Державність

Держа́вність — якісна характеристика суспільства, властивість його державно-політичної організації. Термін "державність" розкриває взаємодію органів державної влади і суспільства, спрямовану на забезпечення існування та функціонування держави, а також окреслює характерні риси та особливості її перебування на конкретно-історичному етапі розвитку.

Характеристика

Термін «державність» має багато значень і вживається:

  • як синонім держави взагалі;
  • для характеристики історичного типу організації суспільства (рабовласницька державність, феодальна державність тощо);
  • на позначення певного етапу в розвиткові держави окремого історичного типу (державність франків, загальнонародна державність);
  • для характеристики системи (механізму) політичної організації суспільства, ступеня розвитку системи органів державного апарату.

Виникнення державності пов’язане з розвитком етнічної групи — з її розділенням на окремі соціальні верстви/класи. Ці верстви мають різні інтереси та вступають у протиріччя між собою. Державність виникає у відповідь на потребу збереження цілісності/єдності відповідної етнічної спільноти, а також протистояння зовнішнім загрозам. Упродовж віків державність часто стверджувалася у ході соціальної та національної боротьби.

Основною метою створення держави є використання політичної влади та її засобів і ресурсів для задоволення соціально-етнічних потреб суспільства: збереження самобутності; національної консолідації; захисту власних інтересів та цінностей; розвитку національної культури.

В інституційному плані державність охоплює органи суверенної публічної влади та управління (структури державної влади, місцевого самоврядування тощо); окремі елементи суспільства (громадські організації та рухи, політичні партії тощо), які беруть участь у здійсненні державної влади; форми їхньої взаємодії.

Державність — складна й динамічна система зв’язків, взаємин та інститутів публічної влади; система, розвиток якої зумовлений відповідними особливостями соціально-економічних, політичних і духовно-моральних чинників життєдіяльності окремо взятого народу або співтовариства народів на певному історичному етапі їхнього розвитку.

Поняття «державність» не зводиться до переліку державних функцій та структур, його не можна ототожнювати з поняттям «держава», оскільки хронологічно еволюційне зародження елементів державності передує становленню суверенної держави. Саме ця особливість державності як базової моделі, своєрідного каркасу державотворчого процесу дозволяє шляхом реформування наявних інститутів і систем політичної влади формувати якісно нові державні утворення.

Значення терміна «державність» не ідентичне значенню спорідненого поняття «політична система». Будь-яка політична система може охоплювати й елементи, які намагаються реалізувати свої інтереси самостійно, без взаємодії з державою, з метою реалізації її функцій. До політичної системи можуть також входити інститути, що протидіють державі, з огляду на це їх не можна вважати складниками державності.

Термін «державність» має важливу історико-прогностичну наповненість. Його використання у політології дозволяє суттєво розширити часовий діапазон для аналізу, розуміння та пояснення закономірностей та особливостей державного розвитку, з’ясування суті ключових проблем еволюції суспільного життя.

Література

  1. Українська державність у XX столітті: Історико-політологічний аналіз. Київ : Політична думка, 1996. 448 с.
  2. Салтовський О. І. Концепції української державності в історії вітчизняної політичної думки (від витоків до початку XX століття). Київ : Парапан, 2002. 396 с.
  3. Горєлов М. Є., Моця О. П., Рафальський О. О. Держава і цивілізація в історії України. Київ : Еко-Продакшн, 2009. 879 с.
  4. Терлюк І. «Держава» і «державність»: до проблеми теоретико-правового та історико-правового змісту понять в контексті українського (національного) державотворення // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки. 2021. Т. 8. № 1. С. 17–28.

Автор ВУЕ

О. Д. Бойко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бойко О. Д. Державність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Державність (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶