(Перенаправлено з Замок князів Корецьких-Острозьких у Корці)

Корецький замок

Корецький замок. Літографія за малюнком Н. Орди, 1870-ті
Корецький замок.
Листівка початку 20 ст.
Міст і надбрамна башта
Руїни східних корпусів
Замковий двір

Ко́рецький за́мок, замок князів Коре́цьких у Корці — пам’ятка архітектури національного значення, Рівненська область, Україна.

Мурований замок розташований на високій скелястій горі над р. Корчик в історичному центрі міста, від якого відділений глибоким ровом.

Історична довідка

З 1380 Корець перебував у власності князя Ф. Острозького (1360–1446; тепер Україна), за котрого (ймовірно) 1386 були споруджені перші дерев’яні укріплення на місці теперішнього замку. З 15 ст. Корець став власністю князів Корецьких, які володіли ним до 1651. Мурований замок споруджено першими князями Корецькими у 15 ст. Перебудував, або, за іншими джерелами, збудував заново 1550 Б. Корецький (1510–1576; тепер Україна). Після 1651 замок перейшов у власність Лещинських, а від них — до князів Чарторийських на Клевані, котрі відтоді стали іменуватися Чарторийськими на Корці. Замок був регулярним, бастіонної системи (див. Бастіон), обведений земляним валом і ровом. Через рів був перекинутий міст. Замок потерпів від пожежі у 18 ст. Тодішній власник замку, стольник великий литовський Ю. К. Чарторийський (1740–1810; тепер Польща) реконструював замок під палацовий комплекс 1780 у барокових архітектурних формах [див. Бароко (архітектура) ]. Замковий комплекс згорів 1832, з того часу не відбудовувався і поступово руйнувався.

Характеристика

Замок у плані — прямокутник з 2-ма зрізаними кутами. Збереглися прямокутна в плані 3-ярусна надбрамна башта, яка була головним в’їздом до замку, руїни прилеглих до неї обабіч 2-поверхових палацових корпусів, а також трипілонний чотириарковий міст, що веде через рів до надбрамної башти. Палацові корпуси замикають зі сходу замкову територію, утворюючи в плані ламану лінію. Їхній фасадний декор вирішений у стилі бароко. Застосовано пілястри, профільовані карнизи, що акцентують яруси, сегментні сандрики над вікнами. З заходу територію замку замикав прямокутний у плані двоповерховий палац, від якого не збереглося навіть руїн.

Значення

Замок князів Корецьких був включений до затвердженого 1999 Урядом Переліку видатних пам’яток історії та культури, які передбачалося відтворити (скасований урядом за Прем'єр-міністра В. Януковича 21.03.2007). У 1990-х інститут «Укрзахідпроектреставрація» (м. Львів) виконав проєкт реставрації замку з відбудовою частково чи повністю втрачених споруд, проте він лишився не реалізованим.

Література

  1. Фуголь І., Могитич Р. Корецький замок // Вісник Укрзахідпроектреставрації. 1993. № 1. С. 33–37.
  2. Михайлишин О. Палацово-паркові ансамблі Волині 2-ї половини XVIII–XIX століть. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і мистецтва, 2000. С. 155–156.
  3. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і мистецтва, 2002. С. 408–409.
  4. Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ; Чернігів : Деснянська правда, 2011. С. 419–421.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Корецький замок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Корецький замок (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶