Масниця

Масниця.jpg
Масниця2.jpg

Масниця («Масниці», «Масляниця», «Сиропусний тиждень», «Сиропуст», «Сирна неділя», «Сирниця», «Мясопустний тиждень», «Бабський тиждень», «Тлустий тиждень», «Жирна неділя», «Колодій», «колодки», «Запусти», «Заговини», «Ніжкові заговини», «Пущення») — одне із найдавніших слов’янських свят-забав, що стало традиційним українським народним гулянням (інтермедією, народним театром) із рудиментами давніх магічних язичницьких ритуалів та обрядодій, приготуванням і споживанням значної кількості ситної борошняно-молочної їжі. Відзначається на останньому тижні перед Великим постом і розпочинає весняний цикл традиційних свят українців. Це церемонія прощання із зимою та зустріч весни. Одна із назв свята — Колодій або Колодка.

Характеристика

Християнська церква включила Масницю у свій календар, проте релігійного змісту вона досі не набула. Українці святкували Масницю три тижні поспіль:

  • перший тиждень — Всеїдний (Блудний) (не купували поросят, бо з них не буде сала.),
  • другий — Переступний (М’ясоїд ) (субота на Переступному тижні була однією із трьох субот на рік, які душі випросили у Бога, щоб повертатися на землю, дві інші такі суботи — перед Трійцею та Дмитрієм.),
  • третій — Масний, Сирний.

Масниця поділяється на три частини: зустріч у понеділок; широкий четвер; у прощальну неділю (Прощена, Прощенська) відбувалися її проводи. Кожен день Масничного тижня святковий і мав свою назву, що відрізнялися в регіонах. Наприклад, на Київщині та Житомирщині понеділок звався Окаянним (бо чоловіки в цей час були небажаними в хаті та пропадали в корчмі), вівторок — Веселим, середа — Бабською або Широкою, четвер — Масним або Жирним, п’ятниця — Конечною. У більшості регіонів вихідні дні не мали назв. На Масничному тижні закоханих уже не вінчали.

Поширеним був звичай «колодки» (Колодія). Колодій у давньоукраїнській міфології — бог шлюбу, любові та злагоди. Існувало й інше трактування та традиція: Колодка, Колодій — символ того, що сонце піднімається вище по своєму небесному колу, тобто «коло діє».

«Колодки справляли» від понеділка до суботи переважно заміжні молодиці, збираючись у складчину. Це єдиний тиждень у році, впродовж якого молодицям була нагода трохи відпочити від домашніх справ: жінки не пряли, не ткали, не білили, не шили не вишивали.

Гуляти тиждень Масниці годилося гучно й весело, інакше «на весь рік нудьга нападе». Тож влаштовували бенкети у складчину, ходили один до одного гостювати, об’їжджали коней; молодь збиралася на прощальні вечорниці: варили вареники, співали веснянки, грали в «кістки», «картошку», «ойра», «водили козла». Серед інших вуличних гулянь була ще така забава: дівчат хлопці возили на фуркалі (вбивався стовп, до нього прибивали від воза дві палки, до однієї прив’язували сани, а за другу хлопці крутили).


Регіональні особливості

Кожен регіон мав свої особливі страви. Серед них «запікані вареники», які були поширені на Черкащині. Вареники відварювали, поливали маслом та сметаною, а потім запікали в печі. «Бліни» смажили лише на Слобожанщині та Чернігівщині — у прикордонних регіонах. Не обходилося і без хмільних напоїв. У той час варили мед та пиво. Мед (медовуха) і стала прообразом нинішньої горілки. Що не могли осилити з’їсти — роздавали родичам, сусідам.

На Воронежчині ворожили, «в’язали колодки»: дівчата оздоблювали «колодку» (дровину) стрічками та квітками й прив’язували їх до лівої руки парубкам. Натомість парубки мали обдаровувати дівчат грішми, прикрасами, солодощами — купували (запивали) колодку.

На Поділлі парубки пригощали дівчат пивом і горілкою. У подяку за це, дівчата вишивали на хусточці квіти та ініціали свого обранця і дарували її на Великдень — повертали колодку. Такі ритуали нерідко завершувалися шлюбом.

На Гуцульщині не було традиції колодки, натомість залишилося реліктове поняття «віддати колодку». В’язати — нема, а викупити — є. Робили це на Великдень, а «колодками» були дві однакові писанки.

На Вінничині був звичай «волочити колодку» — відвідували оселі (могли бути ряджені, наприклад на Поліссі одягали вивернуті «куртяки»). Люди знаходили на вулиці колоду, вирішували, до кого з нею йти (де були дорослі неодружені парубки й незаміжні дівчата) і тягнули ту колоду до двору, починали «ганити», вигадувати всілякі капості. Щоб ті нарешті заспокоїлися, мати виставляла їм могорич. Ряджені частувалися і йшли до іншої хати.

На Житомирщині і Київщині з Колодієм був пов’язаний кожен день останнього тижня перед постом. Люди вірили, що якщо вони виконають звичні їм обряди, всяка біда омине їх у році.

Обрядові страви

Головна ритуальна страва на Масницю — вареники із сиром зі сметаною.

Впродовж семи днів (від понеділка) господиням годилося щодня готувати багато вареників, щедро присмачуючи їх вершками, маслом, подавати їх зі сметаною. У цей час споживали рекордну кількість масла та сметани, а також страв, які можна було приготувати з ними. Окрім вареників із сиром готували: мандрики, гречані млинці (млинець уособлював Сонце), пшеничні налисники з сиром, сирники, сирні баби, баби до вершків і ряжанки, запіканки із сиром, з яйцями, пшоняну молочну кашу, запікані молочні каші, галушки в молоці, локшину в молоці, білий борщ (з додаванням сироватки, вершків, сметани чи молока), молочний кисіль («крохмаль»), малаї (малай — вчинений невеликих розмірів хліб або корж з кукурудзяного, горохового або пшоняного борошна) на житньому чи гречаному борошні пекли дужики (поминальний продовгастий хліб). Випікали багато солодощів. Готували багато молочних страв — «ряжанку», «колотухи» («сколотини»), «розтирачки». Могла на столі бути і риба, і яйця. Усе, крім м’яса.

Додатково

У народі побутували прислів’я:

«Чекайте вареники, прийде і на вас Масниця!»

«Масниця, масниця, яка ти мала! Якби тебе сім неділь, а посту — одна!»

«Хоч пузо роздайсь, а Божий дар не останьсь».

«Прийде піст і наступить на хвіст».

Колодій нагадував молоді та їхнім батькам: «Не женився єси, то колодку носи!». Звідси пішла традиція «в’язати колодку».

Приблизний сценарій щоденних зустрічей-гулянь міг бути таким: клали на стіл «колодку» у вигляді дровини, качалки, хустки: у понеділок — колодка народилася, тож її пеленали (в одній з хат збиралися заміжні жінки. Вони розігрували справжню інтермедію. «Ой, кумо, що це ви так погано себе почуваєте? — Оце ж, певно зараз родю!». Розмови могли бути геть різні, згадувалися різні випадки з життя, обговорювали спогади. Потім сідали за стіл і починалися святкування. І тільки ввечері приходили чоловіки. Казали «Колодій родився»); у вівторок — Колодій хрестився (повністю відтворювали обряд хрестин, вибирали хресних батьків Колодієві); у середу — були похристини. Приходили всі, хто не встиг прийти в понеділок чи вівторок в гості. В цей день був найбільший «розгуляй». У ньому вже брали участь і неодружені, і чоловіки, і діти. Все село гуляло — це були «структуровані гуляння», люди бавилися в межах дозволеного, в межах обрядовості»; у четвер — за сценарієм інтермедії Колодій вмирав; у п’ятницю — його ховали; у суботу — «плакали» за Колодієм, «притоптували» — ніхто не сумував, гомоніли, співали, наймали музик.

Відео

Масниця (СтудіяПрим24)

Література

  1. Обычаи, поверья, кухня и напитки малороссиян / Сост. М. А. Маркевич. Київ : Типография И. и А. Давиденко, 1860. 174 с.
  2. Чубинский П. П. Труды этнографическо-статистической экспедиции в Западно-Русский край : в 7 т. Санкт-Петербург : Типография В. Безобразова, 1872. Т. 1. 468 с.
  3. Мала енциклопедія українського народознавства / За ред. С. Павлюка. Львів : Інститут народознавства НАН України, 2007. С. 327.

Автор ВУЕ

О. В. Щербань


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Щербань О. В. Масниця // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Масниця (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶