Пілігрим

Мадонна Пілігримів. Художник Караваджо, 1604–1606
Прочани до святих місць, с. Зарваниця, Україна

Пілігри́м (від іт. pellegrino — чужоземець) — назва мандрівного богомольця в католицизмі (у православ’ї — паломник, прочанин).


Сучасного значення термін набув з 4 ст. Від утвердження християнства дотепер пілігрими здійснюють подорожі (поодинці чи групами) для поклоніння святим місцям, що пов’язані з життєписом і чудесами Ісуса Христа, Богородиці, апостолів і святих, зберігають різні християнські реліквії.

Вирушають у подорож за обітницею, в покуту, у надії на одужання чи позбавлення від інших прикростей або лих, у подяку за отримане благо, задля духовної підтримки та відчуття спільності з одновірцями. Мотиви і психологію католицьких пілігримів та їхні переживання зустрічі зі святинею описано як у духовній літературі, так і в численних авторських мемуарах і художніх творах (наприклад, у романі В. Скотта «Талісман»). Пілігрими переконані в святості тих місць, куди вони прямують; прагнуть стати причетними до їхньої благодаті. Символи такої благодаті — образки, хрестики, чотки, мушлі тощо — зберігають все життя.

Від доби середньовіччя для пілігримів виготовляли спеціальні мапи та путівники, де були позначені святі місця, вказано найзручніші шляхи до них та пункти для відпочинку у подорожі.

У католицизмі паломництво історично було масовим явищем. В останні десятиліття щорічна кількість паломників сягала десятків мільйонів осіб. Найбільше відвідувані сучасними пілігримами: міста Єрусалим, Рим та місця, з якими Католицька церква пов’язує події об’явлення Діви Марії — передмістя Лурда (Франція), м. Фатіма (Португалія), базиліка Матері Божої Гваделупської в Мехіко (Мексика).

Місцями паломництва є також храми, де зберігаються чудотворні ікони й мощі та провадяться відпусти. Зокрема в Україні — с. Зарваниця Тернопільського району Тернопільської області, с. Грушів Яворівського району Львівської області, м. Бердичів та ін.

Греко- й римо-католики України щорічно вирушають у прощі до святих місць, гурти пілігримів формуються з молодіжних груп, родин із дітьми, літніх осіб, членів різних релігійних громад, церковних організацій.

Література

  1. Target G. The World of Pilgrimage. Basingstoke : Automobile Association, 1997. 192 р.
  2. Яроцький П. Л. Перспектива розвитку паломницького туризму в Україні // Філософія і культурологія туризму / Відп. ред. В. С. Пазенок. Київ : Київський університет туризму, економіки і права, 2001. С. 100–108.
  3. Савчук Б. о. По святих місцях Люрду. Путівник для прочанина. Дрогобич : Коло, 2005. 72 с.
  4. Житенёв С. Религиозное паломничество в христианстве, буддизме и мусульманстве: социокультурные, коммуникационные и цивилизационные аспекты. Москва : Индрик, 2012. 264 с.
  5. Coleman S. Powers of Pilgrimage: Religion in a World of Movement. New York : New York University Press, 2021. 352 p.
  6. Scott W. The Talisman (Tales of the Crusaders) // The Walter Scott Digital Archive. URL: http://www.walterscott.lib.ed.ac.uk/works/novels/talisman.html

Автор ВУЕ

О. В. Недавня


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Недавня О. В. Пілігрим // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пілігрим (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶