гідромеханічні способи.

Література

  1. Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004. Т. 3. 752 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  3. Світлий Ю. Г., Білецький В. С. Гідравлічний транспорт. Донецьк : Східний видавничий дім ; Донецьке відділення НТШ ; Редакція гірничої енциклопедії, 2009. 434 с.
  4. Світлий Ю. Г., Круть О. А. Гідравлічний транспорт твердих матеріалів. Донецьк : Східний видавничий дім, 2010. 268 с.
  5. Гідрошахта // Шмиг Р. А., Боярчук В. М., Добрянський І. М. та ін. Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури. Львів : [б. в.], 2010. С. 67.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Ю. Г. Світлий


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Світлий Ю. Г. Гідрошахта // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гідрошахта (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶