Знамення

Київська ікона Богоматері Великої Панагії, 12 ст.

Знаме́ння — багатозначний термін:

1) у різних віруваннях і релігіях — знак, видиме наживо явище, чудо, зіслане надприродною істотою або силою (духом, божеством, Богом) на підтвердження його присутності, слова (об'явлення), волі, завіту або застереження, попередження про прийдешні події. Назагал знамення розуміли як знаки, подані з надприродного світу світові людей. Часто наділяли пророчим змістом, що прямо стосувався життя і майбутнього людини, родини, суспільства. Найдавнішими знаменнями, які інтерпретувала міфологічна свідомість, вважають рух небесних тіл (сонячні й місячні затемнення, розташування зір, комети), природні явища і катаклізми (раптовий вітер, хмари, блискавки, різкі зміни погоди, землетруси, повені). Як знамення сприймали незвичні зміни у стані культових предметів (до прикладу, руйнування ідола, т. з. мироточення ікон чи мощів, проявлення або зникнення зображення тощо).
Подібне розуміння знамень, упродовж століть зберігається в окультизмі, езотериці, є прикметною рисою неоязичництва.

2) У розвинутих релігіях — символи, предмети чи зображення, що передають духовний зміст небесних явищ та божественних істин. Алегоричні відповідники першообразу, покликані вказувати на його присутність, нагадувати про нього (частини храму, церковне начиння, ритуальний одяг священників та ін.).

3) У християнському культі — один із іконографічних типів зображення Богородиці (зазвичай розглядають як різновид або підтип Оранти). Образ змальовує Богоматір з молитовно піднятими руками та Богонемовлям (у медальйоні) на лоні Марії. Символізує втілення Бога Сина в сина людського. Це зображення належить до найдавніших, відомо ще з періоду іконоборства. Відомим зразком ікони такого типу є київська ікона Богоматері Великої Панагії (12 ст.).

4) У широкому розумінні — прикмета, ознака, яка передує і передвіщає певні події, зміни.

5) Знамення часу (епохи, сучасності) — прикметне для певного історичного періоду явище, яке увиразнює його особливості.

Література

  1. Поліщук Н. Іконографічні типи богородичних ікон та їх особливості // RISU. Релігійно-інформаційна служба України. 2020. URL: https://risu.ua/ikonografichni-tipi-bogorodichnih-ikon-ta-yih-osoblivosti_n108759
  2. Базик. Д., Бучма О. Знамення (знаки) // Українська релігієзнавча енциклопедія : у 3 т. / За ред. А. Колодного. Київ : Інтерсервіс, 2022. Т. 1. С. 703.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Знамення // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Знамення (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶