Річкові відклади

Річкові́ ві́дклади — осадові утворення річкових русел, заплав, боліт, річкових дюн.

Для річкових відкладів характерні переважний розвиток уламкових порід, різноманітність і мінливість гранулометричного і мінералогічного складу, переважання пісків над глинами і наявність гальки.

Склад і потужність залежать від типу річки (гірська, рівнинна), її розмірів та від частини течії річки, де відбувалося накопичення осаду.

В алювії гірських річок галькові відклади поєднані з піщаними або глинистими осадами. Серед них зустрічаються розсипні родовища корисних копалин, відсутні, як правило, в алювії рівнинних річок. Склад важких мінералів різноманітний, іноді спостерігається великий уміст рудних мінералів.

Відклади рівнинних річок вирізняються сортуванням матеріалу, його обкатаністю, тонкозернистістю, пологішою косою шаруватістю. Поширені викопні річкові відклади відомі з докембрію. Використовують як піщано-гравійну сировину. Дельтові відклади виникають за рахунок річкових наносів у морях і озерах біля гирла річок. Складаються переважно з піщано-глинистих порід з окремими прошарками вапняків, рідше — вугілля або інших органічних утворень, покладів залізних і мідних руд.

Додатково

Література

  1. Pedley H. M. Classification and Environmental Models of Cool Freshwater Tufas // Sedimentary Geology. 1990. № 68 (1–2). P. 143–154. URL: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/003707389090124C
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Woodhouse D., Lambrechts J. Geology for Environmental Engineers. New York : Momentum Press, 2018. 196 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Річкові відклади // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Річкові відклади (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶