Поліський національний університет

Емблема ПНУ

Полі́ський націона́льний університе́тзаклад вищої освіти IV рівня акредитації; центр екологічної освіти, науки та виховання в Україні. Засновано в м. Житомирі 1922.

Поліський національний університет (ПНУ)

Тип заклад вищої освіти
Рік створення 1922
Форма власності державна
Профіль діяльності освіта, наука
Розташування Житомир, Україна
Веб-сайт https://polissiauniver.edu.ua/
Олег СКИДАН - ректор університету, д.е.н., професор
Людмила РОМАНЧУК – проректор з наукової роботи та інноваційного розвитку, д.с.-г.н., професор

Статус

Державний заклад, підпорядкований Міністерству освіти і науки України.

Від 2008 має статус національного.

Рейтинг

Станом на 2022 має 114 позицію за результатами щорічного академічного рейтингу українських університетів «Топ-200 Україна 2022» від Центру міжнародних проектів «Євроосвіта» спільно з міжнародною групою експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence

Офіційний сайт

https://polissiauniver.edu.ua/

Історична довідка

1922 відбулася реорганізація Житомирського землемірного училища в Житомирський землеустрійний технікум ім. Раковського. За рік технікуму для навчальних потреб передали господарства Ліщинської та Тулинської садиб.

1924 до Житомирського технікуму землевпорядкування приєднали Чернігівський земельний технікум.

Унаслідок об’єднання Житомирського технікуму землевпорядкування і Волинського агрономічного технікуму 1929 утворено Волинський сільськогосподарський політехнікум, який мав три факультети: землевпорядкувальний, агрорільничий та робітничий. Через рік політехнікум реорганізовано в Житомирський сільськогосподарський інститут із двома факультетами: агрорільничим і робітничим. Заклад розширено внаслідок приєднання Сумського сільськогосподарського інституту буряківництва. В інституті відкрили аспірантуру, на агрорільничому факультеті ― відділення агрономів-буряководів і агрономів-рільників.

1933 при Житомирському сільськогосподарському інституті закладено ботанічний сад, відкрито факультет заочної освіти і підвищення кваліфікації фахівців сільського господарства. Цього ж року до закладу приєднано Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут технічних культур.

Освітню та наукову діяльність інституту інтенсифіковано зі створенням насіннєвого навчально-дослідного господарства «Україна» в Черняхівському (тепер Житомирському) районі (1961).

Розвиток інституту пов’язаний із відкриттям нових факультетів: зоотехнічного (1950), економічного (1970), механізації сільського господарства (1986), ветеринарної медицини (1987).

1994 на базі Житомирського сільськогосподарського інституту створено Державну агроекологічну академію України. У закладі організували нові структурні одиниці ― екологічний факультет (1997) та факультет аграрного менеджменту (1999).

З утворенням Державного агроекологічного університету (2001) розпочав роботу факультет лісового господарства.

Указом Президента України Державному агроекологічному університету надано статус національного й перейменовано на Житомирський національний агроекологічний університет (2008).

2020 заклад названо Поліським національним університетом.

Ректори

1928–1930 ― М. Федосєєв (дати й місця народження та смерті невідомі).

1930–1932 ― Л. Шабранський (дати й місця народження та смерті невідомі).

1933–1938 ― Є. Горецький (дати й місця народження та смерті невідомі).

1938–1941― С. Філоненко (дати й місця народження та смерті невідомі).

1955–1960 ― доцент А. Ящук (дати й місця народження та смерті невідомі).

1960–1966 ― доктор сільськогосподарських наук, професор Б. Лесик (1915–1997; Україна).

1966–1982 ― М. Чернілевський (дата й місце народження невідомі).

1982–1998 ― доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент Національної академії аграрних наук України, заслужений діяч науки і техніки України В. Славов (1938–2022; тепер Україна).

1999–2011 ― доктор економічних наук, професор, заслужений працівник сільського господарства України, відмінник освіти України А. Малиновський (1940–2019; Україна).

З 2015 ― доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України О. Скидан (1977; тепер Україна).

Підготовка фахівців

Вимірювальна лабораторія
Навчально-наукова клініко-діагностична лабораторія

Освітньо-кваліфікаційні рівні, аспірантура, докторантура

Університет готує фахівців за 34 освітньо-професійними програмами першого рівня (бакалавр), 21 ― другого рівня (магістр) та 9 ― третього (освітньо-наукового) рівня.

Загальна кількість студентів, випускників

Станом на 01.01.2022 загальний контингент здобувачів вищої освіти становив 5514 студентів, з них денної форми навчання ― 3534 осіб, заочної ― 1980 осіб. Найбільше студентів навчається на факультетах: лісового господарства та екології ― 17,0 % від загального обсягу або 938 осіб; агрономічному ― 16,9 % або 931 особа; права, публічного управління та національної безпеки ― 13,7 % або 756 осіб.

Навчання іноземних студентів

Університет розпочав надавати освітні послуги іноземним студентам, зокрема на різних факультетах навчається 8 іноземців з Ізраїлю та Іспанії (2022, оцінка).

Викладацький склад

Станом на початок 2022 освітній процес забезпечували 350 науково-педагогічних працівників, з них 325 ― штатних. Серед штатних працівників 51 особа ― доктори наук, 242 ― кандидати наук. За зовнішнім сумісництвом працювало 25 науково-педагогічних працівників, із них 10 ― доктори наук, 11 ― кандидати наук.

Університетський кампус

Університет має 16 415 м2 власних навчальних приміщень, зокрема лекційні приміщення, аудиторії, кабінети, лабораторії охоплюють 14 152,8 м2, комп’ютерні лабораторії ― 1183 м2. Функціонує 5 гуртожитків для здобувачів освітніх ступенів і співробітників загальною площею 20906,4 м2. Є 12 їдалень та буфетів, 3 актові зали, 6 спортивних зал, 1 спортивний майданчик, бібліотека й читальні зали.

Структурні підрозділи

Факультети

  • агрономічний;
  • технологічний;
  • ветеринарної медицини;
  • права, публічного управління та національної безпеки;
  • економіки та менеджменту;
  • інженерії та енергетики;
  • лісового господарства та екології;
  • інформаційних технологій, обліку та фінансів.

В університеті працює 28 кафедр.

Підрозділи

  • навчально-наукові центри;
  • відділ аспірантури та докторантури;
  • відділ соціального та гуманітарного розвитку;
  • відділ міжнародного співробітництва;
  • навчально-науково-виробнича клініка ветеринарної медицини;
  • навчально-наукові лабораторії;
  • вимірювальна лабораторія.

Навчально-наукова клініко-діагностична лабораторія здійснює: морфологічне дослідження крові за 24 показниками; мікроскопічне дослідження крові на виявлення мікрофілярій, бабезій, гемобартенел; мікроскопічне дослідження крові на наявність атипових клітин; біохімічне дослідження сироватки крові за 25 показниками.

Вимірювальна лабораторія атестована на право дослідження:

  • агрохімічних та фізико-хімічних показників ґрунту;
  • якісних показників органічних, мінеральних добрив та хімічних меліорантів;
  • хімічних та фізико-хімічних показників якості сировини рослинного походження (кормів, біомаси та ін.);
  • вмісту важких металів в об’єктах навколишнього середовища;
  • вмісту радіонуклідів у воді, продуктах харчування, сільськогосподарській сировині, промислових, будівельних і лісоматеріалах, об’єктах довкілля (ґрунт, рослинність) та інших сферах.

Важливим складником експериментальної бази університету є дослідне поле, на базі якого закладено органічну сівозміну, проводять наукові дослідження з проблематики росту й розвитку сільськогосподарських культур; встановлення поширення, розвитку корисних і шкідливих організмів; визначення урожайності та якості продукції, показників родючості ґрунту в умовах органічного землеробства.

2019 на базі Поліського національного університету створено регіональний інноваційно-космічний кластер «Полісся». Метою діяльності кластера є поєднання технологічних, науково-освітніх та культурних інновацій з прикладним використанням космічних технологій для розвитку регіону.

Підрозділом університету є Поліський центр органічного виробництва. Діяльність центру поширюється на Волинську, Житомирську, Рівненську та Чернігівську області.

Коледжі

Відокремленими структурними підрозділами університету є заклади фахової передвищої освіти, що функціонують без статусу окремих юридичних осіб:

  • Фаховий коледж будівництва, архітектури та дизайну Поліського національного університету;
  • Фаховий коледж геодезії та землеустрою Поліського національного університету.

Ботанічний сад

Колекційні експозиції ботанічного саду налічують 500 видів деревних та понад 1000 трав’янистих рослин. Співпраця з ботанічними садами України спрямована на інтродукцію, акліматизацію та селекцію з метою збереження, вивчення, поповнення в штучних умовах генофонду деревно-чагарникових і трав’янистих рослин, особливо популярних та рідкісних видів. З метою просвітницької діяльності в ботанічному саду регулярно відбуваються екскурсії для школярів та студентів.


Бібліотека

До структури бібліотеки входять відділи: наукової обробки документів і організації каталогів; інформаційно-бібліографічний; обслуговування науковою літературою; обслуговування навчальною літературою; інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення бібліотеки та Інформаційний центр Європейського Союзу в Житомирській області. Обслуговують користувачів 11 працівників бібліотеки в 3 абонементах та 5 читальних залах (загалом на 300 місць), у яких функціонує Wi-Fi.

Головним і дієвим інструментом дистанційного обслуговування та інформування користувачів є сайт бібліотеки http://lib.znau.edu.ua/

Фонд бібліотеки налічує 461 744 одиниці зберігання, зокрема 55 884 примірники періодичних видань (понад 200 назв).

Бібліотека пропонує користувачам:

  • зведений електронний каталог (понад 78 500 бібліографічних записів);
  • електронну бібліотеку (понад 5 400 повнотекстових документів);
  • інституційний репозитарій (понад 12 200 повнотекстових документів);
  • доступ до міжнародних наукометричних баз даних «Scopus» та «Web of Science»;
  • доступ до повнотекстових баз даних різних країн світу;
  • замовлення літератури через смартфон;
  • онлайн-послуги: віртуальна довідка; електронна доставка документів; перевірка робіт на наявність текстових збігів; формування та редагування списків використаних джерел; визначення індексів УДК, JEL Classification та авторського знака;
  • консультативний супровід учасників освітнього процесу університету з питань дотримання принципів академічної доброчесності та запобігання плагіату;
  • інструктивно-методичний супровід науково-педагогічних працівників щодо створення та редагування профілів у Google Scholar, ORCID, Publons тощо.

Науково-дослідна робота

Система інноваційної діяльності охоплює повний науковий (фундаментальні, прикладні дослідження, інноваційні продукти і їх комерціалізація) та освітній цикли (підготовка бакалаврів і магістрів, докторів філософії та докторів наук).

Наукові школи

За напрямом суспільні науки функціонує чотири наукові школи:

  • «Економіка та стратегічне управління національною безпекою в контексті глобальних цілей сталого розвитку»; керівник ― доктор економічних наук, професор О. Скидан;
  • «Сільськогосподарська кооперація та вертикальна інтеграція в агробізнесі»; керівник ― доктор економічних наук, професор В. Зіновчук (1957; тепер Україна);
  • «Сільська економіка в умовах європейської інтеграції та глобалізації»; керівник ― доктор економічних наук, професор Т. Зінчук (1960; тепер Україна);
  • «Дослідження процесів ринкової трансформації бухгалтерського обліку, фінансів, аудиту, оподаткування, статистики та економічного аналізу в Україні»; керівник ― доктор економічних наук, професор Ю. Цаль-Цалко (1952; тепер Україна);

За напрямом аграрні науки та ветеринарія працює дві наукові школи:

  • «Розвиток, морфологія та гістохімія органів тварин у нормі та при патології»; керівник ― доктор ветеринарних наук, професор Л. Горальський (1960; тепер Україна);
  • «Школа агрономії»; керівник ― доктор сільськогосподарських наук, професор В. Дідора (1938; тепер Україна)

За напрямом математичні та природничі науки функціонує наукова школа «Екологія та охорона навколишнього середовища»; керівник ― доктор сільськогосподарських наук, професор Л. Романчук (1959; тепер Україна).

За напрямом технічні науки діє наукова школа «Інженерії та енергетики»; керівник секції прикладної механіки ― доктор технічних наук, професор І. Грабар (1954; тепер Україна), секції біоенергетичних систем та комплексів ― доктор технічних наук, професор С. Кухарець (1976; тепер Україна).

Міжнародна співпраця

Основні напрями міжнародної співпраці Поліського національного університету:

  • організація роботи щодо входження університету в міжнародну освітню систему;
  • пошук міжнародних організацій, які можуть здійснювати співробітництво з університетом;
  • проведення занять (лекцій, семінарів, круглих столів тощо) викладачами іноземних університетів;
  • організація проведення занять і наукових досліджень викладачами університету за кордоном;
  • інформування викладачів, науковців, аспірантів і студентів щодо міжнародних грантів, стипендій та конференцій;
  • інформування студентів про програми закордонної практики та стажування;
  • розробка проектів угод і договорів про спільну міжнародну діяльність;
  • участь у проведенні переговорів із закордонними організаціями (університетами, коледжами, міжнародними фондами тощо);
  • надання послуг, пов’язаних зі здобуттям вищої та післядипломної освіти, іноземним громадянам в Україні.

Науковці Поліського національного університету реалізують низку міжнародних проектів, університет проводить спільну роботу з науковцями з понад 50 університетів, фондів та науково-дослідних установ із 20 країн, серед яких Швейцарія, Норвегія, Болгарія, Франція, Ізраїль, Італія, Грузія, Німеччина, Литва, Латвія, Польща, Японія та інші.

Налагоджено партнерські зв’язки й укладено договори у сфері науки та освіти з закладами вищої освіти:

  • Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія);
  • Литовський сільськогосподарський університет (Литва);
  • Клайпедський університет (Литва);
  • Шведський університет сільськогосподарських наук (м. Упсала, Швеція);
  • Гнєзнінська вища школа «Міленіум» (Польща);
  • Університет фінансів і бізнесу Вістула (Польща);
  • Вища школа агробізнесу (м. Ломжа, Польща);
  • Варшавський аграрний університет (Польща);
  • Вроцлавський технологічний університет (Польща);
  • Вища лінгвістична школа у Ченстохові (Польща);
  • Університет Казимира Великого (м. Бидгощ, Польща);
  • ARGE AFC Consultants International GmbH (Німеччина);
  • Техніко-економічний університет (м. Дрезден, Німеччина);
  • Інститут біотехнологій «Даростім» (Німеччина);
  • Інститут аграрного розвитку в країнах з перехідною економікою ім. Лейбніца (Німеччина);
  • Університет Ганновера (Німеччина);
  • Університет Хоенгайм (Німеччина);
  • Університет ім. Мартіна Лютера (Галле-Віттенберг, Німеччина);
  • Університет Огайо (США);
  • Університети Північної Дакоти і Північної Кароліни (США);
  • Університет Міссурі (США);
  • Північно-центральний технічний коледж (США);
  • Флорентійський університет (Італія);
  • Варненський технічний університет (Болгарія);
  • Ризький технічний університет (Латвія);
  • Інститут мікробіології та біотехнології Латвійського університету (Латвія);
  • Норвезький університет природничих наук (Норвегія);
  • Науково-дослідний інститут Сандала (м. Осло, Норвегія);
  • Університет аграрних наук Геделле (Угорщина);
  • Інститут Жана Ламура при університеті м. Нансі (Франція);
  • Сільськогосподарський інститут (м. Жене, Франція);
  • Університет Тель-Авіву (Ізраїль);
  • Медичний університет Доккьо (Японія);
  • Університет туризму та екології (м. Суха Бескідса, Польща);
  • Академія Ігнатіанум (м. Краків, Польща);
  • Фундація «Інститут міжнародного академічного та наукового співробітництва» (Польща);
  • Поморська академія в Слупську (Польща);
  • Куявська вища школа у Влоцлавку (Польща);
  • Університет Насіонал (Індонезія);
  • Університет IPB (Індонезія);
  • Інститут біохімії та біотехнології при Грузинському аграрному університеті (Грузія).

Видавнича діяльність

Поліський національний університет спільно з ТОВ «УКР ЖИТ НГ» є засновником видання «Наукові горизонти» (науковий рецензований журнал з відкритим доступом). Журнал публікує матеріали з таких основних напрямів: аграрні науки та продовольство, ветеринарна медицина, електрична інженерія, механічна інженерія, природничі науки, управління та адміністрування. З 2021 індексується в Scopus.

У редакційну колегію наукового журналу входять українські та закордонні вчені із Литви, Німеччини, Польщі, Молдови, Казахстану, Азербайджану, Індонезії, Норвегії. Усі матеріали поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International Public License, яка дозволяє іншим розповсюджувати роботу з визнанням авторства роботи і першої публікації в цьому журналі.

Відомі випускники, викладачі

В. Дідківський (1953; тепер Україна) ― директор приватної агрофірми «Єрчики», Герой України (2002), заслужений працівник сільського господарства України (2009).

С. Сидорчук (1953; тепер Україна) ― заслужений працівник сільського господарства України.

Г. Сіра (1931–2016; тепер Україна) ― агроном, поетеса, заслужений працівник культури УРСР (1986).

Василь Земляк (1923–1977; тепер Україна) ― письменник, сценарист.

Л. Любченко (1922–1989; тепер Україна) ― заслужений працівник сільського господарства УРСР.

Література

Поліський національний університет (офіційний сайт). URL: https://polissiauniver.edu.ua/

Автори ВУЕ

Л. Д. Романчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Романчук Л. Д. Поліський національний університет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Поліський національний університет (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
21.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶