Демаркація кордону

Демарка́ція кордо́ну (фр. démarcation — розмежування, від ісп. demarcar — позначати межі, з лат. de… — префікс на позначення відокремлення, відстані, поділу та франк. marka — кордон, прикордонна область) — проведення лінії державного кордону на місцевості з позначенням його спеціальними прикордонними знаками, згідно з договорами про делімітацію кордонів і доданими до них картами та описами. На практиці демаркацію здійснюють спільні комісії суміжних держав, створювані на паритетних засадах.

Загальна характеристика

Демаркація кордонів — другий (інструментально-технологічний) етап встановлення та визначення державного кордону після його делімітації. Здійснюється безпосередньо на території держави з метою точного визначення місця пролягання її кордону. Відтак демаркація кордонів — не тільки один із визначальних чинників державотворення після проголошення незалежності, ознака правосуб’єктності держави, але й практичний засіб позначення територіальної граничності держави. Демаркація кордонів на місцевості здійснюється на основі матеріалів делімітації (відповідних делімітаційних карт).

Комплекс демаркаційних заходів охоплює:

  • підготовчі картографо-геодезичні та землевпорядні роботи;
  • розробку техніко-економічного обґрунтування;
  • винесення проєкту лінії державного кордону на місцевість відповідно до матеріалів делімітації;
  • закріплення лінії кордону;
  • встановлення прикордонних знаків та визначення їх планових координат і висот;
  • оновлення топографічних карт масштабу 1:10 000 державного кордону та прикордонної території, які є основою для проведення топографо-геодезичного та картографічного моніторингу прикордонних територій;
  • укладання корпусу демаркаційних документів: проєкту протоколу про демаркацію кордону, протоколу опису пролягання лінії кордону, альбому топографічних карт, протоколів прикордонних знаків, каталогу координат прикордонних знаків тощо;
  • підготовка договору про режим державного кордону.

Проведення робіт з делімітації, демаркації та перевірки пролягання лінії державного кордону — важливий чинник оптимізації географічного, геополітичного положення держави.

Перевірка раніше демаркованого кордону і відновлення або заміна зруйнованих прикордонних знаків називається редемаркацією.

В Україні

Із проголошенням незалежності України однією з найскладніших проблем, яка постала й лишається на часі, є розбудова державного кордону, особливо процес його делімітації та демаркації. Законом України «Про державний кордон України» (1991) визначено: «Державний кордон України є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України — суші, вод, надр, повітряного простору» (ст. 1). Державні кордони «є відображенням територіальної цілісності, політичної та економічної незалежності, суверенітету та єдності України» (преамбула).

Демаркація кордонів Української держави є іманентною частиною договірно-правового оформлення державного кордону; базована на комплексі нормативних актів: Конституція України, відповідні закони України, укази та розпорядження Президента України, постанови Уряду України, двосторонні та багатосторонні міжнародні договори. На основі цих документів і готуються міжнародні договори про спільний державний кордон, його режим, пункти пропуску, передавання і приймання осіб через кордон, спрощений порядок перетину лінії кордону, співробітництво з прикордонних (митних) питань, делімітацію та демаркацію державного кордону тощо.

Режим державного кордону регламентують Закони України «Про державний кордон України», «Про виключну (морську) економічну зону України» (1995), Митний кодекс України, а також двосторонні та багатосторонні міжнародні договори. Основна мета режиму державного кордону в частині його демаркації — регулювання всіх питань, пов’язаних із взаємовідносинами сусідніх держав на кордоні, особливо в галузі превенції та нівелювання конкретних територіальних суперечок.

Сучасний стан проведення робіт з делімітації та демаркації державного кордону України характеризує використання різноманітних даних щодо об’єктів кордону, їх просторової локалізації та способів фіксації даних співвідносно певного місця і простору (зокрема, топографічних карт і планів, морських навігаційних карт, аеро- та космознімків, ортофотопланів, протоколів-описів пролягання лінії кордону, протоколів та каталогів координат прикордонних знаків, таблиць із інформацією про острови та їх належність, переліків географічних назв, що трапляються в протоколі-описі договірних документів).

Отже, під час дій з демаркації кордону проводиться топографічна зйомка або аерофотозйомка місцевості, на підставі чого укладають великомасштабну топографічну карту прикордонної смуги, встановлюють прикордонні знаки (стовпи, дротяні загороди тощо) і визначають їхні топографічні координати. Про всі дії з демаркації кордонів складають протоколи з описом пролягання межової лінії та розміщення прикордонних знаків (до протоколів додають схеми і фотознімки цих знаків). Прикордонні знаки не підлягають довільному переміщенню, і сторони зобов'язані стежити за їхнім належним станом.

Питання делімітації та демаркації державного кордону України лишалося з-поміж пріоритетних у міждержавних відносинах із країнами-сусідами упродовж усіх років незалежності України. Проте не розв’язане й дотепер. У контексті сучасного стану українсько-російських міждержавних відносин, тяглої російсько-української війни висновують не тільки про цілковиту ілюзорність, а й практичну неможливість його вирішення з державою-агресором у найближчій перспективі.

Ця проблема визрівала упродовж усього минулого століття, її корені сягають вглиб історії. На процес формування державних кордонів України в 20 ст. вплинула шерега важливих чинників, які визначили їхні сучасні обриси. Як і в більшості новостворюваних національних держав, особливу роль відіграв чинник етнічної території — для України він став чи не найголовнішим. До нього додався ще й геополітичний фактор, коли українські етнічні землі були розмінною монетою у міжнародній політиці провідних країн світу. Крім того, на формування лінії кордону, включно з демаркацією, вплинув і адміністративно-територіальний поділ країн, до складу яких входили на поч. 20 ст. українські землі. Помітну роль відігравали також економічні, географічні та ідеологічні важелі.

Значення

Демаркація кордонів є невід’ємною частиною процесу договірно-правового оформлення державного кордону; належить до пріоритетних завдань зовнішньої політики України, виконання якого має забезпечувати суверенність і правосуб’єктність України на міжнародній арені, гарантувати її недоторканність і територіальну цілісність. Юридично оформлений державний кордон є однією з основних передумов стабільності у політичних, економічних та військово-оборонних відносинах сусідніх держав.

У пострадянських країнах нові міждержавні кордони ще не легітимізовані (див. Легітимація) належним чином — незавершеність процесів делімітації та демаркації спричинює невизначеність у напрямах і змісті прикордонних відносин. Тоді як із Польщею, Словаччиною та Угорщиною вдалося досить швидко досягти домовленостей щодо визнання та договірно-правового оформлення кордонів, то розв’язання цих стратегічно важливих питань з Румунією, Молдовою, Білоруссю та Російською Федерацією супроводжувалося багатьма проблемами і фактично не завершене.

Джерела

  • Про державний кордон України: Закон України № 1777-XII від 4 листопада 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. 1992. № 2. Ст. 5. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1777-12#Text
  • Про виключну (морську) економічну зону України: Закон України № 162/95-ВР від 16 травня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. 1995. № 21. Ст. 152. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/162/95-%D0%B2%D1%80#Tex t
  • Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність: Закон України № 353-XIV від 23 грудня 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. 1999. № 5–6. Ст. 46. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/353-14#Text
  • Митний кодекс України: станом на 24 січня 2019 р. Харків : Право, 2019. 429 с.

Література

  1. Задорожній О. Демаркація кордону // Українська дипломатична енциклопедія : у 2 т. / Гол. ред. Л. Губерський. Київ : Знання України, 2004. Т. 1. С. 288.
  2. Задорожній О. Демаркація кордонів // Політична енциклопедія / Гол. редкол. Ю. Левенець. Київ : Парламентське видавництво, 2011. С. 190.
  3. Дмитрук В. Делімітація та демаркація державного кордону України: проблеми та пріоритети // Регіональна історія України. 2014. Вип. 8. С. 109–116.
  4. Сосса Р. Делімітація та демаркація державного кордону України: картографо-геодезичні аспекти // Регіональна історія України. 2018. Вип. 12. С. 107–130.

Автори ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баймуратов М. О., Кофман Б. Я. Демаркація кордону // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Демаркація кордону (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶