Лурд

Грот Массабіель. Сучасний вигляд
Санктуарій Лурдської Богоматері

Лурд (фр. Lourdes, оксит. Lorda) — місто та муніципалітет у Франції (регіон Окситанія), один із головних центрів паломництва для вірян-католиків.

Історична довідка

З передмістям Лурда Католицька церква пов’язує подію об’явлення Пресвятої Марії Богородиці. За переказом, 11 лютого 1858 у гроті печери (скельного розлому) Массабіель (фр. La grotte de Massabielle) поблизу р. Гав-де-По 14-річній дівчині Бернадетті Субіру явилася Богородиця. Згодом подібні об’явлення відбувалися ще 17 разів.

За словами Бернадетти, Богородиця назвала себе «Непорочним Зачаттям», закликала до молитви та покаяння, висловила побажання, щоби на цьому місці звели каплицю на її честь. На місці об’явлення дівчина знайшла джерело, воду з якого вважають цілющою.

Відомо, що правдивість свідчень Бернадетти спершу викликала сумніви, як з боку духовенства, так і з боку місцевої адміністрації. За кілька років, під тиском численних повідомлень про одужання хворих (що пояснювали чудодійною силою джерельної води), а також духовних зцілень, Католицька церква змінила своє ставлення до події. 1862 було офіційно визнано надприродний характер об’явлень, папа Пій ІХ потрактував їх як підтвердження догмату про непорочне зачаття Пресвятої Діви Марії (проголошений буллою «Ineffabilis Deus», 1854).

1907 папа Пій X оголосив 11 лютого всецерковним святом Божої Матері Лурдської.

Місце паломництва

У гроті Массабіель була встановлена мармурова статуя Богородиці. Навколо священного для католиків місця було зведено комплекс споруд і храмів, що сукупно утворили Санктуарій Лурдської Богоматері. До його складу, зокрема, увійшли:

  • Базиліка Непорочного Зачаття (відома також як Верхня базиліка). Збудована у неготичному стилі, увінчана високим 70-тиметровим шпилем. Над входом розміщено портрет папи Пія ІХ. 1871 у храмі відбулася перша меса, 1876 його освячено у присутності 100 тис. вірян. Базиліку вважають одним із шедеврів храмової архітектури Європи кінця 19 ст.
  • Базиліка Святого Розарія (або Нижня базиліка, 1883–1889). Збільшення паломників у м. Лурді зумовило потребу у спорудженні нового храму. Нова базиліка у неовізантійському стилі вміщала до 1,5 тис. вірян, мала 15 капличок (відповідно до 15 таємниць Розарія), купол храму був увінчаний позолоченим хрестом і короною Володарки Неба Діви Марії (така ж корона прикрашає скульптуру Богородиці, встановлену на площі перед базилікою). 1901 відбулося освячення храму. 18.07.1926 храм отримав почесний титул Малої базиліки.
  • Підземна базиліка Святого Пія Х. Збудована 1958 на честь 100-річчя від дня об’явлення Богородиці в Лурді. Освячена кардиналом А. Ронкаллі (майбутній папа Іван XXIII). Базиліку використовують для проведення масових богослужінь, здатна вмістити до 25 тис. вірян. Підземний храм у 1983 та 2004 відвідав папа Іван Павло II.
  • Церква Святої Бернадетти, збудована 1988 у сучасному стилі. Розташована на місці древнішої церкви, навпроти гроту Массабіель. Здатна вмістити до 5 тис. вірян.

Також до комплексу санктуарія входять Еспланада процесій, символічний Хресний шлях, прокладений крутими схилами пагорбу, купальні для тих, хто прагне зцілення тощо.

Щороку до святих місць Лурду прибувають понад 5 млн. прочан, серед них — чимало людей з особливими потребами, хворих і немічних, які покладають надії на цілющу силу джерела.

Україніка

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

Сакральне для католиків місце пошановують і віряни з України. Від 1968 у базиліці Св. Розарія діє каплиця, оформлена в українському стилі. 1982 з благословення предстоятеля УГКЦ Йосифа Сліпого та папи Івана Павла ІІ коштом українських емігрантів і працею волонтерів збудовано греко-католицьку церкву Успіння Пресвятої Богородиці. Храм розташовано на вулиці України. Церква отримала унікальний іконостас, автор якого — знаний художник-іконописець П. П. Холодний. 28.08.1982 церкву освятив Мирослав Іван Любачівський.

Поряд із храмом розташований будинок священника та сестер-черниць, діє готель Святої Родини для українських прочан.

Додатково

На честь Лурдської Богородиці були створені католицькі чернечі конгрегації та братства, зокрема: Конгрегація місіонерів Непорочного зачаття Пресвятої Діви Марії Лурдської, Братство Лурдської Богоматері, Конгрегація сестер Непорочного зачаття Богоматері Лурдської та ін.

Література

  1. Petitot H. The True Story of Saint Bernadette. Westminster : Newman, 1950. 195 p.
  2. По святих місцях Люрду. Путівник для прочанина. Дрогобич : Коло, 2005. 72 с.
  3. Bernadette Soubirous. Paris : Hachette Livre, 2018. 188 p.
  4. Lourdes (офіційний сайт). URL: https://en.lourdes-infotourisme.com/

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Лурд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Лурд (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶